Niedziela, 23 kwietnia 2017. Imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha

Druhowie ze Szczepkowa Borowego nadal niepokonani! SPROSTOWANIE!

2017-04-21 12:44:00 (ost. akt: 2017-04-21 12:45:26)

UWAGA! W aktualnym numerze ,,Naszej Gazety Nidzickiej" zostały pomylone numery, które należy wpisać, by oddać głos na jednostki z Janowca Kościelnego i Frąknowa! Poprawne numery w artykule poniżej!

Strażacy ochotnicy to lokalni bohaterowie, zawsze pierwsi na miejscu groźnych sytuacji. Trwa nasz plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Na prowadzeniu znajdują się druhowie ze Szczepkowa Borowego. Drugie miejsce na podium należy do ochotników z Janowca Kościelnego, trzecie natomiast do zeszłorocznych zwycięzców z Frąknowa. Różnice są jednak niewielkie. Jeszcze wszystko może się zdarzyć!

Wszystkich ochotniczych straży pożarnych na Warmii i Mazurach jest ponad pół tysiąca, z tego prawie 200 znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Niezależnie jednak od tego, to właśnie OSP cieszą się wśród społeczności lokalnych największym zaufaniem.

Zakres działalności ochotniczych straży pożarnych to wszystkie odcienie ratownictwa. Strażacy są przede wszystkim przy pożarach, ale także podczas działań na wodzie, w zagrożeniach chemicznych i ekologicznych. Ochotnicze Straże Pożarne zajmują się również sportem, edukacją i wychowaniem oraz kulturą.

To nie wszystko, ponieważ w naszym regionie są także remizy, które pełnią funkcję świetlic wiejskich, a nawet... kaplic, w których odbywają się nabożeństwa. Obok remiz powstają też place zabaw dla dzieci, a także sauny. Nie można zapomnieć również o zespołach muzycznych i orkiestrach.

dh Grzegorz Matczyński,
Fot. archiwum
dh Grzegorz Matczyński,
— Integrujemy środowisko, bardzo często w remizach odbywają się imprezy kulturalne, szkolenia czy spotkania kół gospodyń wiejskich — mówi Grzegorz Matczyński, dyrektor zarządu wykonawczego oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie. — Takie plebiscyty pokazują nieznane do końca wszystkim oblicza ochotniczych straży pożarnych. O tym, że strażacy jadą wozem do pożaru i że coraz więcej siedzi w nim kobiet, to wszyscy wiedzą. Nie wiemy natomiast, że w strażnicach odbywa się mnóstwo różnego rodzaju imprez, spotkań i wydarzeń — zaznacza Grzegorz Matczyński.

Głosowanie na najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną rozpoczęliśmy 24 lutego. Plebiscyt zakończymy 24 kwietnia o godz. 23:59. Wtedy poznamy najpopularniejsze jednostki w powiatach, a także dwie najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach. W tym drugim przypadku OSP powalczą w dwóch kategoriach, w pierwszej znajdą się te, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, i te, które się w nim nie znajdują.Koszt jednego SMS’a wynosi 1,23 zł brutto. Głosowanie trwa do 24 kwietnia 2017 roku. do godz. 23.59.

OSP Szczepkowo Borowe

Jednostka powstała najprawdopodobniej w 1923 roku. Będziemy jeszcze badać dokładną datę, ponieważ w najbliższym czasie chcemy wystąpić o nadanie sztandaru. Zrzeszamy w swoich szeregach 22 osoby, w tym jedną panią. Jeździmy do gaszenia pożarów, usuwania różnych zagrożeń, typu powalone drzewa po nawałnicach, podtopień. Mamy w zespole 2 osoby, które honorowo oddają krew. Od 10 lat działamy w nowym składzie. Pozyskujemy sprzęt do ratowania życia i zdrowia, wykonujemy prace gospodarcze na rzecz gminy i mieszkańców, tj. np. wypompowywanie wody.

http://m.wm.pl/2012/07/orig/szbor1-111817.jpg

OSP Janowiec Kościelny

Początek niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przez naszą jednostkę sięga roku 1920 i trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. Aktualnie skupiamy 32 członków, z czego 19 druhów bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Warto podkreślić, iż wśród nas jest też 5 kobiet, które na równi z mężczyznami biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Kilku druhów naszej jednostki oddaje honorowo krew. Wyjeżdżamy głównie do zdarzeń drogowych, pożarów, podtopień, działamy również przy zwalczaniu skutków silnego wiatru, lecz zdarzają się i inne akcje. Aktualnie posiadamy dwa wozy, gaśniczego Stara oraz lekkiego Gaz-a który jest wyposażony w sprzęt do ratownictwa drogowego. Pomagamy również w obsłudze imprez kulturalnych na terenie gminy, angażujemy się także podczas uroczystości kościelnych. Organizujemy również pogadanki z młodzieżą szkolną, które dotyczą udzielania pierwszej pomocy oraz postępowania na wypadek powstania pożaru.

http://m.wm.pl/2016/03/orig/janowiec-298500.jpg

Frąknowo

Jednostka OSP Frąknowo powstała w 1964 roku. Obecnie skupia 20 członków, w tym 10 czynnych. W swoich szeregach zrzeszamy 3 kobiety. Zajmujemy się gaszeniem pożarów, ratownictwem, pomagamy w poszukiwaniach osób zaginionych, jeździmy do podtopień. Ponadto zabezpieczamy różnego rodzaju imprezy, prowadzimy działania przykościelne, szkolimy się. Od niedawna mamy nowy budynek remizy przejęliśmy także samochód średni Star 244 z OSP Napiwoda.

http://m.wm.pl/2016/03/orig/fra-knowo-298076.jpg

Janowo

Jednostka powstała w 1918 roku, założona przez wójta Antoniego Majewskiego. Od 1996 roku jednostka jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Skupia w swoich szeregach 23 członków. W niedalekiej przyszłości planowane jest przyjęcie w szeregi naszej jednostki kobiet, które już teraz udzielają się w różnego rodzaju uroczystościach OSP. Od kilku lat jesteśmy liderami w zawodach sportowo pożarniczych OSP naszego powiatu. Chętnie bierzemy udział w rożnego rodzaju ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną w Nidzicy oraz sami organizujemy sobie szkolenia, na których zdobywamy doświadczenie potrzebne nam podczas różnych zdarzeń.

	http://m.wm.pl/2017/03/orig/osp-janowo-2017-371164.jpg

Nowa Wieś Wielka

Jednostka powstała w 1925 roku i zrzesza w swoich szeregach 30 członków, w tym aż 5 pań. Obecnie pracujemy nad dobudową boksu garażowego. Zajmujemy się gaszeniem pożarów, usuwaniem zagrożeń, ponadto 3-4 członków zespołu oddaje honorowo krew.

http://m.wm.pl/2016/03/orig/nowawies-299085.jpg

Szkotowo

Istniejemy od 1963 roku. Obecnie skupiamy w swoich szeregach 39 członków. Udzielamy się społecznie dla miejscowości, prowadzimy adoracje, pomagamy przy remontach, a także w sprzątaniu w kościele. Zajmujemy 2 miejsce pod względem potwierdzonych wyjazdów do wypadków

http://m.wm.pl/2016/03/orig/szkotowo-298421.jpg

Sarnowo

Jednostka istnieje już prawie 75 lat. Zrzeszamy 24 członków. Nie mamy co prawda w swoich szeregach żadnej kobiety, ale działają wśród nas: 1 emerytowany strażak i 2 w czynnej służbie. W planach mamy utworzenie młodzieżowej drużyny pożarniczej dziewczyn. Średnio 2-3 razy w miesiącu jeździmy do poważnych zdarzeń, takich jak pożary domów i wypadki. Ponadto wykonujemy różnego rodzaju czynności gospodarcze, niedawno chociażby sami wyremontowaliśmy remizę. W tym roku mieliśmy dosyć dużo wyjazdów do podtopień lokalnych.

	http://m.wm.pl/2016/03/orig/sarnowo-298420.jpg

Bolejny

OSP w Bolejnach powstała w 1963 roku. Obecnie jednostka skupia w swoich szeregach kilkunastu czynnych członków, w tym 4 członków posiada przeszkolenie z ratownictwa medycznego. Mamy też 3 kobiety mogące jeździć do zadań, jedna z nich została prezesem OSP w Bolejnach. Ponadto jedna z pań uczęszcza obecnie na kurs i niebawem wzmocni szeregi naszej jednostki. Wyróżnia nas to, że zrzeszamy samych młodych ludzi. Najwięcej wyjazdów mamy do owadów i standardowo do małych pożarów.

	http://m.wm.pl/2016/03/orig/bolejny-298075.jpg

Kozłowo

Jednostka powstała w 1947 roku. Zajmujemy się gaszeniem pożarów, likwidowaniem miejscowych zagrożeń, jeździmy do wypadków. Ponadto prowadzimy adoracje w kościele w czasie świąt. Współpracujemy z Domem Kultury, zabezpieczamy różnego rodzaju imprezy, tj. Dni Kozłowa czy dożynki. Organizujemy także także pokazy sprzętu dla dzieci i młodzieży. Ok. 4 razy w roku uczęszczamy na zebrania podsumowujące naszą działalność. W 1995 roku OSP Kozłowo wstąpiła do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.

	http://m.wm.pl/2016/03/orig/kozlowo-299035.jpg

Napiwoda

OSP w Napiwodzie powstała w 1947 roku. Zrzeszamy 25 członków, w tym 20 czynnych. Jednostka decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jesteśmy bezpośrednim zapleczem Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy ze względu na wyszkolenie. Posiadamy komplet przeszkolonych ratowników z zakresu ratownictwa medycznego, prowadzenia profesjonalnych działań ratowniczych oraz wyposażenie sprzętowe. Prowadzimy działania ratowniczo-gaśnicze na terenie gminy, powiatu oraz województwa warmińsko-mazurskiego. W zeszłym roku uczestniczyliśmy w 47 akcjach. Wyjeżdżaliśmy głównie do pożarów i akcji zabezpieczających.

	http://m.wm.pl/2016/03/orig/napiwoda-298057.jpg

Łyna

Jednostka powstała na przełomie maja i czerwca 1945 roku. Obecnie skupiamy 25 członków, w tym 16 czynnych. OSP w Łynie w swoich szeregach zrzesza też 2 kobiety. Wyjeżdżamy do każdego zdarzenia, jak tylko otrzymamy wezwanie z Państwowej Straży Pożarnej. Jeśli sami coś zobaczymy - od razu reagujemy, dzwonimy i pytamy czy potrzebne jest wsparcie OSP. Ponadto udzielamy się społecznie, obsługujemy msze św. W 2017 roku planowany jest wpis jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Jagarzewo

Jednostka skupia w swoich szeregach 14-16 członków (dane z ostatniego zebrania). Posiadamy samochód jelcz. Jesteśmy prężną jednostką, wyjeżdżamy do każdego pożaru. Ponadto zajmujemy się likwidacją miejscowych zagrożeń.

Róg

Jednostka skupia w swoich szeregach 12 członków (dane z ostatniego zebrania). Posiadamy samochód- żuk. Wyjeżdżamy do akcji gaśniczych, likwidujemy także miejscowe zagrożenia.

Januszkowo

Jednostka skupia w swoich szeregach 21 członków, w tym 3 kobiety. Jeździmy do pożarów, usuwamy zagrożenia, zabezpieczamy różnego rodzaju imprezy. Część osób z jednostki OSP Januszkowo oddaje honorowo krew.

Krokowo

Powstała w 1946 roku i jest najstarszą jednostką na terenie gminy Kozłowo. W swoich szeregach skupia 16 członków (dane z ostatniego zebrania). Prezesem OSP Krokowo jest Zbigniew Świecik, naczelnikiem zaś Piotr Klimczak. Mamy własną remizę i samochód lekki- żuk, jeździmy do pożarów oraz do miejscowych zagrożeń.

Lipowo

Prezesem jednostki jest Marek Klęcan, naczelnikiem Wojciech Busk. W swoich szeregach skupia 12 członków (dane z ostatniego zebrania). Z powodu nieobecności większości członków w miejscu zamieszkania, OSP Lipowo na ten moment wyłączone jest z podziału bojowego.

Gołębiewo

Prezesem jednostki jest Piotr Ławicki, naczelnikiem Michał Mazur. W swoich szeregach skupia 11 członków (dane z ostatniego zebrania). Z powodu nieobecności większości członków w miejscu zamieszkania, OSP Gołębiewo na ten moment wyłączone jest z podziału bojowego.


Regulamin: kliknij tutaj
RANKING REGIONALNYCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages