Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Przysięgamy pamiętać, nawet, gdy inni zapomną!

2017-02-28 07:00:00 (ost. akt: 2017-02-27 21:10:53)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

Ostatni Rycerze Rzeczypospolitej! Apeluję do Was! Abyście dodawali nam sił w walce o wolną Ojczyznę. My, Młode Pokolenie o Was pamiętamy! Przysięgamy pamiętać, nawet, gdy inni zapomną!

Jesteśmy Waszymi spadkobiercami i zobowiązujemy się do kontynuacji Waszej walki o wolną i niepodległą Polskę!
Przysięgamy na Orła i na Krzyż! Na dwa kolory, te najważniejsze w Polsce barwy - na czystą Biel i na gorącą czerwień Krwi.
Na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych, że Nie Zapomnimy!

Tymi słowami 26 lutego młodzież gimnazjalna Zespołu Szkół Nr 2 w Nidzicy rozpoczęła Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zimnej Wodzie.

Bieg Tropem Wilczym jest jednym z największych imprez sportowo-historycznych w kraju. Celem tej rozrastającej się od 2013 roku inicjatywy jest uczczenie pamięci Żołnierzy Niezłomnych, żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963.

Uczniowie „Dwójki” pod opieką Joanny Marcjanik i Haliny Roman wzięli udział w biegu na dystansie 1963 m, co jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.

W biegu uczestniczył wielokrotny maratończyk, zdobywca Korony Maratonu Świata – Mirosław Cydzik.

Oprócz sportowego uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych uczestnicy wysłuchali prelekcji braci Domańskich, którzy przybliżyli sylwetki poległych bohaterów.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali z rąk Burmistrza Miasta pamiątkowe medale.
Gratulujemy!
Joanna Marcjanik
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Symboilem "lalek"? #2196281 | 91.233.*.* 6 mar 2017 20:54

  Niejaki franczak ps "Lalek" może w czasie wojny i walczył ale po wojnie a zwłaszcza po roku 1949 to był po prostu zwykły bandzior i rabuś. Bo jaka "walkę o niepodleglość" on mógł prowadzic np w roku 1960. Chodził z bronią ,ukrywał się polasach terroryzował i rabował ludzi. największą jego 'akcją zbrojną" był napad na bank w którym zrabował pieniadze przeznaczone na wypłaty dla robotników i przy okazji zastrzelił przy tym z zimna krwią kasjerkę która chciała właczyć alarm. Przeciez po likwidacji tego bandyty przez milicje w roku 1963 ludzie odetchnęli.To był bardzo groźny przestępca. Ciekawe czy młodziez uczestnicząca w "biegu na 1963 m" wie z jakich "akcji bojowych" ten bandzior zasłynał czy tez zna tylko slogan "ostatni wyklety" naprawdę przeklety.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Promocja się kłania #2194434 | 88.156.*.* 3 mar 2017 20:12

  Brak informacji ? kto ma informować.Promocja się kłanie

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Przywrócić post #2194165 | 3 mar 2017 13:11

  Proszę nie kasować postów, dlaczego został skasowany nie zawierał wcale obrażliwych treści.Mówił o przygotowaniu uroczystości przez władze oraz o tym że dzieci wnuki nic nie są winne że ich dziadek był w UB lub ojciec SB i że ludzie w tak prostacki sposób piszą na ten temat posty.Post stanowił uzupełnienie postu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Prostactwo. #2193407 | 2 mar 2017 14:22

   Nie jestem potomkiem SB ani UB .Dlaczego politykę , historie która ma wiele wątpliwości mieszacie z kościołem . Kościół był jest do głoszenia i nauki wiary.Nie pisz człowieczku Bóg Honor Ojczyzna bo poznajemy jaki wielu ma honor i jak dbają o ojczyznę.Z całym szacunkiem dla kościoła ale od władzy można było wymagać żeby zorganizować uroczystą akademię a następnie pójść do kościoła . Gdzie było ogłoszenie że tak będzie się czcić ten dzień. Nie wszyscy są wyznawcami tej wiary i do kościoła nie chodzą .

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ja #2193204 | 87.251.*.* 2 mar 2017 10:08

   Walka o niepodległość ojczyzny trwa nadal. Potomkowie AK vs potomkowie UB-SB. Widać to nawet na tym forum, ale prawda zawsze zwycięży.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages