Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Za wypalanie traw możesz stracić dopłaty

2017-06-14 10:00:00 (ost. akt: 2017-06-14 09:54:53)
Wypalanie traw może skończyć się tragicznie

Wypalanie traw może skończyć się tragicznie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Wydaje się, że podpalenie suchej trawy lub rozpalenie ogniska jest dobrą metodą na usunięcie pozostałości roślinnych lub nieczystości, należy jednak pamiętać, że jest to zarówno szkodliwe, jak i zabronione. Straty, jakie powodują pożary traw w środowisku naturalnym są nieadekwatne do zysku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może nakładać dotkliwe kary finansowe, jeśli stwierdzi, że rolnik wypala grunty rolne.

— Zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, którego zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe. Brak ich przestrzegania może doprowadzić do zmniejszenia płatności o 3 proc. To oznacza, że o tyle mogą być pomniejszone wszystkie płatności bezpośrednie, jeśli rolnikowi udowodni się, że wypalał trawy na którymkolwiek z posiadanych przez niego gruntów — informują pracownicy ARiMR.

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i kara może być wyższa lub niższa. — Zgodnie z zasadami, nałożona przez Agencję sankcja, w zależności od stwierdzonego stopnia winy, może zostać zmniejszona do 1 proc. jak i zwiększona do 5 proc. należnych rolnikowi płatności obszarowych za dany rok.

Jeszcze surowszą karę poniesie rolnik w przypadku, gdy świadomie wypala grunty rolne. Wówczas całkowitej kwota należnych mu płatności może być obniżona nawet o 20 proc., a w zupełnie skrajnych przypadkach, np. stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok — dodają pracownicy ARiMR.

Wypalanie gruntów jest zabronione prawem. Zakazuje tego ustawa o ochronie przyrody i o lasach. Jeśli ktoś zostanie przyłapany na podpalaniu trawy, podlega karze aresztu lub grozi mu grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku zagrożenia większego, czyli spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, jest przewidziana kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages