Nidziczanie piją coraz więcej

2017-03-30 16:00:00(ost. akt: 2017-03-30 14:17:24)

Autor zdjęcia: flickr.com

Istnieje paradoks - im więcej pijemy, tym więcej pieniędzy przeznaczonych jest na kolonie dla dzieci. 470 966, 55 - tyle pieniędzy wpłynęło w zeszłym roku do funduszu samorządowego za alkohol.
Dla porównania w latach wcześniejszych było to: 461.685.85 zł w roku 2015 i 453.521.85 w roku 2014.

Z powyższych danych można wywnioskować, że nidziczanie piją coraz więcej. W gminie Nidzica znajduje się 85 legalnych punktów sprzedaży alkoholu.

Jednak, żeby poznać rzeczywistą skalę wydatków na alkohol, do ich obrotów należałoby dodać te pochodzące z ,,szarej strefy".

Środkami z tzw. ,,korkowego" dysponuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i innych uzależnień w gminie Nidzica.

Do zadań programu można zaliczyć: zwiększenie dostępności pomocy specjalistycznej dla osób uzależnionych od alkoholu i innych używek oraz dla rodzin tych osób, udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej,

a w szczególności ochrony przed przemocą, prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

Dofinansowano wypoczynek dla dzieci

W ubiegłym roku ze środków programu m.in. zatrudniono terapeutę i psychologa dla mieszkańców gminy, sfinansowano działalność 12 świetlic środowiskowych i 3 świetlic socjoterapeutycznych z terenu gminy, przeprowadzono zajęcia socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia specjalistyczne dla dzieci (np. przeprowadzone były przez specjalistę dla młodzieży warsztaty z kreatywnego myślenia i dążenia do celu, z aspektem profilaktycznym).

Sfinansowano dożywianie dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych, dofinansowano wypoczynek letni dla dzieci, przeprowadzono programy profilaktyczne we wszystkich gminnych szkołach (np. Korekta, Debata, Noe),

a także środowiskowe programy profilaktyczne skierowane do dzieci, młodzież i dorosłych (np. program profilaktyczny „Kontakt z przyrodą zamiast używek”), przeprowadzono działania edukacyjne w zakresie problematyki alkoholowej, sfinansowano sporządzenie opinii przez biegłych (psychiatrę, psychologa), przeprowadzono XVIII Warmińsko – Mazurskie Dni Rodziny pod hasłem ,,Rodzina tu wszystko się zaczyna”.


Skontrolowano 8 punktów sprzedaży alkoholu

Ponadto ze środków programu finansowana była działalność Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jej zadaniem jest podejmowanie działań motywujących osoby nadużywające alkohol do podjęcia leczenia. Komisja kontroluje również przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy.

W roku 2016 komisja przyjmowała i rozpatrywała wnioski o leczenie uzależnienia od alkoholu, kierowała je do biegłych w celu wydania opinii oraz do Sądu Rejonowego w celu zobowiązania osób uzależnionych do podjęcia leczenia odwykowego.

W roku 2016 odbyło się 16 posiedzeń komisji, rozpatrzono 75 wniosków o skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe, skierowano do biegłych 60 wniosków o wydanie opinii czy dana osoba jest uzależniona, skierowano do sądu 37 wniosków o wydanie postanowienia zobowiązującego do podjęcia leczenia, zaopiniowano 32 wnioski o wydanie postanowienia na handel napojami alkoholowymi, przeprowadzono kontrolę ośmiu punktów sprzedaży napojów alkoholowych m.in. w Łynie, Napiwodzie, Wiknie, Jabłonce oraz Nidzicy.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bydlaki #2216416 | 188.146.*.* 4 kwi 2017 09:01

    Wszystko poszło w górę a 500+ dostają tylko dzieci do 18 roku życia a uczą się do 24 , pierwsze dziecko to już nie Polak, gówno mu się należy. Bogacze dostają bez wzgllędu na dochody na drugie i kolejne dziecko. Dziadostwo jak zawsze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. 500+ #2216324 | 88.199.*.* 4 kwi 2017 07:09

    Chwalą si ę tym programem PISowcy a spieprzyli go na maksa. O ludziach pracy to nikt nie pamięta. Haruj haruj i zdechnij a patola ma coraz lepiej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  3. Czy to prawda #2215638 | 188.146.*.* 3 kwi 2017 08:29

    Że nidzicki PIS chce wprowadzić dodatkowy program 500 ++ . Jeszcze 500 zł. z budżetu gminy ? I tu już bez oszustwa na każde dziecko ? Coś zaslychnęłam w piekarni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. alkoholik #2214067 | 31.0.*.* 31 mar 2017 16:02

      Nie nidzica nie więcej piją tylko przejezdne szczególnie warszawiaka więcej kupują nidzica nie co dużo pili już kwiatki wachaja .

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

    2. co za głupia analiza #2213410 | 90.252.*.* 31 mar 2017 01:15

      więcej koncesji na alkohol ma oznaczać że pijemy wiecej ? moze po prostu więcej jest sklepów a ogólne obroty spadły ? Nauczycieli nam nie ubywa a uczniów coraz mniej. tym tematem się zajmijcie !

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5