środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Kwestia remontu dróg wraca jak bumerang

2017-04-10 07:00:00 (ost. akt: 2017-04-07 16:00:39)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Podczas ostatniej sesji rady powiatu ponownie wrócił temat złej jakości dróg powiatowych, a zwłaszcza drogi Nidzica - Bartoszki - Grzegórzki, która na czas remontu dróg wojewódzkich stała się jedynym możliwym objazdem w kierunku Wielbarka. Drugi temat to inwestycje zatruwające środowisko.

Podczas ostatniej sesji rady powiatu rady powiatu przewodnicząca rady Elżbieta Góralska poinformowała radnych, że komisarz wyborczy wygasił mandat radnej Ewie Krzyżewskiej, która zrezygnowała z pełnionej funkcji. W związku z tym w chwili obecnej rada liczy 14 członków.

Po wysłuchaniu sprawozdania starosty Grzegorza Napiwodzkiego radni pytali o zakres kontroli w Zespole Szkół Rolniczych i Powiatowym Centrum Pomocy w Rodzinie, które wypadły pozytywnie. Starosta odpowiedział, że kontrolowano głównie sprawy finansowe i sprawozdawczość.

Ewa Gałka, prezes PSOUU, pytana przez radnych o nowe zamierzenia, wyjaśniła, że chce uruchomić Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych.

— Ksiądz Zagóra zgodził się użyczyć pomieszczenia z wyjściem do ogrodu. Powstaną w nich 3 działy aktywności: porządkowo- ogrodniczo-hodowlany, rzemieślniczo - stolarski i małej gastronomii opartej na potrawach regionalnych. Niepełnosprawni znajdą tam zatrudnienie — mówiła prezes.

Interpelacje radnych
skierowane do burmistrza


Krzysztof Skurczyński pytał obecnego na sesji wiceburmistrza, czy to prawda, że w Tatarach powstaną takie same kurniki jak w gminie Kozłowo.

Leszek Śpiewak wyjaśnił, że były zapytania o taką inwestycję, ale zarówno on jak i burmistrz Jacek Kosmala nie życzyliby ich sobie na terenie gminy. Zwrócił również uwagę, że groźniejsze są biogazownie, o które też pytano.

— Na razie są to zapytania ustne, na które odpowiadamy, że nie jesteśmy zainteresowani. Uzyskaliśmy w tej kwestii negatywną opinię nidzickiego Sanepidu. Biogazownie stwarzają wielkie zagrożenie, nawet skażenia wody. Przerabiają miliony ton gnojowicy. Ziemia nie da rady przetworzyć azotu i może dojść do skażenia terenu — wyjaśnił wiceburmistrz Leszek Śpiewak.

Jacek Kosmala dodał, że jedynym ratunkiem przed takimi inwestycjami jest przedłużanie procedur. —My na razie odstraszamy, ale można zacząć opracowywać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W czasie prac na terenie objętym planem nie może powstać żadna inwestycja — mówił burmistrz.

Starosta Grzegorz Napiwodzki dodał, że nasz powiat trzeba chronić przed takimi inwestycjami. —To co stało się w Kozłowie to bomba ekologiczna. Będziemy starali się uzyskać poparcie w województwie dla zatrzymania budowy kurników — mówił starosta.

Temat dróg wraca
jak bumerang


Radni pytali o drogi powiatowe Napiwoda - Jabłonka, Likusy - Orłowo, Siemiątki - Zagrzewo, Nidzica - Bartoszki - Grzegórzki oraz końcówkę drogi w Rączkach, które są w fatalnym stanie. — Nie da się tamtędy jeździć — mówili.

Dyrektor PZD Jacek Dłuski wyjaśnił, że na drodze w Rączkach będą jeszcze prowadzone prace kosmetyczne, a droga Orłowo - Likusy została wyremontowana i nic już nie będzie na niej robione. Natomiast pozostałe drogi będą remontowane.

— Mamy plan remontów, zgromadzone kruszywo, sprzęt i ludzi do pracy. Czekamy tylko na odpowiednią pogodę. Jeśli tylko nie będzie mrozu to ruszamy do roboty — zapewniał Jacek Dłuski.

Wyjaśnił, że fatalny stan drogi Nidzica - Bartoszki - Grzegórzki spowodowany jest objazdem. Przedtem droga była znośna, ale wzmożony ruch samochodów, także ciężarowych, zdewastował ją.

— Na bieżąco ją konserwujemy. Łatamy dziury, położyliśmy 30 ton masy na zimno. Ale okazuje się, że jednego dnia łatamy dziury, a następnego dnia są nowe w innych miejscach. Przyczyniają się do tego warunki pogodowe — tłumaczył dyrektor.

Zapewnił, że po zakończeniu remontu w Bartoszkach na długości 500 metrów firma Skanska położy nawy asfalt, a pozostała część drogi zostanie przywrócona do stanu sprzed objazdu.
hr

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rura #2220903 | 188.146.*.* 11 kwi 2017 07:53

  Wiktory odwalcie się od porządnych ludzi !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. łaskawca ksiadz #2220024 | 89.228.*.* 10 kwi 2017 07:06

  zgodzil sie uzyczyc, pytam za ile?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages