Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Za młodzi na sen... ale warci grzechu

2017-05-06 16:00:00 (ost. akt: 2017-05-06 08:44:38)

Grupa teatralna "Za młodzi na sen" z kabaretem „U lekarza” w kwietniu pojechała do Elbląga na „II Przegląd twórczości artystycznej Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Warmii i Mazurach”. W przeglądzie brało udział 15 zespołów z 11 uniwersytetów, w kategoriach: teatr, monodram, kabaret. Zespół z Nidzicy otrzymał wyróżnienie w kategorii – kabaret. Uczestniczyli w tak dużej imprezie po raz pierwszy. Są "młodym" zespołem, mają dopiero 2 lata. Konkurowali z weteranami sceny.

— Udział w przeglądzie to dla naszego zespołu pierwsze doświadczenie konkursowe. Mieliśmy okazję skonfrontować nasze umiejętności z doświadczonymi w tej dziedzinie koleżankami i kolegami z zespołów istniejących ponad 10 lat. Zostaliśmy nagrodzeni w towarzystwie uniwersytetów, które zajmowały czołowe lokaty na konkursach wojewódzkich w Olsztynie i ogólnopolskich w Warszawie. Stres, silna i duża konkurencja, a mimo to wyróżnienie — mówi Halina Pyszko.

Występowali po raz pierwszy na prawdziwej scenie teatralnej. Ich doświadczenie sceniczne jest niewielkie. Do tej pory występowali przed koleżankami i kolegami z uniwersytetu w sali rycerskiej w zamku, w Domu Kultury w Janowcu Kościelnym, w świetlicy wiejskiej w Żabinach z okazji Dnia Kobiet.

Zdecydowali się na wzięcie udziału w konkursie, bo chcieli się sprawdzić. I to, że otrzymali wyróżnienie bardzo ich podbudowało, dodało skrzydeł do dalszego działania. Przyznają, że z zazdrością patrzyli na inne zespoły. — Mają wspaniałe stroje, dekoracje, rekwizyty. My sami musimy wszystko przygotować — mówiła Jadwiga Głowacka.

„Za młodzi na sen”

Halina Pyszko, Barbara Staszewska, Jadwiga Głowacka, Lucyna Denis, Zofia Gumińska, Władysława Zagrobska, Teresa Popławska, Elżbieta Cichocka, Ewa Dasiewicz, Jerzy Grabowski - to aktualny skład grypy teatralnej "Za młodzi na sen", który powstał w maju 2015 roku.

Pomysłodawcą była Halina Pyszko. Napisała projekt i NUTW otrzymał 3400 zł na jego realizację. — Pieniądze przeznaczyliśmy na przeprowadzenie warsztatów teatralnych i muzycznych dla członków nowo powstałego zespołu teatralnego, który przyjął nazwę „Za młodzi na sen” — mówi Halina.

To był początek działania uniwersyteckiego zespołu teatralnego. Zaczęło się od przygotowania spektaklu złożonego z jednoaktówek „Dzieweczka” i „Kosztowny romans” oraz „Wiersz dla sepleniących” K.I.Gałczyńskiego i monologu „Stan edukacji w Polsce”, a także piosenki z „Kabaretu starszych panów” - „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Na zakończenie zaśpiewali hymn grupy tj. piosenkę Ryszarda Rynkowskiego „Za młodzi na sen”. Premiera spektaklu odbyła się we wrześniu 2015 podczas inauguracji roku akademickiego NUTW.

Pokonują swoją nieśmiałość

— To Halinka Pyszko zachęcała nas do zawiązania grupy teatralnej. Bywałyśmy na różnych imprezach i widziałyśmy jak występują grupy teatralne z innych uniwersytetów. Trochę im zazdrościłyśmy, dlatego postanowiłyśmy same spróbować — wspominają aktorzy uniwersyteckiego teatru.

Jedynym mężczyzną w zespole jest Jurek Grabowski. — Czuję się wśród pań bardzo dobrze. Biorę udział we wszystkich spektaklach, w których trzeba odegrać rolę faceta. Jestem w tym niezastąpiony — mówi Jurek.

Dla większości z nich podjęcie się tego wyzwania nie było łatwe. Musiały pokonać nieśmiałość, tremę i stres. — Ja zawsze się denerwuję przed występem. Wchodzę na scenę i mnie zatyka, zapominam tekstu, ale gdy zacznę mówić to jakoś leci — mówi Halina.

U Basi jest podobnie, przed wejściem na scenę bardzo się stresuje, ale scena działa na nią mobilizująco. — Pierwsze słowo i czuję się jak ryba w wodzie — dodaje Basia.

Na początku było trudno, bo nie wiedziały, czy to co przygotują podoba się innym. Pomagali im w reżyserowaniu i przygotowywaniu Kasia Borkowska i Marcin Bąkowski.

— Jesteśmy im bardzo wdzięczni, bo to dzięki nim oswoiliśmy się ze sceną, z grą aktorską, z dykcją — mówią. A potem pierwsze występy na lokalnym rynku i pierwsze słowa uznania.

— To cieszy bardzo, że widzom podobają się nasze spektakle — dodają. Praca w zespole to dla większości z nich alternatywa na zagospodarowanie czasu wolnego, nabycie umiejętności pracy zespołowej, pokazanie ukrytych zdolności aktorskich, zdobycie wiedzy z zakresu gry teatralnej, a przede wszystkim integracja ze środowiskiem zarówno osób starszych, jak dzieci i młodzieży.

Młodzież powiedziałaby - szacun

Wielkim wyzwaniem były spotkania i przygotowywanie inscenizacji "Calineczki" z przedszkolakami. Ale jak to babcie... szybko nawiązały kontakt z maluchami.

— Dzieci nas zapamiętały, bo zdarzało się, że na ulicy witały nas okrzykami: o, babcia idzie. A więc i sławę już zdobyłyśmy — wspomina Jadzia.

— Współpraca z dziećmi i młodzieżą to integracja międzypokoleniowa poprzez realizację przedsięwzięć artystyczno – edukacyjnych. Dla dzieci czas spędzony ze starszymi może być alternatywą zagospodarowania czasu wolnego, a dla seniorów jest to możliwość przekazania wiedzy i doświadczeń życiowych dzieciom.

Dla ludzi w każdym wieku ważne jest uwrażliwienie na piękno słowa mówionego, budzenie zainteresowania teatrem oraz dostrzeganie w postaciach z bajek wzorów do naśladowania — mówi Halina Pyszko.

Aktorzy przygotowali także kilka scen kabaretowych pod tytułem „U lekarza” oraz „Piosenkę seniorów” i oczywiście hymn zespołu „Za młodzi na sen”.

Obecnie przygotowują „Legendę o Łynie”, w której oprócz emerytów, wystąpi młodzież gimnazjalna. Po zakończeniu projektów grupę seniorów – aktorów przyjął pod swoje skrzydła Nidzicki Ośrodek Kultury.

W zamku w każdą sobotę spotykają się na próbach pod okiem młodej instruktorki Edyty Lipskiej. Akompaniuje im Krzysztof Żukowski.

— Jesteśmy bardzo wdzięczni Pawłowi Bukowskiemu dyrektorowi Nidzickiego Ośrodka Kultury, że nie wyklucza ludzi starszych z życia publicznego, a obejmuje ich troskliwą opieką. Młodzież powiedziałaby – szacun! — mówi Halina Pyszko.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages