Sobota, 4 lipca 2020. Imieniny Aureli, Malwiny, Zygfryda

Krzyż z Zimnej Wody

2016-12-22 07:00:00 (ost. akt: 2016-12-21 17:04:17)

Autor zdjęcia: Przemek "Kawa" Kawecki

— Ostatnio miałem przyjemność głosić rekolekcje w miejscowości Zimna Woda i przy okazji odkryłem niesamowitą rzecz związaną z bitwą pod Tannebergiem. W Kościele pod wezwaniem patrona wszystkich myśliwych, oprócz tablicy poświęconej żołnierzom Łupaszki, znajduje się również osobliwa pamiątka z roku 1914. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tak osobliwej "relikwii" z bitwy pod Tannenbergiem. Bardzo poruszył mnie opis i samo wykonanie ogromnej kopii malutkiego krzyżyka z żołnierskiego łańcuszka. Polecam wszystkim, którzy szukają pomysłu na godziwe upamiętnienie swoich znalezisk — mówił ks. Przemek "Kawa" Kawecki SDB.

Z umieszczonego obok opisu znaczenia wynika, że jest to srebrny krzyż prawosławny z ramionami zakończonymi trójliściem. Wewnątrz znajduje się mniejszy, charakterystyczny dla Prawosławia krzyż o ośmiu końcach.

Dolna, ukośna poprzeczka odwołuje się do sceny Ukrzyżowania z Ewangelii według św. Łukasza, gdzie obok Jezusa zostało ukrzyżowanych dwóch łotrów.

Jeden jej koniec jest podniesiony, wskazuje niebo, czyli miejsce, gdzie trafi Dobry Łotr. Drugi wskazuje piekło, czyli miejsce, gdzie trafi pełen pychy, drugi Łotr. Litery, pisane cyrylicą, które znajdują się na ramionach w polskim alfabecie oznaczają: IS (Jezus), XS (Chrystus), litery u góry CS (Król Chwały.

Litery, które znajdują się u dołu to G A (Grób Adama lub Golgota). Według źródeł apokryficznych w tym miejscu został pochowany pierwszy człowiek Adam i w tym miejscu został ukrzyżowany Jezus, aby odkupić jego i nasze grzechy. Motyw znajdujący się pod krzyżem to czaszka Adama.

Krzyżyk nieznanego żołnierza

W marcu 2007 r. Leśniczy z Napiwody znalazł w lesie k. Moczyska ludzkie szczątki z wojskowym oporządzeniem. Wśród przedmiotów był też srebrny krzyżyk, jaki noszą na szyi ludzie wierzący.

Krzyżyk obrządku wschodniego z pewnością należał do żołnierza narodowości rosyjskiej. Teren znaleziska to obszar, gdzie ostatniej doby bitwy zwanej bitwą pod Tannenbergiem, 30 sierpnia 1914 r. przez lasy pomiędzy Nidzicą i Zimną Wodą wycofywały się w bezwładzie i w większości na własną rękę do Rosji resztki trzech korpusów.

Niedaleko na południe od Nidzicy była granica pomiędzy carską Rosją i carskimi Niemcami. Królestwo Polskie - jeśli jest zapisane to tylko małymi literami. Do wolności, do życia - do granicy Rosji - Królestwa Polskiego - pozostało temu żołnierzowi tylko kilkanaście kilometrów, dwie trzy godziny marszu.

Mały prawosławny krzyż matka żołnierza, gdzieś daleko stąd, zawiesiła synowi idącemu na wojnę, z błogosławieństwem i nadzieją, że przyprowadzi syna z powrotem do domu.

Stało się inaczej. Krzyż przeleżał tutaj na dawnych Prusach Wschodnich, na obcej ziemi prawie 100 lat. Warto pamiętać, że w I wojnie światowej walczyło wielu Polaków przymusowo wcielonych do armii niemieckiej, rosyjskiej bądź też austriackiej.

Były wypadki, że członkowie tych samych rodzin walczyli przeciwko sobie. Należy się szacunek każdemu żołnierzowi, który poległ za własną ojczyznę. Tym bardziej należy pamiętać o żołnierzach polskich, którzy zmuszeni byli oddać życie w interesie państw zaborczych. Znaleziony w lesie krzyż eksponowany jest w kościele na tle powiększonej, rzeźbionej kopii dłuta Andrzeja Kwiatkowskiego z Uzdowa.
zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dago2 #2142884 | 88.156.*.* 24 gru 2016 10:43

  Carskie Niemcy... Czy ja o czymś nie wiem...?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jarek #2142174 | 178.183.*.* 23 gru 2016 09:39

  Co się stało ze szczątkami żołnierza? Resztkami ekwipunku? Czy udało się zidentyfikować żołnierza?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. dwoch #2141465 | 89.228.*.* 22 gru 2016 15:14

  łotrow? i to pisze ksiadz?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages