środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Pomnik na ścieżce rowerowej

2017-03-21 16:00:00 (ost. akt: 2017-03-21 19:19:36)

Autor zdjęcia: Witold Zagożdżon

Już niedługo przy nidzickiej komendzie Policji powstanie ścieżka rowerowa. Na jej trasie zlokalizowany jest pomnik z II wojny światowej. Jaka będzie jego przyszłość - nie wiadomo.

Wszystko zależy od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pomnik znajdujący się przy budynku Komendy Powiatowej Policji jako jedyny ocalał w całości po II wojnie światowej. Trudno o nim znaleźć dokładne informacje. Jak pisze Michał Piotr Moszczyński, 29 września 1929 roku przed nowym budynkiem starostwa, obecnie policji, odsłonięto pomnik wdzięczności dla landrata Wernera v. Mirbacha zmarłego rok wcześniej.

— Był to starosta, którego zarządzanie powiatem przypadło na najcięższe lata miasta, czyli zniszczenia po I wojnie i późniejsze lata odbudowy — pisze w swojej pracy Michał Miecznikowski. Pomnik ten po II wojnie światowej pozbawiono oryginalnej tablicy i popiersia Mirbacha. Na pomniku znalazła się natomiast tablica ku czci poległym w walce o utrwalanie władzy ludowej w latach 1945-47 w powiecie nidzickim.

Na tablicy znalazło się 15 nazwisk, a wśród nich nazwiska I sekretarza KP PPR Wacława Bralskiego, instruktora KW PPR Zbigniewa Kozłowskiego oraz jednego rolnika, działaczki ZWM, a także 3 funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego i 8 funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. W roku 1990 Milicję Obywatelską przekształcono w Policję. Wówczas sami policjanci nidziccy usunęli tablicę. Po dawnym pomniku został tylko mur.

hr
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #2206208 | 37.47.*.* 21 mar 2017 21:30

  Jak popwiedział Jerzy Lec - Gdy burzycie pomniki oszczędzajcie cokoły, zawsze mogą się przydać. Niech redakcja rozpisze konkurs Kogo lub co umieścić na tym pustym cokole.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2206062 | 87.205.*.* 21 mar 2017 18:07

  Pomnik z II wojny odsłonięty w 1929 roku?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages