Poniedziałek, 18 czerwca 2018. Imieniny Elżbiety, Marka, Pauli

Apel Komendanta Policji

2016-12-22 15:30:00 (ost. akt: 2016-12-22 15:40:27)

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Nidzickiego!

W trosce o Wasze bezpieczeństwo Policja Nidzicka apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróżowania pojazdami oraz korzystania z dróg przez pieszych.

Rosnąca w bieżącym roku ilość zdarzeń w ruchu drogowym na terenie naszego województwa zobowiązuje Policję, jako jedną z instytucji odpowiedzialnych za stan bezpieczeństwa, do podjęcia wszelkich możliwych działań, aby negatywne trendy w ilości zdarzeń drogowych zahamować.

Dlatego apelujemy za pośrednictwem Państwa Przewodniczących Rad Gmin i Powiatu do wszystkich mieszkańców naszego powiatu, aby:

1. Przestrzegać bezwzględnie ograniczeń prędkości podczas poruszania się pojazdami. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

2. W okresie jesienno zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia. Od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczania pozycji pojazdu na drodze. Po zapadnięciu zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł pojazdu jest również oświetlanie drogi, i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, ponieważ zasięg pola oświetlonego przez reflektory, zwłaszcza przy użyciu świateł mijania, jest determinowany takimi czynnikami jak: właściwe ustawienie wysokości świateł, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia oraz natężeniem emitowanego światła.

3. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

4. Apelujemy o trzeźwość za kierownicą. Nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza śmiertelne zagrożenie dla siebie, jak i innych użytkowników dróg.
Przypominamy w tym miejscu, że tego typu zachowania są również bardzo surowo ścigane przez prawo.

Szanowni mieszkańcy przekazując powyższe wierzymy, że apel ten dotrze do jak najszerszego grona mieszkańców i spotka się ze zrozumieniem oraz należytą uwagą.

Życząc spokojnych, bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku

Z poważaniem

insp. Witold Barcikowski
Komendant Powiatowy Policji
w Nidzicy
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages