Pływalnia podniesie jakość życia mieszkańców

2017-06-14 16:00:00(ost. akt: 2017-06-14 12:56:13)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

W nidzickim zamku odbyła się konferencja poświęcona budowie pływalni miejskiej w ramach partnerstwa publiczno- prywatnego. Zebrani stwierdzili, że nie ma co dyskutować nad zasadnością budowy obiektu. — Taka sama sytuacja była przed budową hali. A teraz jest ona użytkowana od rana do wieczora. Są to koszty społeczne, które trzeba ponieść — padały głosy.
Pracownicy kancelarii doradztwa gospodarczego przedstawili podsumowanie analiz przedrealizacyjnych i testowania rynku w ramach projektu "Budowa basenu w Nidzicy w formule partnerstwa publiczno- prywatnego".

Wyjaśnili czym jest partnerstwo publiczno- prywatne, wyłuszczyli założenia projektu i uzyskane wyniki po analizie prawnej i finansowej. W ramach umowy, zadaniem partnera prywatnego byłoby sfinansowanie budowy, zaprojektowanie infrastruktury, uzyskanie pozwoleń, wykonanie prac budowlanych, a na etapie eksploatacyjnym utrzymanie obiektu na jak najwyższym poziomie.

Obiektem zarządzałoby miasto, do zadań którego należałoby uiszczanie opłat za dostępność w czasie umowy oraz wniesienie wkładu własnego, w różnej formie, np. przeznaczenie gruntu pod budowę.

Omówili etapy wyboru partnera

Wyniki analizy prawnej pokazały, że model oparty na umowie partnerstwa publiczno- prywatnego jest możliwy. Wynagrodzeniem byłaby opłata za dostępność odroczona w czasie, zależna od jakości usług świadczonych przez partnera prywatnego. Przy partnerstwie publiczno- prywatnym większość ryzyka budowlanego i dostępności spoczywałaby na partnerze.

Przedstawiono wyniki analizy finansowej, przy której wzięto pod uwagę efektywność finansową i wpływ na finanse publiczne, czyli zadłużenie gminy. Źródłem finansowania mógłby być kredyt oraz dwie dotacje - 33% z Ministerstwa Sportu i 85% z OZE.

Według wstępnych propozycji, finansowanie miałoby trwać 15 lat. Pracownicy kancelarii przedstawili procedurę wyboru partnera. Pierwszym krokiem byłoby ogłoszenie o zamówieniu w biuletynie, z 14-dniowym terminem składania wniosków.

Po nim następuje weryfikacja kandydatów i selekcja- do najlepszych 3. Dialog z partnerami prywatnymi zaplanowany jest na cykl 4 spotkań, podczas których omawiane są założenia, dokumentacja, propozycje współpracy czy finansowanie. Finalną częścią będzie zaproszenie do składania ofert, podpisanie umowy i etap realizacji - projektowanie, budowa, eksploatacja.

Oferent zostanie wybrany z końcem roku

Docelowo basen ma znajdować się przy hali widowiskowo- sportowej. Między obiektami umieszczony będzie łącznik. W dalszych planach jest rozbudowa bazy hotelowej. — Chcemy, żeby była to jedna z nowocześniejszych pływalni w Polsce i Europie. Nie aquapark, tylko basen z 5 torami o długości 25 m, obok nitki dla dzieci, trzy sauny i potężna siłownia — mówił burmistrz, Jacek Kosmala.

Problemem jest fakt, że gdyby zdecydowano się górną część o powierzchni ok. 300 m przeznaczyć pod działalność komercyjną, tj. stomatolog, gabinet masażu nie można ubiegać się o dofinansowanie. Kancelaria ma podpowiedzieć, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne.

Ponadto, obiekt miałby zostać tak zaprojektowany, żeby w dowolnym momencie była możliwość dobudowy, np. zjeżdżalni zewnętrznej. Wybór oferenta ma zakończyć się z końcem roku. Rok 2018 to czas projektowania i rozpoczęcia procesu inwestycyjnego. Ceny usług ustalać będzie gmina, natomiast partner ma zapewnić dostępność na jak najwyższym poziomie.

Basen ma służyć nie tylko gminie, ale całemu powiatowi

Głównym celem ma być dostępność pływalni, ważne są czynniki społeczne i zdrowotne. Burmistrz Nidzicy podtrzymał pomysł przekształcenia strażników miejskich w ratowników.

— Są oni sportowcami chętnymi, by zrobić kurs ratownika — mówił. Radny Waldemar Pszczółkowski był zainteresowany ile gmina rocznie będzie musiała dopłacać do utrzymania pływalni. Otrzymał zapewnienie, że będą to kwoty mniejsze niż kosztuje utrzymanie hali. Zebrani stwierdzili, że nie ma co dyskutować nad zasadnością budowy obiektu.

— Taka sama sytuacja była przed budową hali. A teraz jest ona użytkowana od rana do wieczora. Są to koszty społeczne, które trzeba ponieść — padały głosy. Burmistrz dodał, że pływalnia będzie energooszczędna, a jej budowa podniesie jakość życia ludzi.

— Miasto nie będzie się wyludniało. Ponadto potencjalni inwestorzy często pytają, co mamy im do zaoferowania, gdzie w naszym mieście mogą spędzać wolny czas — mówił. Ostateczną decyzję dotyczącą budowy pływalni podejmie rada miejska.

zl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Vv #2270314 | 31.0.*.* 21 cze 2017 14:02

    co za autorytety sportowe, jakie ma zdanie pańska Panie burmistrzu rada sportu

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. Arek #2268960 | 213.184.*.* 19 cze 2017 17:31

    Kancelaria zainwestowała ok 70 tys zł. W ten sposób burmistrz topi nie swoje pieniądze w basenie, który zapewne nie powstanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. ed #2267926 | 77.253.*.* 17 cze 2017 18:27

    Dwie dotacje 33% z Ministerstwa Sportu i 85% z OZE to już jest 118% kosztów budowy basenu. To po co kredyt?

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Arek #2267615 | 77.81.*.* 17 cze 2017 08:08

      Ile zainkasowała ta kancelaria

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Real #2267523 | 103.25.*.* 16 cze 2017 23:06

        Zalatuje kolejną podwyżką podatków.

        Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (11)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5