Leki do apteki

2017-02-23 10:19:36(ost. akt: 2017-02-23 10:28:04)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska, Zuzanna Leszczyńska

Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć sprzedaż leków w sklepach. Być może już wkrótce popularnych leków wydawanych bez recepty nie kupimy w sklepie spożywczym lub na stacji paliw.
Do tej pory tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe były sprzedawane w sklepach spożywczych, kioskach ruchu, stacjach benzynowych. Jednak zgodnie z projektem rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia w sklepach, stacjach paliw zostaną w sprzedaży tylko niektóre leki.

— To bardzo dobry pomysł. Leki mogą zaszkodzić, jeśli nie są transportowane we właściwy sposób i przechowywane w odpowiednich warunkach. Ludzie nie powinni sami się leczyć, decydować o dawkowaniu leku. Niektórzy biorą je jak cukierki, inni nie pilnują terminów ważności. W aptece farmaceuta doradzi, sprawdzi czy leki, które chce kupić klient nie wchodzą w interakcję, nie zaszkodzą. Czasami różne leki mają ten sam składnik, więc jednoczesne ich branie zwiększa jego zawartość w organizmie, co może prowadzić do skutków ubocznych. Apteki zapewniają pełne bezpieczeństwo pod tym względem — mówi pracownik jednej z nidzickich aptek.

Farmaceuta może odmówić sprzedaży leków osobom przed 16. rokiem życia bądź dorosłemu, u których zachodzi podejrzenie, że używa go niezgodnie z przeznaczeniem. Ponadto osoba pracująca w aptece wie jakich leków nie powinny zażywać kobiety w ciąży. Dyrektor apteki w nidzickiej przychodni dodaje, że w sklepach nikt nie kontroluje leków. W aptekach natomiast czuwają nad tym inspektorzy farmaceutyczni.

— Poza tym my jesteśmy na bieżąco informowani przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny o np. wycofywanych z obrotu lekach — mówi kierownik apteki ZOZ Magdalena Weryk. Podobnego zdania są niektórzy nidziccy sprzedawcy. Pani Sylwia, sprzedawczyni w kiosku Ruchu, również uważa, że takiej ilości leków jaką miała w swoim asortymencie być nie powinno.

— Ja nie mam warunków do ich przechowywania. Latem jest za gorąco, a zimą zbyt zimno. W sprzedaży miałam 28 różnych leków. Mało kto kupował, np. leki na przeziębienie latem, termin ważności szybko mijał, to i dochodu nie było zbyt dużego — mówi pani Sylwia. W kioskach Ruchu już większość leków została wycofana. — Zostały tylko podstawowe przeciwbólowe i to w małych opakowaniach. I tak powinno być — dodaje.

Zgodnie z projektem zarządzenia Ministerstwa Zdrowia poza aptekami będą sprzedawane m.in. leki przeciwbólowe, na gardło, na żołądek, antyseptyczne i dezynfekujące.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5