środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Arcybiskup poświęcił nowy odcinek ekspresowej siódemki

2017-06-23 16:18:49 (ost. akt: 2017-06-23 18:37:07)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Kierowcy już mogą cieszyć się z wygodnej i bezpiecznej jazdy nowym odcinkiem drogi ekspresowej S7. W piątek przy udziale oficjeli, otworzono odcinek z Nidzicy do Napierek.

Nowa droga ekspresowa ułatwi jazdę wielu kierowcom, ma dwa pasy w każdą stronę i można się na niej rozpędzić do 120 km/h. Najnowszy odcinek ekspresowej "siódemki" otworzyli przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i kościelnych.

Jako pierwszy głos zabrał podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, który podkreślił, że droga została zbudowana także z funduszy Unii Europejskiej. To jeszcze nie koniec drogi S7, wkrótce będą rozpisane przetargi na kolejne odcinki tej drogi. — Arteria ta jest bardzo ważna dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, bo łączy nas z centrum kraju, Warszawą , ale i Gdańskiem. Przez wiele lat przejechanie "siódemką" to był wyczyn, wielki problem. Często zdarzały się wypadki śmiertelne. A ta droga ma zapewnić bezpieczne, sprawne, szybkie podróżowanie — mówił Jerzy Szmit.

Minister obiecał także, że dotrzyma słowa w kwestii ekranów akustycznych. — Tak jak obiecałem mieszkańcom jednej miejscowości, najpierw zbadamy natężenie ruchu i jego oddziaływanie i jeśli będzie trzeba takie ekrany postawimy — zapewniał podsekretarz stanu.

Z kolei wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że droga S7 jest bardzo ważna i dla kraju, i dla naszego województwa. — Z punktu województwa warmińsko-mazurskiego, ponieważ o te kolejne 23 kilometry zmniejszyło się jego wykluczenie komunikacyjne i w najbliższym czasie zmniejszymy je do zera— zapewnił wojewoda.

Głos zabrał także Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński. —Dzisiaj spotykamy się, aby pobłogosławić kolejny odcinek drogi i pomodlić się. Chciałbym przywołać patronów dróg, a wśród nich św. Krzysztofa, który był rzymskim żołnierzem męczennikiem, a to właśnie Rzymianie słynęli z tego, że budowali świetne drogi. I niektóre z nich do dzisiaj, nieremontowane, jeszcze funkcjonują. Dlatego będziemy się modlić, aby ta droga była nie tylko bezpieczna, ale i swą trwałością budziła podziw — mówił arcybiskup Józef Górzyński. ostatnim punktem uroczystości było przecięcie wstęgi. A potem ruszył sznur samochodów.

Oddanie do ruchu odcinka Nidzica - Napierki o długości 22,7 km to kolejny etap budowy drogi ekspresowej łączącej Gdańsk, Warszawę i Kraków. W województwie warmińsko- mazurskim wybudowano już prawie 90 km tej trasy na odcinkach: Elbląg - Ostróda Północ (59,4 km) oraz Olsztynek - Nidzica (31,3 km). W budowie znajdują się obecnie jeszcze 3 odcinki S7 o łącznej długości 29,8 km. Zakończenie tych inwestycji planowane jest w tym roku. W rezultacie na koniec 2017 roku cała droga S7 w województwie warmińsko - mazurskim będzie w klasie drogi ekspresowej.


Inwestycja o łącznej długości 22,7 km została podzielona na dwa krótsze odcinki realizacyjne: Nidzica Północ - Nidzica Południe (9,1 km) i Nidzica Południe - Napierki (13, 6 km). Odcinek nr 1 zwany „obwodnicą Nidzicy” ma długość około 9.1 km. Przebiega przez Załuski, Szerokopaś, Litwinki, Rozdroże, Olszewko, Piątki obok Borowego Młyna, swój bieg kończy w miejscowości Tatary.

Jego koszt to 229 372 086,65 zł. Droga S7 na odcinku 2 przebiega obok Kanigowa, Pawlik, Powierża, Pepłówka oraz Napierk. Koszt drugiego zadania wynosi 263 128 737,81 zł. W ramach inwestycji wybudowano drogi serwisowe, wyremontowano wybrane drogi lokalne, wybudowano obiekty inżynierskie oraz obiekty ochrony środowiska, tj. przejścia dla płazów, gadów, ekrany akustyczne. Wybudowano kanalizację deszczową wraz z urządzeniami podczyszczającymi, zainstalowano urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, tj. bariery, balustrady, ogrodzenia, oznakowanie pionowe i poziome, przebudowano infrastrukturę techniczną kolidującą z projektowanym przedsięwzięciem, a także wybudowano oświetlenia węzłów.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (75) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hanmango #2277743 | 178.235.*.* 3 lip 2017 12:30

  najważniejszy że pierwszy sekretarz wojewódzki i pokropił drogę i wziął kasę pamiętam czasy jak za Gomułki - pierwszy sekretarz powiatowy odbierał szalet miejski ale było to to taniej bo parę butelek wódki a dziś sukienkowy to za butelkę nie poświęci należy rzucić tysiączki ale czasy się nie zmieniły bo rządził Wiesław a dziś jarosław mały niema różnicy tylko że święcenie drożej kosztuje

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. LIPA #2276887 | 1 lip 2017 21:08

   Co za człowiek wieszał znaki drogowe przy zjazdach chyba należy podawać najpierw miejscowosci najblizsze a tu Wielbark Szczytno Nidzica na dole dalej podane informacje Olsztynek Olsztyn a dlaczego nie ma Nidzicy,

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wstyd #2274927 | 188.146.*.* 29 cze 2017 00:06

   Dlaczego burmistrz nie został zaproszony na otwarcie??wstyd PiS!! Do zdjęć pozuja ludziki pisu nidzickiego a nie ma wlodarza miasta.Wam to już się w głowach pokrecilo.j Uważacie ,że nidziczanie są głupi? Co pan Kozlowski zrobił dla Nidzicy ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. ... #2274072 | 188.146.*.* 27 cze 2017 17:06

    Odpowiednie osoby na odpowiednim stanowisku .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. do " Nidzica" #2274068 | 88.199.*.* 27 cze 2017 16:59

    A ty kim jesteś ??? Artykuł nie dotyczy basenu . Jeśli nawet nie zostałby wybudowany to i tak Pan burmistrz Jacek Kosmala i jego zastępca Pan Leszek Śpiewak zrobił bardzo dużo dla naszej gminy , zarówno w mieście jak i na terenach wiejskich . To są ludzie jakich mało... i oby zostali włodarzami w przyszłej kadencji .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (75)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages