środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Powiat nie ma prawa rozliczać radnych gminnych

2017-05-12 07:00:00 (ost. akt: 2017-05-11 16:07:19)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

—Rada gminy jest suwerennym organem, wybranym w wyborach powszechnych, ma swoje zadania i kompetencje, i nigdzie nie doczytałam się, że rada powiatu może i ma prawo rozliczania radnych rady gminy z podjętej decyzji — mówiła wójt Bożena Grochala podczas ostatniej sesji rady powiatu

Radny Andrzej Bróździński zapytał obecną na sesji wójt gminy Janowiec Kościelny Bożenę Grochala dlaczego gmina jako jedyna nie wspiera nidzickiego szpitala. Wójt podkreśliła, że to nie zła wola, a konkretne realia gminy o tym zdecydowały.

— Jesteśmy najbiedniejszą gminą w regionie, co potwierdza ogłoszony 21 lutego ranking gmin. Mamy najmniejsze dochody własne, które bardzo ciężko zwiększyć w gminie rolniczej. Najtrudniejsze są dla nas najbliższe 2-3 lata, kiedy musimy zrealizować zaplanowane i dofinansowane inwestycje na drogach, np. na 2018 rok nie mamy udziału własnego w planowanych zadaniach, musimy mieć więc otwartą furtkę, aby zaciągnąć kredyt — wyjaśniała wójt.

— Oskarżanie wójta, że niewłaściwie poprowadził temat, że negatywna decyzja jest moją zasługą, są krzywdzące dla mnie i dla rady gminy. Nigdy nie wywieram presji, szanuję radnych i cenię współpracę z nimi, w szczególności ich decyzję — mówiła Bożena Grochala.

— Rada gminy jest suwerennym organem, wybranym w wyborach powszechnych, ma swoje zadania i kompetencje, i nigdzie nie doczytałam się, że rada powiatu może i ma prawo rozliczania radnych rady gminy z podjętej decyzji. Pomoc równa się zrozumienie dla partnera, że ma trudną sytuację finansową i zadania własne, które w pierwszej kolejności musi zrealizować. Postępowanie rady powiatu nie ma znamion partnerstwa, w ocenie naszego organu stanowiącego — dodała.

Zaznaczyła, że według niej powiat mógł i był w stanie poręczyć cały kredyt, nie było tu żadnego zagrożenia, że projekt nie zostanie zrealizowany, bo ktoś nie poręczy.

Głos zabrał również przewodniczący rady gminy Janowiec Kościelny Zbigniew Ambroziński, który stwierdził, że wchodzenie w buty gminy jest nieładne. — Nie ma pan prawa wołać tu radę, żeby się tłumaczyła ze swoich decyzji — mówił.

Radny Bróździński wyjaśnił, że skorzystał z obecności wójt na sesji i po prostu chciał poznać przyczyny nieporęczenia kredytu. — Nie wiedziałem, że pani wójt przyjechała specjalnie w tym celu — tłumaczył.
roz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ed #2243546 | 83.13.*.* 12 maj 2017 12:05

    Rada Gminy Kozłowo poręczyła kredyt nidzickiego szpitala , mimo że mieszkańcy korzystają z usług szpitala w Działdowie. Przypominam że poręczenie wchodzi gminie do długu i ogranicza możliwości inwestowania! Dziwna i nieracjonalna decyzja. A swoją drogą dlaczego Powiat sam nie poręczył skoro praktycznie nie ma zadłużenia i nie potrzebował wcale wsparcia gmin?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages