Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Nidzicka Atlantyda: Małga – wieś, której już nie ma

2017-05-24 15:00:00 (ost. akt: 2017-05-25 10:46:36)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

We wrześniu, po raz kolejny będziemy obchodzić Europejskie Dni Dziedzictwa, jeden z największych projektów społeczno – kulturowych w Europie. Ponownie będziemy wspólnie odkrywać historię i obyczaje naszego kraju, regionu oraz miasta, uwrażliwiając mieszkańców na znaczenie zabytków materialnych i wyjątkowych tradycji kulturalnych.

Zespół Szkół Nr 2 w Nidzicy od pięciu lat konsekwentnie wspomaga realizację tego ambitnego projektu edukacyjnego przygotowując bogaty program, który co roku cieszy się dużą popularnością wśród odbiorców.

Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie tegorocznej 25. edycji EDD w Polsce brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Niewątpliwie będzie ono inspiracją, by głębiej sięgać do naszej bogatej i wyjątkowej przeszłości. Jednocześnie będzie okazją do chwili refleksji na temat tego, jak najlepiej zadbać o historyczne miejsca, by służyły młodszym pokoleniom.

Wieloaspektowość i uniwersalność tematu umożliwiła nam zaplanowanie wydarzeń wpisujących się w ten motyw. Podczas tegorocznych działań pokażemy krajobraz naszego dziedzictwa, malowniczość wsi, piękno okolicznych terenów. Będziemy mówić o potrzebie ochrony krajobrazu.

Bogaty program i praca nad projektem zaowocowały współpracą z ks. Andrzejem Midurą – proboszczem Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy, ks. Rolandem Zagórą – proboszczem Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Nidzicy, ks. Przemkiem Kaweckim – Salezjaninem, Henrykiem Sienkiewiczem – leśniczym Nadleśnictwa Jedwabno, Witoldem Zagożdżonem – miłośnikiem i badaczem naszego miasta oraz grupą sportową Nidzica Biega.

Efektem współpracy jest zaprojektowanie cyklu wydarzeń pod sztandarowym hasłem „Nidzicka Atlantyda”. Cykl składa się z trzech wypraw krajoznawczych, przybliżających lokalnym społecznościom historię ich ziem oraz prelekcji, konkursów i warsztatów regionalnych popularyzujących dziedzictwo kulturowe. Wrześniowa konferencja w sali widokowej nidzickiego zamku będzie doskonałym podsumowaniem całego projektu.

Pierwszym etapem realizacji projektu „Nidzicka Atlantyda” była wyprawa do położonej w gminie Jedwabno Małgi – wsi, niegdyś tętniącej życiem, po której zostały tylko ukryte w leśnej gęstwinie fundamenty domów, zniszczony cmentarz oraz zrujnowana, ostrzelana wojskowymi pociskami wieża kościoła ewangelickiego.

Do Małgi w tym samym czasie dotarły trzy grupy: autokarowa z młodzieżą Zespołu Szkół Nr 2 w Nidzicy, pod opieką Joanny Marcjanik i Piotra Kościjańczuka, rowerowa prowadzona przez Witolda Zagożdżona oraz biegacze „Nidzica Biega”.

Na miejscu przywitał wszystkich Henryk Sienkiewicz, rdzenny mieszkaniec tej miejscowości. Żywa historia, którą podzielił się z nami poruszała do głębi. Smutne i przejmujące robi Małga wrażenie. Wszędzie drzewa i cisza.

Odwiedzając ją dzisiaj, trudno uwierzyć, że ponad pół wieku temu tętniło tu życie. Niegdyś największa wieś powiatowa, zasobna i otwarta, wielokulturowa i wielowyznaniowa, wplątana w dramatyczne wydarzenia wojennej zawieruchy została zrównana z ziemią podczas tworzenia poligonu wojskowego.

Ślady ludzkiej obecności w Małdze z roku na rok są coraz mniej widoczne. Uschnięte drzewka owocowe i kwitnące wiosną bzy świadczą, gdzie znajdowały się gospodarstwa i domy dawnych mieszkańców.

Dziś Małga to rezerwat przyrody o tej samej nazwie. Nie ma już widocznie zarysowanych jezior, a bagniste tereny stały się idealną ostoją dla rzadkich gatunków ptaków i noclegowiska żurawi.

Z Małgi młodzi poszukiwacze przeszłości odwiedzili Złote Góry – malowniczy zakątek naszego powiatu rozpościerający się pomiędzy Muszakami, a Zimną Wodą. Wycieczka w Złote Góry dostarczyła niezapomnianych przeżyć, jakie daje kontakt z przyrodą: piękne widoki i odczucie tajemniczości, które towarzyszyło przez cały czas wędrówki przez Złote Góry.
Wyprawę zakończyło wspólne ognisko w Zimnej Wodzie.

Serdecznie dziękujemy Panu Henrykowi Sienkiewiczowi za „żywą lekcję historii” oraz Nadleśnictwu Jedwabno za stałą współpracę.
Joanna MarcjanikCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages