Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Inwestycja w sport jest jak lokata w banku - procentuje po latach

2017-04-14 07:00:00 (ost. akt: 2017-04-13 14:59:03)

Autor zdjęcia: UM Nidzica

— Głównym czynnikiem ograniczającym dla rozwoju sportu i rekreacji w Nidzicy jest oczywiście czynnik finansowy. Sport podobnie jak oświata i kultura to dziedziny, które z zasady nie są i nie mogą być nastawione na zysk. Inwestycja w sport jest jak lokata w banku - procentuje po latach — mówi Patrycja Kawałko, która z początkiem kwietnia objęła stanowisko dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Patrycja Kawałko jest doktorem nauk rolniczych. Blisko 11 lat pracowała w Urzędzie Marszałkowskim. Od lipca 2014 roku pracowała w Urzędzie Miejskim w Nidzicy m.in. na stanowisku kierownika Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej.

Specjalizuje się w pozyskiwaniu środków pomocowych. Chce to wykorzystać w nowej pracy. — Możliwości są i MOSiR będzie się starał zabiegać o środki z zewnątrz na rozwój sportu jak i bazy sportowej — mówi Patrycja Kawałko. Chce sięgnąć po środki z Funduszu Rozwoju Sportu, Regionalnego Programu Operacyjnego oraz granty na realizację tzw. projektów miękkich.

Prym wiodą dyscypliny drużynowe


W Gminie Nidzica działa około 10 klubów oraz stowarzyszeń sportowych. — Do największych i najaktywniejszych zaliczyć trzeba: Start Nidzica, TS Nida oraz Uczniowskie Kluby Sportowe działające przy szkołach miejskich. Prym wiodą dyscypliny drużynowe takie jak piłka nożna czy koszykówka, ale nie brakuje też indywidualistów w podnoszeniu ciężarów czy biegach długodystansowych — wymienia.

— Niestety mimo osiągania wysokich wyników sportowych w różnych dyscyplinach na szczeblu młodzieżowym i juniorskim, Nidzica w sporcie seniorskim reprezentowana jest jedynie w rozgrywkach piłki nożnej. Myślę, że MOSiR jest taką jednostką, która ma możliwości, by w niedalekiej przyszłości to zmienić — dodaje.

Jej zdaniem nadrzędnym celem MOSiR-u powinno być zapewnienie jak największej grupie dzieci i młodzieży oraz osobom dorosłym, a także niepełnosprawnym, warunków do czynnego i systematycznego uczestnictwa w różnych formach kultury fizycznej — MOSiR powinien realizować zadania edukacyjne, wychowawcze, opiekuńcze, profilaktyczne, sportowe, rekreacyjne i prozdrowotne — mówi Patrycja Kawałko.

Nie możemy być nastawieni tylko i wyłącznie na zysk

Sport w Nidzicy stanowi niezwykle ważne ogniwo życia społecznego. Z jednej strony mamy grupę mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży czynnie uprawiających różne dyscypliny sportowe, z drugiej strony – mieszkańców jako uczestników – widzów wydarzeń.

Dla określenia strategicznych kierunków nowa dyrektor określiła potencjalne atuty, szanse i zagrożenia nidzickiego sportu. — Głównym ograniczeniem są oczywiście czynniki finansowe. Sport podobnie jak oświata i kultury to dziedziny, które z zasady nie są i nie mogą być nastawione na zysk. Inwestycja w sport jest jak lokata w banku - procentuje po latach — wyjaśnia Patrycja Kawałko.

MOSiR ma zatem: umożliwiać, udostępniać, propagować. — Dopiero na samym końcu można mówić o wpływach z usług, ale też tylko i wyłącznie w części komercyjnej działalności placówki- jak siłownia czy fitness — dodaje. Zaznacza, że na mówienie o szczegółach dotyczących działań priorytetowych, realizacji konkretnych imprez czy działań jest jeszcze za wcześnie.

— To pierwszy tydzień mojej pracy na nowym stanowisku, więc w pierwszej kolejności muszę dokonać analizy funkcjonowania jednostki. Wtedy dopiero będę mogła wprowadzić konkretne działania — wyjaśnia.

Ne będę faworyzować żadnej z dyscyplin

— Cieszę się, że na nowych stanowisku będę mogła łączyć swoje doświadczenie zawodowe z wielką pasją, jaką jest sport. Od wielu lat czynnie uprawiam sport. Jako członek Team Kopeć w ciągu 4 lat brałam udział w ok. 70 biegach na krótkie, średnie i długie dystanse — mówi Patrycja Kawałko.

Ponadto wspólnie z Team Kopeć współorganizowała wydarzenia sportowe, w tym największy event biegowy w gminie Nidzica – Bieg Gregoroviusa, którego jestem pomysłodawczynią i inicjatorką. — Sport odgrywa w moim życiu bardzo ważną rolę. Bieganie to moja pasja, ale mogę zapewnić, że nie będę faworyzować żadnej z dyscyplin — mówi.

ko

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obserwator #2224192 | 94.254.*.* 16 kwi 2017 08:25

  Na pewno będzie lepsza od poprzednika

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PIPI #2223574 | 95.160.*.* 14 kwi 2017 19:31

  Niech jeszcze Panią burmistrz uwolni od swawolnej społecznej rady sportu ,od historyków, strażaków ,Pyrackiego który od lat nie jest związany z nidzickim sportem .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Paździoch #2223480 | 81.7.*.* 14 kwi 2017 16:54

  Również czasem biegam... po browar do monopolowego a poza tym kiedyś grałem w siatkówkę. Moje bogate doświadczenie sportowe pozwala mi, jak sądzę, zająć co najmniej stanowisko zastępcy dyrektora MOSiR. Kiedy mam się zgłosić na to stanowisko?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Brawo ! #2223461 | 90.254.*.* 14 kwi 2017 16:22

   Kolejny ekspert od sportu. Posadka ciepła, obowiązki prawie żadne. Grunt to zapraszać burmistrza lub jego zastępce i organizować zawody o ich puchar. Zdjęcia, dyplomy i uścisk ręki. Od wyborów do wyborów. Mieszkańców ubywa Panie burmistrzu !!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. hehehe #2223181 | 89.228.*.* 14 kwi 2017 09:03

    no tak, Wielkanoc to i jaja

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages