Nidzica w ogniu wojny

2017-03-08 19:00:00(ost. akt: 2017-03-09 14:09:59)

Autor zdjęcia: kadr z filmu

W tym tygodniu prezentujemy kolejną część serialu ,,Pamięć buduje tożsamość. Tannenberg 1914" pt. ,,Nidzica w ogniu wojny" w reżyserii Przemka "Kawy" Kaweckiego.
Kilkanaście dni po wybuchu I wojny światowej na terenie Warmii i Mazur (ówczesnych Prus Wschodnich) rozegrała się jedna z najważniejszych bitew tego okresu – bitwa pod Tannenbergiem. Jednym z pierwszych miast wschodniopruskich zdobytych przez carskich żołnierzy była mazurska Nidzica.

Miasto nie posiadało garnizonu i nie było bronione przez żadne formacje pruskie, a mimo tego na domy mieszkańców spadły setki artyleryjskich pocisków. Rosjanie mieli wystrzelić w kierunku Nidzicy około trzystu granatów i szrapneli, niszcząc w ciągu trzech godzin dwie piąte budynków miasta, w tym większość budynków wokół rynku. Według Rosjan bombardowanie było odwetem za ostrzelanie przez mieszkańców kozackich patroli. W zniszczonym mieście swoją siedzibę miał sztab 2 Armii Narew - sztab generała Samsonowa.

Szczegółowe relacje z tego okresu pozostawił w swoim pamiętniku ówczesny burmistrz Nidzicy Andreas Kuhn, który mimo masowej ucieczki mieszkańców w głąb Prus, pozostał na posterunku i opiekował się miastem. Bitwa pod Tannenbergiem, jest o tyle istotna dla tożsamości narodowej Polaków, że po obu stronach frontu walczyli Polacy, bijący się często w przekonaniu, że dzięki ich zaangażowaniu zaborcy obdarzą większymi przywilejami naród polski.

W serialu TANNENBERG 1914 - przewodnikami po polach bitewnych są regionaliści, pasjonaci historii, poszukiwacze skarbów, członkowie stowarzyszeń, które prowadzą prace poszukiwawcze i archeologiczne na obszarze południowych Mazur. Osoby te są zwykle w swoich środowiskach swoistymi animatorami kultury i propagatorami wiedzy na temat lokalnej historii. Zdjęcia do filmu realizowane były w oryginalnych miejscach potyczek i wydarzeń z okresu I wojny światowej. Oprócz wymiaru edukacyjnego, film promuje również piękno i atrakcje turystyczne Warmii i Mazur.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5