Uważaj, bo po nich świat już nigdy nie będzie taki jak dawniej

2017-03-13 07:00:00(ost. akt: 2017-03-12 17:52:39)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ciekawość, chęć zaimponowania kolegom, potrzeba akceptacji, łatwy dostęp, to tylko niektóre z przyczyn sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne. Dotyczy to nie tylko alkoholu, narkotyków, dopalaczy, ale coraz popularniejszym "zmieniaczem świadomości" stają się leki. Te na receptę i bez recepty. Kuszą przede wszystkim ceną i dostępnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przekraczanie dawek terapeutycznych może powodować zmiany neurologiczne. Zanim sięgniesz pamiętaj - świat już nigdy nie będzie taki jak dawniej.
O tym, że zerwanie zakazanego owocu z drzewa poznania dobra i zła nie było warte swojej ceny przekonali się już Adam i Ewa.

Warto mieć świadomość, że sięgając po środki psychoaktywne coś w naszym życiu skończy się nieodwracalnie. Problem zażywania popularnych leków przeciwbólowych, przeciwlękowych czy tych na przeziębienie dotyczy nie tylko osób młodych.

Ci starsi, z powodu zmagania się z chorobą często zaczynają przekraczać zalecone dawki terapeutyczne. Prowadzi to do uzależnienia, z którego bardzo ciężko jest się wydostać.

— Mam poczucie, że w ostatnich latach coraz więcej osób z naszego powiatu zaczyna sięgać po te środki. Leki bardzo silnie uzależniają psychicznie i fizycznie. Wzrost tolerancji następuje w szybkim czasie. Uszkadzają narządy wewnętrzne, powodują trudności w odbiorze realnego świata, utrudniają kontakty psychospołeczne i uniemożliwiają radzenie sobie z emocjami — mówi Agnieszka Witkowska, terapeuta uzależnień.

Zażycie większej dawki może prowadzić do problemów z sercem lub zapaści.
— Powinniśmy być czujni na wszelkie zmiany nastrojów u naszych najbliższych. Warto zwrócić uwagę na zachowania nieadekwatne do sytuacji i stany psychiczne takie jak: poczucie błogości, pobudzenie lub ospałość, euforia, oszołomienie. Osoba zażywająca leki w dawkach nieterapeutycznych może mieć zaburzenie równowagi, trudności w zasypianiu, suchość w ustach, objawy niepożądane ze strony układu krążenia: niemiarowe bicie serca, przyspieszenie czynności serca — wymienia terapeutka.

Dodaje, że nawet u osób, które nie biorą leków od kilku miesięcy mogą wystąpić objawy silnego lęku na poziomie psychicznym i fizycznym objawiającym się np. pragnieniem ulgi czy silnym bólem stawów i mięśni.

— U osoby, która odstawia leki może pojawić się zespół odstawienny. Charakteryzują go m.in. bardzo silne bóle mięśni i stawów, drażliwość, lęki, silny niepokój, palpitacje serca, podwyższone ciśnienie, bóle narządów wewnętrznych, tzw. ,,skręt kiszek", które mogą utrzymywać się przez długi okres czasu — ostrzega. Co zatem zrobić, gdy zobaczymy u kogoś z naszych bliskich niepokojące sygnały?

— Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem, ten natomiast oceni czy konieczny jest detoks. Ważna jest życzliwa interwencja kryzysowa, na zasadzie ,, jesteś dla mnie ważny, zależy mi na tobie, oczekuje podjęcia leczenia", stawiamy warunki pełne troski i miłości. Kolejnym etapem jest skorzystanie z poradni ambulatoryjnej lub stacjonarnej kilkumiesięcznej lub długoterminowej — zaznacza Agnieszka Witkowska.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jajah #2202211 | 178.202.*.* 14 mar 2017 22:13

    Eksperci posłuchajcie ! Klonazepan najczęściej podawany jest alkoholikom na padaczkę alkoholową , ma on na celu uzależnienia cię od niego celem odciągnięcia od alkoholu co w praktyce gowno daje bo alkoholik sięga po specyfiki alkoholowe z przyzwyczajenia !!!! Co za tym idzie uzależnienie istnieje tylko w twojej głowie i tylko w głowie , oczywiście sa skutki uboczne jak drgawki , kac i wiele innych rzeczy ale to poprosi nawyk , przyzwyczajenie nie ma leków czy używek uzależniających fizycznie wszystko leży w waszych głowach !!!! Jestem lekarzem i wiem co mówię !

    odpowiedz na ten komentarz

  2. bolo #2200960 | 88.156.*.* 13 mar 2017 09:17

    Mnie w clonazepam 25 lat "wepchnął" neurolog nic nie mówiąc o uzależnieniu. Teraz jestem w trakcie odstawienia z 2 mg schodzę schodzę schodzę z dawki o 0,25 mg co 2 tygodnie. Już raz próbę taką podjąłem (a to,że jestem uzależniony dowiedziałem się w 2012r.), ale niestety po zejściu do zera, po tygodniu musiałem wskoczyć znowu na dawkę na 1mg i sytuacje stresowe wpędziły mnie do 2 mg i próbuję ponownie, ale już do nie do zera - stanę na 0,5 mg - to będzie już sukces! Nie winię tego lekarza absolutnie, bo pomógł mi bardzo po traumie i nie wiem czy w tamtym okresie bym przeżył.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5