Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Na wycinkę drzew na swojej posesji nie trzeba już zezwolenia

2017-02-12 16:00:00 (ost. akt: 2017-02-10 12:06:04)

Autor zdjęcia: Archiwum

W styczniu weszły w życie nowe zasady wycinki drzew i krzewów. Według znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody na prywatnej posesji będzie możliwa wycinka bez zezwolenia. Jest jednak warunek - usunięcie ich nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do tej pory przepisy wymagały od właściciela działki wystąpienia do wójta lub burmistrza o zezwolenie na takie działanie.

Wyjątek stanowiły drzewa o obwodzie pnia na wysokości 5 cm nieprzekraczającym 25 cm, a w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu, robinii akacjowej, platanu – 35 cm.

Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie wymagane zezwolenie na usunięcie drzewa, którego obwód pnia na wysokości 130 cm (dotychczas obowiązywała wysokości 5 cm) nie przekracza: 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. Zniesiono również wymóg uzyskiwania zezwolenia na usunięcie krzewów o powierzchni do 25 m2.

Obecnie rady gmin mogą podejmować jednak uchwały określające przypadki, w których zezwolenie na wycinkę na ich terenie jest konieczne bądź zakazywać usuwania konkretnych gatunków. Samorządy kierują się takimi kryteriami jak: m.in.: gatunek, wiek, wycinka związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, wpis do rejestru zabytków. Mają także możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów.

Nie mogą one jednak przekroczyć 500 zł a za usuwanie krzewów – 200 zł. Wprowadzone zmiany oznaczają, że znikną wysokie kary za nielegalną wycinkę. Prawdopodobnie część starych kar zostanie anulowana.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. brzoza #2180646 | 12 lut 2017 18:36

  co z takim alergicznym chwastem jak brzoza

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages