Postępowanie w sprawie skażenia wody umorzone

2017-05-30 07:00:00(ost. akt: 2017-05-29 15:13:30)
Postępowanie w sprawie skażenia wody trichloroetenem zostało umorzone. — W toku prowadzonego śledztwa udowodniono, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego — poinformował Arkadiusz Szulc, Prokurator Rejonowy w Nidzicy.
W 2015 roku do Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Po przeprowadzeniu analizy chemicznej wykryto ponadnormatywne przekroczenia zawartości trichloroetenu, będącego trucizną, nie występującą w środowisku naturalnym, w ujęciu wody przy ul. Wyborskiej. Wszczęto śledztwo.

W toku postępowania ustalono, że badanie przeglądowe wykonuje się raz w roku dla każdego ujęcia. 23 czerwca 2014 r. podczas badania, trichloroeten był niewykrywalny (nie był on także wykrywalny podczas wcześniej wykonywanych badań). Kolejne badanie przeprowadzono 22 czerwca 2015 r. Wykryto wówczas trichloroeten w zwiększonych ilościach, jednocześnie stwierdzając, że ujęcie wody zabezpieczone jest w sposób prawidłowy.

Pracownicy nie byli w stanie podać,
co stało się z odpadami po sprzedaży firmy

Przed 1989 r. w okolicy ujęcia wody pitnej przy ul. Wyborskiej działała Fabryka Aparatury Rentgenowskiej i Urządzeń Medycznych Farum gdzie, zgodnie z informacjami przekazanymi przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Nidzicy, niektórzy pracownicy narażeni byli na związek z trichloroetenem. Od czasu likwidacji przedsiębiorstwa w 1993 r. na terenie miasta nie odnotowano zakładu stosującego tenże związek.

W charakterze świadków przesłuchano byłych pracowników zakładu. Wskazali oni, że w firmie prawidłowo zabezpieczano substancje niebezpieczne, jak również prawidłowo prowadzono gospodarkę odpadami niebezpiecznymi, nie byli natomiast w stanie podać, co stało się z nimi po sprzedaży przedsiębiorstwa.

U mieszkańców Nidzicy nie powinno się obserwować
skutków przyjmowania wody zawierającej trichloroeten

W toku postępowania uzyskano opinię biegłych z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera Zakładu Bezpieczeństwa Chemicznego w Łodzi, celem odpowiedzi na pytanie czy w związku ze skażeniem trichloroetenem ujęcia wody pitnej przy ul. Wyborskiej w Nidzicy, zaistniało bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia mieszkańców gminy. W ocenie biegłych w przypadku narażenia na trichloroeten w tak małych stężeniach należy rozpatrzyć możliwość wystąpienia skutków odległych, ponieważ objawy ostrego zatrucia notowano u ludzi tylko po narażeniu na substancję w dużych stężeniach.

Rozwój nowotworów w wyniku pobierania trichloroetenu z wodą pitną lub przez skórę w bardzo małych dawkach jest wątpliwy. Biegli stwierdzili, że u mieszkańców Nidzicy nie powinno się obserwować skutków przyjmowania wody zawierającej nawet jego najwyższe stężenie.

Krótkotrwałe narażenie na stężenia powyżej dopuszczalnej wartości nie daje powodu do zaniepokojenia. Mając na uwadze treść opinii biegłych prokuratura wskazała, że nie zaistniało zagrożenie dla życia lub zdrowia odbiorców skażonej wody. Postępowanie zostało umorzone- stwierdzono, że czyn nie zawierał znamion czynu zabronionego.

Konieczne jest przeprowadzenie badań
na terenie byłego Farum

W dalszym ciągu toczy się postępowanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na zlecenie RDOŚ, Przedsiębiorstwo Geologiczne Polgeol S.A. wykonało ,,Ekspertyzę hydrogeologiczną dla rozpoznania strumienia wód podziemnych zanieczyszczonych trichloroetenem w obszarze spływu wód podziemnych do ujęcia wody przy ul. Wyborskiej w Nidzicy".

— Przedsiębiorstwo uznało za konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań gruntu na terenie byłej fabryki Farum pod kątem jej zanieczyszczenia tri- i tetrachloroetenem. Obecnie trwają prace związane z oszacowaniem kosztów wykonania tych badań i wyłonieniem wykonawcy — informuje Agata Moździerz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.

zl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ale jaja #2256052 | 81.190.*.* 30 maj 2017 16:28

    ale tu smierdzi na oddleglosc, cos ze szfagrami , hehe

    odpowiedz na ten komentarz

  2. trują z każdej strony #2255771 | 2.161.*.* 30 maj 2017 10:22

    http://zmianynaziemi.pl/sites/default/fi les/styles/640szerokosc/public/18620036_ 1686323738061714_8472669465407446170_n.j pg?itok=BQhvlf4G

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Syriusz #2255756 | 95.50.*.* 30 maj 2017 09:56

    Trichloroeten to niebywale groźna substancja. Jest bezbarwna, może uszkodzić wątrobę, układ pokarmowy i nerki. Trucizna była często używana w pralniach chemicznych i farbiarniach. Przestała być stosowana ze względu na silne działanie narkotyczne. Co gorsza, nie może być unieszkodliwiona przez gotowanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  4. a co ze stacja uzdatniania ? #2255713 | 83.15.*.* 30 maj 2017 08:57

    jak widać nie uzdatnia wody

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  5. www #2255697 | 83.9.*.* 30 maj 2017 08:48

    Bardziej szkodliwe, niż picie tej wody jest: wdychanie spalin samochodowych, korzystanie z telefonu komórkowego, jedzenie produktów wysoko przetworzonych sprzedawanych w sklepach spożywczych. Nie dajmy się zwariować.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5