Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Badania archeologiczne zakończone

2017-07-18 15:00:00 (ost. akt: 2017-07-18 15:07:12)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Rozkopany rynek to już przeszłość. Badania archeologiczne zakończyły się. — Na ostatnim metrze wykopaliska na głębokości 2 metrów znaleźliśmy naczynia izolacyjne— mówi archeolog Aleksandra Zinkiewicz.

Naczynia ustawione mają okrągłe dna, a wylew formowany w czworokąt zwęża się ku dołowi. Naczynia te są ułożone do góry dnem.

— Na pewno jest to ciąg dalszy systemu, który chronił od wilgoci i zimna, znajdującego się pod budynkami znajdującymi się w pierzei wschodniej średniowiecznego miasta — wyjaśnia archeolog Aleksandra Zinkiewicz.

Schemat tego systemu wyglądał tak, że najpierw był drobny bruk, potem posypka z jasnego piasku, na którym ułożono na głębokości 2 metrów naczynia gliniane. Naczynia na pewno pochodzą z XV wieku.

— To bardzo rzadki system nawet w całej Europie. Zapewne był on bardzo drogi. Na powierzchni zaledwie 1,5 metra znajduje się 85 garnków, a więc pod całą kamienicą jest ich setki tysięcy, dlatego wydaje się, że taki system znajduje się tylko pod jednym zabudowaniem — mówi archeolog. Dodaje, że zapewne problem z podmakaniem był na całym terenie.

— Świadczą o tym znalezione beczki, które funkcjonowały jako studzienki odwadniające. — Jedna była dosyć spora. Klepki były połączone drewnianymi obręczami. Druga była mniejsza, ale tak skonstruowana, że wydrążony pień był wyłożony klepkami. Obydwie te beczki nie miały dna, więc można przypuszczać, że spełniały funkcję odwadniającą. Nad beczkami ułożony był bruk — wyjaśnia archeolog.

Jaki jest rezultat badań archeologicznych?

W warstwie pradziejowej znaleziono kilka obiektów, w tym 2 naczynia w całości. Jedno było przykryte drugim nałożonym na pierwsze do góry nogami. — W jednym z nich na pewno były zachowane przepalone ludzkie kości. Udało się również odkryć fragmenty pierzei południowo-wschodniej miasta.

— Mamy murki kamienno-ceglane z zaprawą wapienną i gliniano-piaskową. Jest to pierwotna zabudowa. Oprócz beczek wydobyto łyżkę drewnianą, fragmenty ceramiki i monety, najprawdopodobniej z czasów krzyżackich. Archeolodzy dokopali się również do murku z cegły, pochodzącego najprawdopodobniej z XVII wieku.

— Pozostałości muru znajdują się na środku rynku, są bardzo zniszczone. Jaką funkcję ten mur pełnił jeszcze nie wiadomo — mówi Aleksandra Zinkiewicz. Zachowały się fragmenty postumentu pomnika niemieckiego żołnierza upamiętniający wojnę z 1870 roku.

— Postument miał kształt kwadratu. Dookoła otoczony był brukiem i słupkami — dodaje archeolog. Badania archeologiczne prowadzone przy ul. Mickiewicza potwierdziły, że Nidzica od strony zamku otoczona była podwójnym murem. — Odkryliśmy fragmenty murów obronnych, które zbudowane są głównie z kamienia, a zaprawa uzupełniana była np. resztkami cegieł — mówi prowadząca na tym terenie badania archeolog Justyna Szymonik.

Sporą niespodzianką było odkrycie średniowiecznej posadzki pomiędzy murami. — Widać, że jest ona wykonana z resztek cegieł i kamieni — wyjaśnia archeolog. Znaleziono również kafle piecowe. Obecnie opracowywany jest raport z badań. jego wyniki przedstawimy na łamach naszej gazety.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a #2290239 | 95.41.*.* 19 lip 2017 22:12

  doktorat?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Fine #2289308 | 90.255.*.* 18 lip 2017 20:13

  Wszystko to już wiemy z wcześniejszych informacji. Jak na tak duże pieniądze to nie wiele.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages