Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Grypa ptaków coraz bliżej

2017-02-17 07:00:00 (ost. akt: 2017-02-16 19:49:03)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Z problemem wysoce zjadliwej grypy ptaków boryka się cała Europa. Choroba nie oszczędziła także Polski i chociaż jeszcze do niedawna hodowcy z naszego województwa mogli spać spokojnie, to wykrycie ogniska grypy ptaków pod Gietrzwałdem wywołało falę paniki. Zdaniem Powiatowego Lekarza Weterynarii Witolda Wojciechowskiego kryzys nasili się w marcu. Dlatego tak ważne jest, by hodowcy drobiu przestrzegali zaleceń ministra rolnictwa.

Podobną sytuację obserwowaliśmy w 2007 r., kiedy to ujawniono 10 ognisk choroby i zlikwidowano 939 tys. ptaków. Obecnie wykryto już ponad 40 ognisk na terenie kraju.

W grudniu 2016 r. minister rolnictwa opublikował rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem grypy ptaków. Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach procedury zwalczania choroby.

— Jesteśmy największym producentem drobiu w Europie, w rankingu udało nam się wyprzedzić nawet Francję. W 2016 roku eksportowaliśmy ok. 900 tys. ton na teren UE i do krajów trzecich. Kryzys może nasilić się w marcu, kiedy to rozpoczną się przyloty dzikich ptaków. Nasz region słynie z dużej ilości rzek i jezior, które jednocześnie stanowią naturalne miejsce bytowania dzikich ptaków. Jest to potencjalne zagrożenie dla hodowców — przestrzega Powiatowy Lekarz Weterynarii Witold Wojciechowski.

Dodaje, że w powiatowym rejestrze znajduje się ok. 700 gospodarstw utrzymujących drób przyzagrodowy oraz 14 podmiotów utrzymujących drób w warunkach fermowych.

Prowadzimy działania prewencyjne


— Znajdujemy się na szlaku migracji ptaków, dlatego apelujemy do hodowców o przestrzeganie zaleceń ministra rolnictwa — apeluje Witold Wojciechowski.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w ramach działań prewencyjnych organizuje spotkania z hodowcami w celu omówienia aktualnej sytuacji. Ponadto wysłano pisma i ulotki informacyjne do sołtysów we wszystkich gminach.

— Informacje o zagrożeniach zostały przekazane w sposób maksymalnie pełny. Ważne jest, żeby zarejestrowali się wszyscy, szczególnie właściciele małych stad. Jeżeli wykryjemy ognisko dotknięte wirusem grypy ptaków, dzięki rejestracji wiemy, gdzie w promieniu 3 km stada muszą zostać ewentualnie wybite. W promieniu kolejnych 7 km ogniska są kontrolowane i zabezpieczane — tłumaczy Witold Wojciechowski.

— Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dzikie ptaki. Niestety, przyczyną bywa też człowiek i dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach postępowania. Za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne — przestrzega Inspektor Weterynaryjny ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt, dr n. wet. Jolanta Muszak. Przypomina o niezwłocznym zgłaszaniu do lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, wójta/burmistrza podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.


Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt;
- nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosować w gospodarce odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
- po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyj ręce wodą z mydłem.


Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków:

Depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagle, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%!


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages