W grudniu o pożar nietrudno

2016-12-23 10:00:00(ost. akt: 2016-12-21 18:08:00)

Autor zdjęcia: KP PSP Pisz

W okresie świątecznym musimy spodziewać się różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji podczas przygotowywania potraw i wypieków. Niebezpieczne dla naszego zdrowia okazują się rozgrzane tłuszcze i oleje jadalne oraz pozostawione na ogniu garnki. Powinniśmy też zwrócić uwagę na niskiej jakości oświetlenie choinkowe oraz bezpieczeństwo korzystania z noworocznych fajerwerków.
— Nie jest tajemnicą, że częstymi przyczynami powstawania pożarów w domach są wady i niewłaściwa eksploatacja urządzeń elektrycznych i grzewczo-kominowych, a także brak stosowania profilaktyki przeciwpożarowej związanej z sezonem grzewczym.

Zatem instynkt powinien nam podpowiadać, by zadbać o bezpieczeństwo i profilaktykę naszych bliskich także w tym zakresie. Największym zagrożeniem jest jednak sam człowiek, dlatego w tym szczególnym okresie świątecznym bądźmy ostrożni i przewidujący, co pomoże nam uniknąć wielu niepotrzebnych kłopotów — mówi asp. sztab. Andrzej Osowski, oficer prasowy KP PSP w Nidzicy.

Oświetlenie choinkowe

Niestety stosowane w domach lampki choinkowe nie spełniają często wymogów bezpieczeństwa. Nieraz sami zauważamy szereg wad, tj. cienkie, źle izolowane przewody, silnie nagrzewające się żarówki.

Nietrudno zgadnąć, że połączenie niskiej jakości oświetlania w zestawieniu z materiałem łatwopalnym może nieuchronnie prowadzić do powstania pożaru lub porażenia prądem elektrycznym.

— Pamiętajmy, że nie należy zostawiać włączonych dekoracji, oświetlenia choinkowego wychodząc z domu lub kładąc się spać. Należy zaprzestać używania produktu wadliwego, lub budzącego nasze wątpliwości. Dobrze jest kupować lampki sprawdzone, od godnych zaufania sprzedawców — zaznacza Andrzej Osowski.

Palące się tłuszcze i oleje roślinne

Płonące oleje i tłuszcze mogą spowodować niespodziewany pożar i wybuch. Pozornie ugaszenie płonącego na kuchni garnka wydaje się proste. Możemy być jednak zaskoczeni, kiedy zamiast oczekiwanego gaszenia spowodujemy pryskanie, kipienie oleju lub inną gwałtowną reakcję, prowadzącą do wybuchu lub intensywnego pożaru.

Co zatem zrobić kiedy zapali nam się olej na gazie? — W pierwszej kolejności należy zakręcić dopływ gazu. Należy przykryć garnek (patelnię) pokrywką lub wilgotną szmatką, bo konieczne jest odcięcie dopływu tlenu.

Można zamoczyć ręcznik w wodzie, ale trzeba wykręcić go dokładnie, aby woda nie kapała. W razie potrzeby użyć gaśnicy z przeznaczeniem do gaszenia płonącego oleju, paliwa oraz tłuszczów i lakierów (jeżeli jest dostępna). Dobrym środkiem gaśniczym jest sól kuchenna, która po wsypaniu do garnka potrafi skutecznie stłumić płomienie.

Po stłumieniu ognia nie należy przesuwać garnka i nie przenosić go aż do całkowitego ostudzenia. Nigdy nie należy polewać płonącego oleju wodą - to może wywołać wybuch i jeszcze większy pożar! Nigdy nie należy jednak posypywać płonącego ognia mąką ani cukrem - może to spowodować powstanie mieszaniny wybuchowej! — ostrzega Andrzej Osowski.

Profilaktyka przynosi rezultaty

W tym roku interwencje jednostek Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy w końcówce grudnia wyglądają nieco lepiej niż w ubiegłym roku. Pomimo rekordowych statystyk rocznych, w grudniu zanotowano dotychczas zaledwie dwa potwierdzone przypadki zdarzeń z udziałem tlenku węgla i jeden pożar sadzy kominowych.

Nikt z mieszkańców budynków nie odniósł obrażeń. Jest to w dużej mierze zasługą rosnącej świadomości społecznej oraz profilaktyki w tym zakresie. Podczas obu interwencji z udziałem czadu w budynkach wielorodzinnych stosowane czujniki spowodowały wczesne alarmowanie mieszkańców o zagrożeniu powodowanym przez ten niewyczuwalny gaz.

— Mając więc na uwadze charakter wymienionych zagrożeń, dobrze jest dmuchać na zimne i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dobrą praktyką jest stosowanie odpowiednich czujników, które będą ostrzegały nas w razie pożaru lub niebezpiecznego dla życia gazu. W razie zagrożenia należy informować straż pożarną - numer alarmowy to 998 — dodaje Andrzej Osowski.
zl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. . #2142852 | 151.248.*.* 24 gru 2016 09:53

    Wypadki chodzą po ludziach tak jest i tak będzie .

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5