Jak funkcjonuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie nidzickim?

2017-05-09 07:00:00(ost. akt: 2017-05-08 17:24:18)
W ubiegłym roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona we wszystkich województwach. Interaktywne narzędzie pozwala mieszkańcom także naszego powiatu na wskazanie miejsc, w których zagrożone są bezpieczeństwo lub porządek publiczny.
Dzięki tej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez wychodzenia z domu. Od początku działania mapy na terenie powiatu nidzickiego odnotowano 164 takich zgłoszeń, z czego około 30% zostało potwierdzonych.

Mapa dostępna jest na stronie internetowej każdej komendy wojewódzkiej i powiatowej w Polsce.

Jej budowa pozwala bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, korzystać z niej każdemu obywatelowi – w przypadku wątpliwości dotyczących poruszania się po mapie i dodawania zgłoszeń, internauci mogą skorzystać z instrukcji obsługi dostępnej na tej samej stronie.

Mieszkańcy mogą zaznaczyć na mapie określony obszar i wskazać, jakie zagrożenie ich zdaniem na nim występuje. Do wyboru jest 25 kategorii obejmujących m.in. miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, czy przekraczana jest dozwolona prędkość na drodze. Każda informacja przekazywana jest do miejscowej Policji, która sprawdza zasadność zgłoszeń.

Dzięki bieżącej aktualizacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa każdy mieszkaniec może sprawdzić czy jego zgłoszenie zostało już sprawdzone, czy jest jeszcze w trakcie weryfikacji.

Od momentu uruchomienia KMZB w naszym powiecie policjanci odnotowali 164 zgłoszeń, z czego blisko 30% zostało potwierdzonych. Zgłoszenia te dotyczyły najczęściej problemu spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (54 zgłoszenia), nieprawidłowego parkowania (28 zgłoszeń), przekraczania dozwolonej prędkość ( 21 zgłoszeń), używania środków odurzających (21) oraz żebractwa (9).

Policjanci reagują i sprawdzają każde zgłoszenie. W miejscach potwierdzonych, w których występuje przekraczanie prędkości dyslokowane są patrole ruchu drogowego wyposażone w ręczne mierniki prędkości a także radiowóz z videorejestratorem.

W przypadku punktów spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych kierowani są w te miejsca policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego oraz dzielnicowi.

Ponadto wszelkie zgłoszenia dotyczące niewłaściwej infrastruktury drogowej oraz nieprawidłowego oznakowania drogi są sprawdzane przez policjantów ruchu drogowego, a w przypadku potwierdzenia tego zgłoszenia policjanci wystosowują wystąpienia do zarządcy drogi o usunięcie nieprawidłowości.

Jednocześnie przypominamy, że z mapy należy korzystać w sposób rozsądny. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Mapa nie służy do informowania o zdarzeniach, które zagrażają życiu lub zdrowiu. W przypadkach konieczności podjęcia przez policję natychmiastowej interwencji, należy korzystać z numerów alarmowych: 112 i 997.

kpp

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Do radnych zgłoś #2242716 | 88.199.*.* 11 maj 2017 14:49

    Sprawę i załatwią

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Zawiedziony realizacją zgłoszeń w KMZB #2241163 | 149.154.*.* 9 maj 2017 21:11

    Zagrożenie bezpieczeństwa można stwierdzić wychodząc właśnie z domu i je ujawniając. Potem dopiero „Dzięki tej Mapie każdy mieszkaniec może przekazywać Policji informację o zagrożeniu bez wychodzenia z domu.” Nawiązując do rzetelności sprawdzania tych tzw. miejsc zagrożonych, to jestem skłonny stwierdzić, że są one robione na tzw. „sztukę”. Nawiążę do oznakowania przejścia dla pieszych na ulicy 1Maja naprzeciwko sklepu z farbami, czy ono tam jest, czy go nie ma? Czy znak umieszczony na słupie energetycznym informujący o nim jest znakiem czy plakatem? Taki stan rzeczy jest od kilku miesięcy od momentu kiedy zaczęto remontować tą ulicę. Jak to się ma do potwierdzenia i działania? Sztuczna fikcja i udawanie, że coś się robi co by tylko zaistnieć, bo i tak nic z tymi nieprawidłowościami się nie robi pomimo wielokrotnych zgłoszeń! To czemu ma służyć ta mapa?

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5