Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Ptasia grypa niegroźna dla człowieka

2017-01-18 07:00:00 (ost. akt: 2017-01-17 15:12:05)

Autor zdjęcia: PK

Na terenie powiatu nidzickiego jest 14 dużych ferm drobiu. — Są one objęte opieką weterynaryjną, prowadzony jest stały monitoring ptasiej grypy. Do tej pory nie wykryto zakażenia tym wirusem — mówi Witold Wojciechowski, powiatowy inspektor weterynarii.

Dodaje, że nie prowadzono na razie badań w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia zakażenia, bo nie było takiej potrzeby.

— Nikt nie zgłaszał upadku drobiu — mówi Witold Wojciechowski. Powiatowy inspektor weterynarii potwierdza, że wszyscy właściciele dużych ferm stosują się do zaleceń głównego lekarza weterynarii.

Jest to na bieżąco sprawdzane. — Większy problem jest w małych przyzagrodowych hodowlach drobiu, gdzie jest o wiele trudniej zastosować wszystkie zalecenia — mówi inspektor.

Źródłem zarażenia są dzikie ptaki i w małych hodowlach trudno jest wyeliminować kontakt drobiu z dzikim ptactwem — wyjaśnia. Dodać należy, że ten wirus ptasiej grypy nie jest szkodliwy dla ludzi.

— Na razie drób można bezpiecznie kupować — mówi Witold Wojciechowski. Prowadzona jest szeroka akcja informacyjna na ten temat, główne poprzez urzędy gmin.Główny lekarz weterynarii informuje o występowaniu wysoce zjadliwej grypy ptaków. Choroba wystąpiła dotychczas u ptaków dzikich lub/i u drobiu w Polsce, Chorwacji, Szwajcarii, Danii, Holandii, Austrii, Bułgarii, w Niemczech oraz na Węgrzech.

Wobec powyższego hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

wstrzymać się od wypuszczania ptaków na wybieg i pozostawić je w budynkach, w których są utrzymywane,

zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich, nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,

stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,

stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób.

Objawy kliniczne zjadliwej grypy ptaków to: zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że nie stwierdzono, aby podtyp wirusa grypy (H5N8) powodował zakażenia u ludzi, jednakże zalecane jest ścisłe przestrzeganie podstawowych zasad higieny w sytuacji kontaktu z drobiem lub dzikimi ptakami.

roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages