środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Wykopali ceramikę pradziejową

2017-04-21 19:00:00 (ost. akt: 2017-04-21 13:12:02)
Naczynie ceramiczne wydobyte z nidzickiego rynku

Naczynie ceramiczne wydobyte z nidzickiego rynku

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Prace archeologiczne przed ratuszem potrwają jeszcze około miesiąca. Od strony południowej archeolodzy odkryli warstwę kulturową nasycona ceramiką pradziejową. Natknięto się również na dużą ilość kamieni, które nie były połączone zaprawą. — Będziemy badać co to jest — mówi archeolog Aleksandra Zinkiewicz.

— Czas prac zależy w dużej mierze od tego, co znajdziemy i na jaką głębokość będziemy musieli kopać — mówi archeolog Aleksandra Zinkiewicz. Zgodnie z planem wykopalisko prowadzone jest na pasie o szerokości 2 metrów od ratusza do ronda. Jest to stanowisko sondażowe.

— Chcemy sprawdzić, czy były tu jakieś zabudowania, czy są zabytki ceramiczne, jeśli zajdzie potrzeba, to stanowisko rozszerzymy — mówi archeolog. Wiadomo, że w poprzednich badaniach odkryto naczynia izolacyjne. Być może te badania pozwolą na określenie ich zasięgu. Po zdjęciu bruku z XIX wieku w głębszej warstwie ziemi znaleziono dużo fragmentów ceramiki pochodzącej najprawdopodobniej z XVII wieku oraz kilka monet z XVII i XIX wieku, które należy poddać renowacji.

W piątek, zdejmując kolejne warstwy ziemi, archeolodzy natknęli się na dwa garnki znajdujące się blisko siebie. Garnki wyglądały jakby były całe. Tempo prac spowolniono. Trzeba było dokładnie przy pomocy niewielkiej łopatki zdjąć ziemię wokół nich. Dla mnie to był taki mały dreszczyk emocji, ale dla fachowców to codzienność. Powoli, z dużą dokładnością odkrywali znajdującą się w ziemi ceramikę. Potem powoli wsunięto pod warstwę ziemi łopatę i wyjęto garnek. Górna część od razu rozsypała się, ale udało się wyjąć dno ze znaczną częścią brzuśca.

Aleksandra Zinkiewicz zawinęła garnek bandażem i schowała do hermetycznie zamykanego worka. — To duży fragment, mamy też fragmenty wylewu, więc może uda się zrekonstruować całość — mówi. W ziemi, która znajdowała się w naczyniu, były maleńkie ości i kostki, które zabezpieczono. Wszystkie wydobyte, nawet najdrobniejsze elementy, są zabezpieczane i opisywane, w którym miejscu, na jakiej głębokości zostały znalezione.

We wtorek odkryto kolejną warstwę bruku oraz studnię, w której jest woda. Jak wiadomo przed ratuszem znajdował się pomnik, a układ urbanistyczny miasta w średniowieczu był nieco inny niż obecny. A jak legenda głosi, Krzyżacy zbudowali podziemne przejście z zamku do kościoła. Być może obecnie trwające prace archeologiczne odkryją tajemnice mrocznego średniowiecza.
hrCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dago2 #2228715 | 94.254.*.* 23 kwi 2017 08:33

  Niestety nasze "muzeum" to nie muzeum. Wszystkie przedmioty trafią najprawdopodobniej do iednej z szuflad MWiM i słuch po nich zaginie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rybryk (rycerz z Zawichościa) #2227853 | 81.190.*.* 22 kwi 2017 08:18

  Kto na zdjęciu widzi faceta z obwiązaną głową???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rapper #2227577 | 213.160.*.* 21 kwi 2017 20:01

  W czasach mlodzieczych pamietam zawalił się prawdopodobniej dach piwnicy i widziałem kafle i różne talerze był tez korytarz w miarę drożny i po brzegach stały jakieś kafle lub płyty ceramiczne z kolorowymi wzorami , trochę przez mgle ale pamie tam , bawiliśmy się w tym miejscu dosyć długo a dnia kolejnego kiedy przyszliśmy wszystko było już zasypane i ogrodzone tasiemka taka plastikowa budowlana Ów miejsce to zieleniec na przeciwko Ratusza Nidzicy , tam gdzie rosną kwiaty , prawdopodobnie są to piwnice po hotelu lub może wcześniej mam czasem nadzieje ze te rzeczy znajdo się w naszym skromnym Nidzickim muzeum.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages