środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Kurze spacery mogą kosztować 8 tys. zł

2017-03-30 07:00:00 (ost. akt: 2017-03-29 15:02:33)

Europa w dalszym ciągu boryka się z problemem wysoce zjadliwej grypy ptaków. Powiatowy Inspektorat Weterynarii prowadzi działania prewencyjne, a opublikowane rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem grypy ptaków obowiązuje do odwołania. Jednak po 21 marca osoby spełniające odpowiednia kryteria, będą mogły wypuszczać ptaki na zewnątrz.

— Po 21 marca znakowanie jaj i mięsa na zasadach wskazanych w przepisach dotyczących wolnowybiegowego utrzymania drobiu będzie możliwe pod warunkiem przetrzymywania drobiu w wolierach lub w zadaszonych miejscach z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża. Jednak, w przypadku, gdy karmienie i pojenie drobiu odbywa się poza budynkiem, miejsce karmienia musi być bezwzględnie zadaszone na całej swej powierzchni — wyjaśnia Inspektor Weterynaryjny ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt, dr n. wet. Jolanta Muszak.

Przepisy zmieniają się na prośbę Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. 21 marca minął termin dwunastu tygodni, po którym jaja od ptaków utrzymywanych w zamknięciu utracą status „jaj z wolnego wybiegu”. Taka sytuacja naraziłaby producentów na straty finansowe oraz problemy techniczne, polegające na np. konieczności zmian numerów drukowanych na jajach. Pozostałe zasady bioasekuracji obowiązują bez zmian. Przypominamy, że za ich nieprzestrzeganie grozi kara grzywny w wysokości do 8 tys. zł.

— Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dzikie ptaki. Niestety, przyczyną bywa też człowiek i dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach postępowania.

Za niestosowanie zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne — przestrzega Inspektor Weterynaryjny ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt, dr n. wet. Jolanta Muszak. Przypomina o niezwłocznym zgłaszaniu do lekarza weterynarii prywatnej praktyki, powiatowego lekarza weterynarii, wójta/burmistrza podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bioasekuracji:
- zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich zwierząt;
- nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
- stosować w gospodarce odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
- przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu;
- po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyj ręce wodą z mydłem.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków:
Depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%!

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaczor #2213055 | 88.199.*.* 30 mar 2017 18:01

  A kaczki mogą jeździć samochodami ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ojro #2212588 | 89.231.*.* 30 mar 2017 11:16

  biedne kury w tej UE.......przynajmniej te brytyjskie juz niedługo będą wolne !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pan #2212548 | 185.140.*.* 30 mar 2017 10:18

  A KTO MI ZABRONI Z KURO CHODZIĆ PO LESIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. durne przepisy PRECZ Z UNIĄ !!! #2212488 | 176.10.*.* 30 mar 2017 09:11

  chorzy to urzędniki i gnoje co srać tylko w stołki umieją

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages