Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Biegu na orientację

2017-05-02 10:00:00(ost. akt: 2017-05-02 09:19:42)

Autor zdjęcia: Nidzica Biega

29 kwietnia w Waplewie, zaledwie ok. 20 km od Nidzicy zostały rozegrane mistrzostwa regionu w biegu na orientację. W wiosennej, pięknej scenerii leśnej, ale nie na łatwym terenie i w trudnych warunkach pogodowych: deszcz, wiatr i niska temperatura, wystartowało ponad 100 zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Po dłuższej nieobecności na arenie pojawiło się dwóch zawodników aktualnie reprezentujących grupę „Nidzica Biega”: Andrzej Marcjanik i Witold Zagożdzon w kat. M-50 wywalczyli kolejno 4 i 5 miejsce. Pokonali trasę ok. 6 km zaliczając poprawnie 15 punktów kontrolnych.

O co w tym chodzi?

Otóż wystarczą lasy, a tych u nas nie brakuje, mapa (najczęściej w skali 1:10 000), kompas, chip (można wypożyczyć) i zawodnik ubrany w długą odzież osłaniającą dokładnie ciało na wypadek kontaktu z nieprzewidzianą przeszkodą.

Na mapie mamy naniesione punkty kontrolne, które należy odnaleźć w terenie według określonej kolejności. Punkty kontrolne składają się z lampionów pomarańczowo – białych, oznaczenia numerycznego i czytnika chipów. Sport ten wymaga od zawodnika nie tylko dobrej kondycji, ale też umiejętności dobrej orientacji w terenie, szybkiego czytania mapy w trakcie biegu i wyznaczania azymutu.

Zwycięża ten, kto w najkrótszym czasie zdobędzie wszystkie punkty kontrolne. Pominięcie, choćby jednego punktu albo zaliczenie w niewyznaczonej kolejności powoduje dyskwalifikację. W tej dyscyplinie nie ma startu wspólnego, tu biegacze w tej samej kategorii wiekowej wypuszczani są na trasę z różnicą kilku minut. Ta zasada ma zapewnić równe szanse na indywidualne poszukiwanie ukrytych punktów w terenie. Zabawa przednia, a zadowolenie jeszcze większe z ukończenia biegu.

Na koniec małe wtrącenie historii
W latach 80-tych ubiegłego wieku w Nidzicy istniał II Ligowy Klub Biegów na Orientację „Start” Nidzica. Zawodnicy tego klubu 1981 r. walczyli z powodzeniem o przejście do I Ligii. Z uwagi na zmiany kadrowe 1982 r. sekcja biegów przestała istnieć, a część zawodników przeszła do I Ligowego Klubu „Start” Olsztyn.

W nowym sezonie biegowym 1983 r. Nidziczanie odnotowali szereg sukcesów. Andrzej Marcjanik m.in. zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Polski, wygrał „Puchar Kujaw”, zajął III miejsce w „Pucharze Wawelu” Kraków, w Grand Prix Polonia koło Wrocławia uplasował się na V pozycji (drugi z Polaków), na sztafetowych Mistrzostwach Polski wspólnie z Jackiem Gnidzińskim i Krzysztofem Kukiełka zajmuje IV miejsce.

W tych samych sztafetowych Mistrzostwach Polski Bogdan Osłowski na tamten czas, uczeń LO w Nidzicy zdobył srebrny medal. Jak widać tradycje w tym sporcie mamy dość owocne, może warto byłoby powrócić do nich.