Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Sezon motocyklowy rozpoczęty

2017-04-20 10:00:00 (ost. akt: 2017-04-20 09:21:46)

Rozpoczęła się słoneczna wiosna, a z nią sezon motocyklowy. Policja apeluje do motocyklistów o rozwagę, zarówno do tych, którzy jeszcze czynią ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem sezonu, jak również korzystających już z pięknej pogody. Kierowcy muszą także pamiętać, że wiosna to pory roku kiedy to rano świeci słońce, a po południu może padać deszcz. Opady powodują, że na drogach jest ślisko, a pogoda może wpłynąć na nasze samopoczucie i koncentrację. Kierowcy samochodów zaś muszą zwiększyć koncentrację i czujność oraz ponownie przyzwyczaić się do widoku jednośladów w swoich lusterkach.

Wiosenna aura spowodowała, że na drogach naszego powiatu zaczęło pojawiać się coraz więcej motocyklistów. Kierowcy muszą jednak pamiętać, że  po słonecznym poranku czasem pada deszcz, który nie sprzyja prawidłowemu postrzeganiu sytuacji na drodze. Dla kierującego motocyklem śliski asfalt, jego uszkodzenie czy piach na jezdni może być dużym zagrożeniem. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie pewna.

Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu przypominamy, że zarówno kierujący jednośladami jak i samochodami powinni pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wzajemny szacunek użytkowników dróg oraz zdrowy rozsądek pomoże każdemu bezpiecznie dojechać do celu.

Przypominamy !!!
Motocykl jest pojazdem, który nie posiada pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem zwykle kończy się tragicznie. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami oraz zwykłe „popisy”. Statystyki policyjne wskazują, że do większej liczby zdarzeń drogowych dochodzi właśnie podczas dobrej widoczności, przy dobrych warunkach panujących na drodze i na prostym odcinku.

Apelujemy do wszystkich kierujących, tych poruszających się jednośladami czy większymi pojazdami. Pamiętajcie - o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. W przypadku nawet najdrobniejszego zdarzenia drogowego, z udziałem motocyklisty oraz samochodu, to właśnie kierujący jednośladem ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjście ze zdarzenia bez obrażeń. Policjanci będą czujnym okiem przyglądać się temu, jak kierowcy aut oraz motocykliści  wywiązują się ze swoich obowiązków na drodze, stanowczo reagując na wszelkie wykroczenia.

Motocyklisto, pamiętaj !
- drogi publiczne to nie są tory wyścigowe
- przestrzegaj zasad ruchu drogowego
- nie wymuszaj pierwszeństwa
- wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców
- zadbaj o odpowiednią odzież wyposażoną w elementy odblaskowe

Najczęstszy powód zatrzymania motocyklisty do kontroli drogowej to przekroczenie dopuszczalnej prędkości. W tym przypadku można popełnić aż dwa wykroczenia - przekroczenie dozwolonej prędkości i niestety, prowadzenie pojazdu bez dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień do kierowania motocyklem, gdyż skuter jadący szybciej niż 45 km/h to już motocykl.

Przekroczenie prędkości o:
do 10 km/h – mandat do 50 zł
11- 20 km/h – 50 — 100 zł
21-30 km/h – 100 — 200 zł
31- 40 km/h – 200 — 300 zł
41- 50 km/h – 300 — 400 zł
51 i więcej – 400 — 500 zł

WARTO WIEDZIEĆ

* Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym grozi utrata prawa jazdy – za pierwszym razem na 3 miesiące.
* Hamowanie w sposób powodujący zagrożenie w ruchu — mandat od 100 do 300 zł.
* Kierowanie pojazdem bez posiadania wymaganych uprawnień może kosztować od 300 do 500 zł.
 
Z TARYFIKATORA
* jazda bez kasku ochronnego – 100 zł
* przewożenie pasażera nie posiadającego kasku — 100 zł
* przewożenie motorowerem pasażera będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających — 150 zł
* naruszenie obowiązku poruszania się po poboczu przez kierującego motorowerem —100 zł
* uniemożliwienie włączenia się do ruchu autobusowi sygnalizującemu zamiar zmiany pasa lub wjechania z zatoki na pas ruchu — 200 zł
* wyprzedzanie z niewłaściwej strony — 200 zł
* jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych (motorowerem) — 100 zł
* jazda bez wymaganego oświetlenia – od zmierzchu do świtu – 200 zł, a od świtu do zmierzchu – 100 zł


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages