Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Widzisz dziecko w nagrzanym aucie? Nie przyglądaj się! Działaj!

2017-06-21 07:00:00 (ost. akt: 2017-06-20 15:15:44)
Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym aucie!

Nie zostawiaj dziecka w nagrzanym aucie!

Autor zdjęcia: Internet

Wakacyjna fala upałów doskwiera zarówno ludziom jak i zwierzętom. Często spotykanym problemem jest zamykanie dzieci lub zwierząt na przysłowiową chwilę w samochodzie, gdzie temperatura osiąga ponad 50 stopni Celsjusza. Jest to niedopuszczalne i może skończyć się tragicznie. Pozostawienie uchylonego okna też nie zawsze pomaga.

Co możemy zrobić widząc dziecko zamknięte w samochodzie? — W pierwszej kolejności powinniśmy wezwać służby ratunkowe. Następnie wskazanym jest sprawdzenie i wykorzystanie wszelkich dostępnych możliwości i środków dostania się do wnętrza pojazdu. Gdy nie mamy innego wyjścia, należy wybić szybę w pojeździe, celem ratowania życia dziecka — informuje asp. szt. Izabela Demska oficer prasowy KPP w Nidzicy.

Dodaje, że polskie prawo daje możliwość działania z powodu tak zwanej wyższej konieczności, wynikającej z narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo dobra chronionego prawem czyli zdrowia i życia dziecka, mającego wyższą wartość od mienia poświęconego - szyba samochodu.

— Osoba, która podejmie się takiego czynu, nie popełnia przestępstwa. W każdym ujawnionym tego typu przypadku to rodzice bądź opiekunowie będą pociągania do odpowiedzialności — zaznacza Izabela Demska. Przepisy prawa karnego jednoznacznie podkreślają, że narażenie osoby, nad którą sprawca czynu sprawuje opiekę, na bezpośrednie niebezpieczeństwo doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, może podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do jednego roku. W przypadku zwierząt przepisy ustawy o ochronie zwierząt mówią jasno: za narażenie życia zwierzęcia grozi do 2 lat więzienia.

zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages