Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Rozpoczęli służby na dwóch kółkach

2017-06-07 19:00:00 (ost. akt: 2017-06-07 13:24:50)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Jak tylko warunki pogodowe uległy poprawie, zgodnie z zapowiedziami, nidziccy strażnicy miejscy przesiedli się na rowery. — Dzięki temu do wielu miejsc możemy dotrzeć znacznie szybciej. Póki co dużym plusem jest także element zaskoczenia — zapewnia Wojciech Czarnecki, komendant Straży Miejskiej w Nidzicy.

Od około miesiąca możemy zauważyć strażników miejskich poruszających się jednośladami. I to nie tylko w samym mieście, bo na rowerowe interwencje jeżdżą także do sąsiednich miejscowości, zlokalizowanych w naszej gminie.

— Dotyczą one przede wszystkim spożywania alkoholu w miejscach publicznych, zaśmiecania czy używania słów wulgarnych. Najczęstszymi miejscami, w których musimy interweniować są parki, place i wzgórza zamkowe — mówi Wojciech Czarnecki.

I tam docierają dużo sprawniej, ponadto poruszanie się rowerami pozwala zauważyć znacznie więcej. Ważny jest także element zaskoczenia. — Niedługo ludzie się przyzwyczają, że strażnicy jeżdżą rowerami, ale póki co bardzo często nie wiedzą kto to — mówi komendant.

Zapewnia, że dzięki rowerom są też pozytywnie odbierani przez mieszkańców i policjantów, z którymi współpracują. Promocja aktywnego stylu życia to też dobry przykład dla najmłodszych.

Przyjazna dla środowiska i gminnego budżetu

Rowery zostały zakupione późną jesienią, ponieważ były dużo tańsze. W międzyczasie dokupiono potrzebny osprzęt tj. kaski, ochraniacze, koszulki, torby itp. Jazda rowerem jest również bardziej przyjazna dla środowiska, a przy okazji gminnego budżetu. Od momentu zakupienia rowerów do rozpoczęcia sezonu strażnicy mieli czas na fizyczne przygotowanie się do jazdy.

Rowery nie tylko dla strażników

Do zadań straży miejskiej należy między innymi ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych czy czuwanie nad porządkiem i w pewnym zakresie kontrola ruchu drogowego. Ten obowiązek spełniają np. przez wspólne patrole z policją.

— Rowery z pewnością przyspieszą i ułatwią podejmowanie różnych interwencji. Dzięki nim można patrolować trudno dostępne tereny, wąskie uliczki, deptaki czy też parki. Z punktu wiedzenia osób użytkujących jednoślady można dostrzec inne zagrożenia czy też nieprawidłowości, aniżeli będąc w patrolu pieszym.

Można również dokonać sprawdzenia większego obszaru terenu. Będziemy na bieżąco konsultować się w sprawie efektywności takich służb. Jeżeli okaże się, że będą one efektywne, to z pewnością będziemy czynić starania, aby wyposażyć w nie dzielnicowych pracujących na terenie miasta Nidzica — zapewnił podinsp. Krzysztof Kunicki I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages