Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

MOPS wypłacił ponad milion złotych z funduszu alimentacyjnego

2017-04-19 16:00:00 (ost. akt: 2017-04-19 12:30:55)

Autor zdjęcia: Archiwum GM

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy oprócz wypłacania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, prowadzi postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych, sprawdza jego sytuację dochodową, współpracuje z komornikiem.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w 2016 r. wypłacił świadczenia z funduszu alimentacyjnego w łącznej kwocie: 1.317.206,75 zł. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego pobierało 196 rodzin, w skład których wchodziło 293 dzieci uprawnionych do świadczeń z funduszu.

— Oprócz wypłacania świadczeń z funduszu alimentacyjnego, prowadzi postępowanie wobec dłużników alimentacyjnych. Celem tego postępowania jest poprawa ściągalności alimentów — wyjaśnia dyrektor Danuta Kamińska.

W tym celu sprawdza sytuację rodzinną, dochodową, zawodową i zdrowotną dłużnika alimentacyjnego oraz przyczyny niełożenia na utrzymanie osoby uprawnionej, poprzez przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego oraz odebranie oświadczenia majątkowego.

— Aktywizujemy zawodowo dłużników alimentacyjnych, składamy do komendy powiatowej ( ze względu na miejsce zamieszkania wierzycielki) wniosku o ściganie dłużnika za przestępstwo uporczywego uchylania się od alimentacji oraz po uzyskaniu z centralnej ewidencji kierowców informacji, że dłużnik alimentacyjny posiada uprawnienie do kierowania pojazdami wniosku do starosty o zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu, przekazujemy do biura informacji gospodarczej informacji o zobowiązaniu — mówi Danuta Kamińska.

Dzięki stałej współpracy z komornikiem dłużnicy alimentacyjni zwrócili do MOPS -u dług, w łącznej kwocie 287.814,58 zł, co stanowiło 21,90% ubiegłorocznego zadłużenia.

Świadczenie alimentacyjne mogą być również wypłacane w formie rzeczowej. W przypadku gdy ośrodek pomocy społecznej przekazał organowi właściwemu wierzyciela informacje, że osoba uprawniona bądź jej przedstawiciel ustawowy marnotrawią wypłacane świadczenia z funduszu alimentacyjnego, organ właściwy wierzyciela może przekazywać należne osobie świadczenia w całości lub w części w formie rzeczowej.

— W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nidzicy w okresie świadczeniowym 2016/2017 świadczenie w formie rzeczowej było wypłacane tylko w jednym przypadku przez okres 6 miesięcy — mówi dyrektor Danuta Kamińska. .

Szykują się zmiany w zapisach ustawy

W grudniu 2016 roku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma ułatwić egzekwowanie alimentów oraz utrudnić uchylanie się od ich płacenia. Nowe rozwiązania mają umożliwić skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego.

— Projekt przewiduje, że osoba, której dług alimentacyjny stanowi równowartość co najmniej trzech należnych świadczeń okresowych podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Dłużnicy alimentacyjny będą mieli możliwość uniknięcia kary, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego — mówi dyrektor MOPS.

Skazani na karę pozbawienia wolności nie muszą odbywać kary w więzieniu. Mogą podlegać dozorowi elektronicznemu i normalnie pracować. Wyższe kary będą grozić tym, którzy nie płacąc alimentów, narażają osobę najbliższą lub inną osobę na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

— Chodzi o sytuację, gdy na skutek uchylania się jednego rodzica od obowiązku alimentacyjnego, drugi rodzic nie jest w stanie kupić dziecku jedzenia, ubrań, zapewnić kształcenia czy leczenia na chorobę przewlekłą — wyjaśnia Danuta Kamińska.
hr


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2225952 | 83.6.*.* 19 kwi 2017 16:59

    Będą zabierać prawka za alimenty :):) Świat upadł na ryj

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages