Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Taka stopa bezrobocia to dla nas wyzwanie

2017-07-28 07:00:00 (ost. akt: 2017-07-27 15:33:13)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

9,7% - tyle wynosiła stopa bezrobocia w powiecie nidzickim na koniec maja, natomiast na koniec czerwca urząd pracy odnotował najniższą liczbę bezrobotnych spośród wszystkich powiatów w naszym województwie. W rejestrze znajdują się 953 osoby.

— To najniższa stopa bezrobocia od początku funkcjonowania urzędu — mówi Aleksandra Nowogórska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nidzicy. W maju stopa bezrobocia jest na ogół niższa niż na koniec roku. W tym samym okresie w zeszłym roku odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 13,3%, w roku 2015 było to 16%, natomiast w roku 2006 aż 28%.

Wśród bezrobotnych dominują kobiety

Obecnie w rejestrze znajdują się 953 osoby z czego aż 618 to kobiety. Większość bezrobotnych, bo aż 604 z zarejestrowanych to mieszkańcy wsi, z czego prawie 400 stanowią kobiety.

— Są to w większości osoby zaliczane do kategorii osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. W rejestrze mamy 293 osoby do 30. roku życia, 235 powyżej 50. roku życia, a aż 469 to osoby długotrwale bezrobotne — mówi Aleksandra Nowogórska.

Dodaje, że największą barierą utrudniającą podjęcie pracy wśród mieszkańców wsi są problemy komunikacyjne. — Niestety, sieć komunikacyjna jest słabo rozwinięta. Potencjalni pracownicy mają problem z dojazdem, zwłaszcza do pracy zmianowej. Kończąc pracę o godz. 22 nie mają jak wrócić do miejsca zamieszkania. W sezonie letnim funkcjonują zastępcze środki komunikacyjne, jednak poza sezonem problem ten nasila się — wyjaśnia dyrektor PUP.

318 osób nie deklaruje chęci podjęcia pracy

Większość zarejestrowanych bezrobotnych deklaruje gotowość do pracy. — Tak wynika z profilowania. Najliczniejsza grupa, bo aż 570 osób posiada II profil, natomiast 318 osób, z III profilem jest oddalonych od rynku pracy. Nie możemy wydać im nawet skierowania do pracy i ograniczamy się do przekazania informacji w trakcie obowiązkowych wizyt w urzędzie.

Proponujemy natomiast inne formy pomocy m.in. udział w pracach społeczno-użytecznych w ramach programu PAI. Bezrobotni ze zdiagnozowanym III profilem nie deklarują chęci podjęcia pracy. Są zarejestrowani dla ubezpieczenia zdrowotnego — wyjaśnia Aleksandra Nowogórska. 20 osób posiada I profil i nie wymaga żadnego wsparcia. Ta grupa na ogół w rejestrze znajduje się najkrócej.

Ludzie przebierają w ofertach pracy

Po raz pierwszy od początku istnienia nidzickiego urzędu pracy stopa bezrobocia jest jednocyfrowa. — To dla nas wyzwanie. Mamy wiele ofert pracy, a w ewidencji coraz mniej osób, które mogłyby ją podjąć. Ludzie stawiają wymagania, wybierają między ofertami pracy, patrzą przede wszystkim na warunki i wynagrodzenie — zaznacza dyrektor PUP.

Dodaje, że widać poprawę w oferowanych stawkach, zwłaszcza w zawodach poszukiwanych. Ale też nie we wszystkich. — Nie jest tak prosto zaproponować wyższą stawkę nowemu pracownikowi, jeżeli już zatrudnieni pracownicy pracują za stawkę niższą — zauważa Aleksandra Nowogórska.

304 osoby przygotowują się do wejścia na rynek pracy

W czerwcu w urzędzie dostępnych było 176 ofert pracy, z czego 78 to oferty subsydiowane, czyli finansowane przez PUP. Obecnie prace refundowane, (tj. np. prace interwencyjne, roboty publiczne) wykonują 154 osoby, 109 osób odbywa staż, a 34 wykonują prace społecznie użyteczne. Łącznie aż 304 osoby są aktywizowane i przygotowują się do wejścia na rynek pracy.

— Ze względu na mniejszą liczbę zarejestrowanych osób bezrobotnych wydłużył się czas realizacji ofert pracy. Są wnioski, których ze względu na brak kandydatów nie możemy zrealizować. Jeżeli nie ma kandydatów w określonym zawodzie, nie organizujemy stanowisk pracy — tłumaczy Aleksandra Nowogórska.

Oferty znajdują się jednak na stronie internetowej urzędu. Mogą z nich korzystać także mieszkańcy innych powiatów. Najbardziej poszukiwani są pracownicy w branży budowlanej, rolniczej, kierowcy kat. C, handlowcy, pracownicy usług hotelarskich i gastronomicznych, tj. recepcjoniści, pomoc kuchenna, pokojowe. Jest także sporo ofert z branży drogowej, tj. brukarz, operator maszyn.

zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zbycho #2298425 | 31 lip 2017 12:52

  Rycho ! dalej pijesz ile wytrzymasz coraz bardziej większe głupoty piszesz.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. widzicie te statuetki #2298274 | 95.41.*.* 31 lip 2017 08:55

  ciekawe za co ? pewnie likwidacje bezrobocia albo inne pierduły , urzędnicy lubią się chwalić i dostawać nagrody za NORMALNIE wykonywana pracę ... :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. użendniczka z użendu #2297916 | 178.62.*.* 30 lip 2017 11:39

  Mie to denerwujo te ludzie, przychodzo i jenczo nad uchem a tu kafka stygnie. w zeszłym tygodniu to żem nie mniała czasu na fejsa zajżeć, tyle tych ludzi nas nachodziło. Kto to widział rzeby tak użendnikom pszeszkadzać, kultury trohe, jak pije kawe kurde czy z kolerzanko mam dyspute to nie zawracać mie gitary bo pogonie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Sp #2296985 | 185.13.*.* 28 lip 2017 15:15

  Skoro bezrobocie spadło o połowę to dlaczego liczba urzędników PUP się nie zmniejszyła?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Za co my w Polsce płacimy? #2296882 | 83.24.*.* 28 lip 2017 12:10

   W jednej gminie/powiat.,zbędne urzędy,radni-bezradni,itd.a podatnik płaci.W Internecie są oferty pracy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages