Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Wyjeżdżasz na majówkę, koniecznie przeczytaj

2017-04-29 10:00:00 (ost. akt: 2017-04-28 19:25:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: GC/Archiwum GO

Po raz kolejny nidziccy policjanci prowadzą działania „Majowy weekend”. Na drogach będzie można zaobserwować wzmożony ruch, co w dużej mierze będzie przekładało się na bezpieczeństwo podróżujących.

Wydłużony majowy weekend wypadał będzie w dniach od 28 kwietnia do 3 maja 2017r.

Wzrost natężenia ruchu pojazdów powodować będzie większe zagrożenie bezpieczeństwa na drogach, a w niektórych miejscach, szczególnie na skrzyżowaniach głównych szlaków komunikacyjnych, może dochodzić do utrudnień w płynności ruchu pojazdów.

Dlatego też na drogach powiatu nidzickiego będzie można zaobserwować wzmożoną liczbę policjantów, którzy będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Funkcjonariusze skupią się przede wszystkim na kontrolowaniu stanu trzeźwości kierujących, stanu technicznego pojazdów, obowiązkowego wyposażenia pojazdów, zapinaniu pasów oraz prawidłowym przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych.

Jeśli pogoda dopisze, na drogi wyjadą także kierowcy jednośladów. Sezon motocyklowy już się rozpoczął więc policjanci będą także czujnym okiem przyglądać się temu, jak kierowcy aut i motocykliści wywiązują się ze swoich obowiązków na drodze.

Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu.

Bagaże w aucie należy rozmieścić tak, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników.

Kierowca musi zadbać także o siebie.Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć o przerwach na regenerację. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks i bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek czy napić się czegoś ciepłego.

Za kierownicę trzeba wsiadać wypoczętym, wyspanym i przede wszystkim prowadząc auto należy, zachować bezwzględną trzeźwość.

Podczas przygotowań do podróży nie można zapomnieć o dzieciach - kiedy się nudzą skutecznie potrafią rozproszyć uwagę - trzeba zapewnić im komfort podróżowania.


Pasy bezpieczeństwa, foteliki ochronne - oczywista oczywistość

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa dotyczy tak kierowców jak i pasażerów. Ten najtańszy i jeden ze skuteczniejszych środków na poprawę bezpieczeństwa podczas jazdy często jest traktowany lekceważąco. Trzeba uświadomić sobie, że w interesie wszystkich podróżujących autem jest zapięcie pasów bezpieczeństwa.

Zapięte pasy bezpieczeństwa „ uzbrajają” poduszkę powietrzną w samochodzie, dając gwarancję jej odpowiedniego działania podczas zderzenia. Podczas kontroli drogowej za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa pasażerowie mogą dostać mandat, kierowca - mandat i punkty.

Prawo nakłada obowiązek przewożenia dzieci o wzroście nieprzekraczającym 150 cm w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym (homologacja).

Dziecko o wzroście co najmniej 135 cm może być przewożone na tylnych siedzeniach przypięte jedynie pasami bezpieczeństwa bez fotelika, pod warunkiem, że na rynku nie będzie można znaleźć fotelika dostosowanego do wagi i wzrostu takiego dziecka.

Natomiast dziecko w wieku do lat 3 nie może być przewożone samochodem
niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa.

Od ponad roku obowiązuje również przepis stanowiący ułatwienie dla rodzin posiadających więcej niż dwójkę dzieci.

W sytuacji, gdy w pojeździe będą już zamontowane dwa foteliki dla dzieci, a niemożliwe będzie zamontowanie trzeciego, wówczas trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat może być przewożone na tylnej kanapie bez fotelika, przypięte jedynie standardowymi pasami bezpieczeństwa.

Niedopuszczalne jest przewożenie dzieci bez fotelików, na kolanach innych pasażerów czy niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa. Za nieodpowiedni sposób przewożenia dzieci kierowca może zostać ukarany mandatem oraz punktami.

Stan techniczny auta - co warto sprawdzić przed wyjazdem

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

Przed podróżą sprawdźmy ogólny stan pojazdu zwracając uwagę na opony, płyny eksploatacyjne, wycieraczki, oświetlenie pojazdu oraz jego obowiązkowe (i fakultatywne) wyposażenia. W aucie warto mieć podczas podróży gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy (to elementy obowiązkowe), apteczkę do udzielania pierwszej pomocy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelkę odblaskową, latarkę.

Tylko trzeźwy kierowca

Wydawałoby się, że to zupełnie naturalne, że tylko trzeźwy kierowca może prowadzić auto. Niestety wciąż znajdują się osoby, które za nic mają życie swoje i innych. Warto reagować, gdy widzimy, że ktoś pod wpływem alkoholu chce wsiąść za kierownicę.

Informujmy Policję, gdy zachowanie innego kierowcy na trasie wzbudzi nasze podejrzenia. Policjanci sprawdzają każdy taki sygnał- dzięki takiej postawie wielu pijanych zostało wyeliminowanych z dróg regionu.

Jeśli mamy wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości- spacer do najbliższej komendy pomoże je rozwiać. Lepiej sprawdzić, niż ryzykować życiem bliskich, życiem niewinnych osób lub w najlepszym wypadku więzieniem.
Pamiętajmy o pozostawionym dobytku

kpp

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mn #2237212 | 5.172.*.* 4 maj 2017 12:00

  frajery

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. huncwot #2234966 | 37.47.*.* 30 kwi 2017 12:05

  Ja też. Na zdrowie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Konfi #2234756 | 37.47.*.* 30 kwi 2017 01:12

  A ja nie mam samochodu bo lubię sobie łyknąć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kierowca #2234554 | 29 kwi 2017 17:24

  nigdzie nie uwidzisz gliniarzy - propaganda i tyle

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Kurier . #2234550 | 81.190.*.* 29 kwi 2017 17:16

  Bzdura totalna , przejechałem dziś 230 km. Olsztyn-Działdowo-Nidzica-Szczytno-Olsz tyn i nie widziałem ani jednego patrolu , jedyny który był to w Nidzicy gdzie oznakowany jechał na chatę rozwieść kolegów . BZDURA z tymi waszymi informacjami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages