Chcemy oddychać czystszym powietrzem

2017-01-22 16:00:00(ost. akt: 2017-01-21 17:17:19)

Autor zdjęcia: GO TV

Jak zwykle w sezonie grzewczym niebo nad Nidzicą przybiera ciemnoszare barwy. Najgorzej jest wieczorami w okolicy domków jednorodzinnych. Mieszkańcy skarżą się, że o spacerze w tamtych rejonach można zapomnieć. Nie da się wyjść z domu, bo nie ma czym oddychać.
Problem ten dotyczy jednak całego miasta. Sygnały napływały do nas również od społeczeństwa zamieszkującego centrum. Jak mówią mieszkańcy, w sezonie grzewczym nie mogą otworzyć okien, bo z kominów sąsiednich bloków wydobywa się niesamowity smród.

Nieprzyjemny zapach doskwiera głównie przy bezwietrznej pogodzie, a powietrze zanieczyszczone groźnymi związkami chemicznymi może odpowiadać za szereg chorób oraz przedwczesną umieralność ludności.

Straż Miejska przeprowadza kontrole

Już od 2012 roku strażnicy miejscy przeprowadzają regularne kontrole domów i mieszkań. Zgodnie z upoważnieniem otrzymanym od burmistrza Nidzicy mogą wejść do naszego domu i skontrolować pomieszczenie, w którym znajduje się piec.

— Dotychczas kontrole odbywały się głównie na zgłoszenie mieszkańców. Jeżeli zaszło podejrzenie, że ktoś może spalać śmieci, osoba zgłaszająca informowała nas o tym fakcie, a my przeprowadzaliśmy kontrolę. Obecnie weryfikacji dokonujemy również sami z siebie — mówi Wojciech Czarnecki, komendant Straży Miejskiej.

Skutkuje to częstszymi kontrolami. Za spalanie odpadów wbrew zakazowi grozi mandat w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. złotych. Do tej pory żadne zgłoszenie nie potwierdziło się.

Mieszkańcy mówią "dość"

Do Urzędu Miejskiego w Nidzicy wpłynęła petycja od mieszkańców zaniepokojonych zanieczyszczeniem powietrza w naszym mieście. Autorzy wnioskowali m.in. o edukację proekologiczną społeczeństwa, poprawę świadomości ludności w sprawie spalania śmieci, zachęcanie rodzin do wymiany starego systemu grzewczego na ekologiczny i dofinansowanie go oraz dofinansowanie najuboższych rodzin w zakup wartościowego materiału opałowego. Urząd Miasta ma jeszcze miesiąc na ustosunkowanie się do petycji mieszkańców.

W gminie brakuje środków

Postanowiliśmy zapytać pracowników urzędu miasta o prowadzone w gminie działania mające na celu walkę z zanieczyszczonym powietrzem. — Oprócz kontroli przeprowadzanych przez strażników miejskich gmina prowadzi w tym temacie działania edukacyjne, kierowane do szkół oraz mieszkańców miasta. Chodzi o informacje dotyczące ochrony środowiska, ulotki, publikacje oraz szkolenia — informuje Paweł Koziński, inspektor ds. promocji i mediów.

Drugie z pytań dotyczyło możliwości dofinansowania np. zmiany sposoby ogrzewania na bardziej ekologiczne. — Gmina Nidzica nie ma środków własnych na wymianę pieców. Niestety na terenie województwa warmińsko-mazurskiego jedynym programem rządowym mającym na celu ochronę środowiska poprzez wymianę instalacji grzewczych jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie Program Dotacyjny „Ochrona powietrza – Mała termomodernizacja”.

W ramach tego programu, co prawda istnieje możliwość: wymiany, budowy lub modernizacji systemów grzewczych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, zakupu i instalacji nowoczesnych kotłów c.o. opalanych biomasą, zakupu i montażu kolektorów słonecznych, zakupu i montażu pomp ciepła, zakupu i montażu instalacji odzysku ciepła z instalacji wentylacyjnych, ocieplenia przegród budowlanych oraz wymiany okien i drzwi zewnętrznych, jednak beneficjentami mogą być jedynie organizacje pozarządowe, kościoły, kościelne osoby prawne i ich stowarzyszenia oraz inne związki wyznaniowe, natomiast nie dotyczy to osób fizycznych — zaznacza Paweł Koziński.

Jakość powietrza uległa poprawie

Wyniki pomiaru jakości powietrza w naszym mieście są systematycznie aktualizowane na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Zwróciliśmy się do WIOŚ z prośbą o przesłanie informacji na temat jakości powietrza w Nidzicy.

— Odnosząc się do wyników pomiarów prowadzonych w 2016 roku to jakość powietrza poprawiła się w stosunku do 2015 roku. W grudniu z zebranych do 25.12.2016 danych zanotowano tylko 2 dni ze stężeniami średniodobowymi powyżej 50 ug/m3, a w roku 22. Nidzica po raz pierwszy od kilku lat nie będzie wskazana jako obszar przekroczeń poziomów dopuszczalnych pod kątem pyłu PM10 w ocenie rocznej jakości powietrza. Najprawdopodobniej jakość powietrza pod kątem benzo(a)pirenu w powietrzu dalej będzie oceniona jako zła - tzn. stężenie średnioroczne będzie powyżej 1 ng/m3 — informuje Tomas Zalewski, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Olsztynie.

Dodaje, że pomiary są reprezentatywne dla prawie całego miasta oraz niektórych mniejszych miejscowości w okolicach Nidzicy, np. Kozłowa, Szkotowa, Napiwody. Stacja badawcza znajduje się przy ul. Traugutta 15. Zapytaliśmy czy istnieje możliwość zbadania jakości powietrza w innej części miasta, np. na osiedlu domków wielorodzinnych.

— Od strony technicznej i organizacyjnej zbadanie jakości w innej części miasta może być bardzo trudne. Większość potencjalnych lokalizacji w mieście nie spełnia kryteriów określonych w wytycznych do lokalizowania stanowisk pomiarowych. Z uwagi na dosyć sporą reprezentatywność obszarową stanowiska nie ma podstaw do prowadzenia monitoringu w innej części miasta — dodaje Tomasz Zalewski.

zl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkanka 30-lecia1 #2166643 | 109.241.*.* 23 sty 2017 23:43

    plebania w rynku tez spala brudy dlaczego tym sie nikt nie zainteresuje po szybach mozna pisac czana kreda smieci sa wyrzucane do naszych pojemnikow to co sie nie spali co robi straz miejska czy to urzednicy pracujacy na 1 zmiane duze miasta zlikwidowaly ale nidzice stacna ich utrzymanie

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. JO #2166306 | 23 sty 2017 16:58

    i do tego zajechać co wieczne jesionki produkuje na sportowej sprawdzić co z odpadami i meblarskie też.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. a nie wystarczy #2166015 | 83.15.*.* 23 sty 2017 10:11

    pojechac do zakładów meblarski i sprawdzić co robia z odpadami? kto je odbiera? bedzie wiadomo gdzie znika płyta i gąbka

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  4. a nie wystarczy #2166013 | 83.15.*.* 23 sty 2017 10:11

    pojechac do zakładów meblarski i sprawdzić co robia z odpadami? kto je odbiera? bedzie wiadomo gdzie znika płyta i gąbka

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5