Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Nowi strażacy w OSP

2017-04-11 13:00:00 (ost. akt: 2017-04-11 12:19:51)

Autor zdjęcia: KP PSP w Nidzicy

Z myślą o poprawie wyszkolenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, od 18 lutego do 9 kwietnia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy zorganizowała szkolenie strażaków-ratowników OSP. Zajęcia lekcyjne przeprowadzono w formie weekendowych zjazdów w liczbie 126 godzin lekcyjnych. Do udziału zgłoszono 21 strażaków.

Komenda Powiatowa PSP w Nidzicy ustawicznie dokłada starań mających na celu podniesienia gotowości operacyjnej jednostek OSP znajdujących się na terenie powiatu. Z myślą o zapewnieniu odpowiedniego poziomu wyszkolenia, jak również wychodząc naprzeciw potrzebom OSP co roku w nidzickiej komendzie odbywają się kursy szkoleniowe, na których doskonalą swoje umiejętności rzesze strażaków-ratowników, kierowców bądź dowódców OSP.

Nauka i wymiana spostrzeżeń z ratownikami PSP doświadczonymi w likwidacji skutków różnych zdarzeń pozawala na wdrożenie druhów w arkana sztuki pożarniczej.

Zakończony w niedzielę kurs skierowany był przede wszystkim do druhów wstępujących w szeregi OSP. Większość kursantów stanowiły osoby młode, rozpoczynające swoją społeczną służbę w OSP. Z zadowoleniem dało się zauważyć nowe osoby w aktywnych i rozwijających się w ostatnim czasie jednostkach, jak OSP Januszkowo i Szczepkowo Borowe. Uzyskanie kwalifikacji ratowniczych z pewnością podniesie gotowość operacyjną tych jednostek oraz wzmocni szeregi działaczy uczestniczących w zdarzeniach.

Każdy z kursantów wziął udział w testach tzw. komory dymowej

W ramach kursu instruktorzy i wykładowcy składający się z funkcjonariuszy KP PSP w Nidzicy przeprowadzili zajęcia praktyczne przygotowujące druhów do realizacji podstawowych umiejętności ratowniczych. Polegały one na zapoznaniu kursantów z obsługą podstawowego sprzętu ratowniczego, armatury wodno-pianowej, sprzętu łączności, a także elementami ratownictwa medycznego.

Podczas zajęć z wykorzystaniem wraku pojazdu oraz symulacji pożarów omówiono charakterystyczne scenariusze wypadków drogowych i pożarów. W ramach szkolenia zorganizowano również zajęcia z wydawania sygnałów i poleceń uczestnikom ruchu drogowego, uprawniające do kierowania ruchem, które przeprowadził funkcjonariusz KP Policji w Nidzicy.

25 marca, przy współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Olsztynie, przeprowadzono zajęcia wyjazdowe w Ośrodku Szkolenia PSP. Miały one na celu przygotowanie ratowników do pracy w aparatach powietrznych w pomieszczeniach zadymionych.

Egzaminy zdało 12 osób

9 kwietnia komisja wyznaczona przez Komendanta Powiatowego PSP w Nidzicy przeprowadziła egzaminy końcowe, które zdało 12 osób. Absolwenci nabyli uprawnienia umożliwiające wzięcie udziału w bezpośrednich działaniach ratowniczych.

OSP Janowo- 2 osoby
OSP Róg - 1 osoba
OSP Januszkowo - 3 osoby
OSP Bolejny - 1 osoba
OSP Nowa Wieś Wielka - 2 osoby
OSP Szczepkowo Borowe - 3 osoby


Za sprawą organizowanych szkoleń oraz poprzez poprawę wyposażenia, rośnie potencjał ratowniczy jednostek. Pozwala to na zwiększenie zaangażowania zastępów OSP w usuwanie skutków rosnącej liczby zdarzeń na terenie powiatu. W drugim półroczu bieżącego roku odbędą się kolejne kursy: kierowców-konserwatorów oraz dowódców OSP.

asp. sztab. Andrzej Osowski - oficer prasowy KP PSP w NidzicyCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mik #2224036 | 37.47.*.* 15 kwi 2017 17:21

  czubkowski sam niech sie podszkoli

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. XXX #2222789 | 37.248.*.* 13 kwi 2017 15:58

  OSP Januszkowo 3 osoby Siostra i Brat z dziewczyną bo ojciec im załatwił nawet się nie dopytali innych czy są chętni na jakiekolwiek szkolenia które się odbywają

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Okej #2221221 | 37.47.*.* 11 kwi 2017 14:02

  12 z ilu uczestników ? Prawie 30? Rok temu wypadło lepiej.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages