Trzy pytania do wicestarosty Lecha Brzozowskiego

2017-07-28 11:00:00(ost. akt: 2017-07-28 09:38:29)
Przez cały rok możecie oceniać swoją władzę. Stawiajcie TAK, jeśli samorządowcy dobrze pracują, NIE - jeśli nie realizują obietnic wyborczych. W Naszej Gazecie Nidzickiej publikujemy krótkie rozmowy z samorządowcami. Dziś rozmawiamy z radnym rady powiatu i wicestarostą Lechem Brzozowskim.
Pełni Pan funkcję wicestarosty od 2006 r. Jak w kilku zdaniach podsumuje Pan ten okres?

Mój czas pracy jako wicestarosty, przypadł na dwa okresy programowania i pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. Mogę stwierdzić, że był to okres dobrze wykorzystany przez samorząd powiatowy. Pozyskaliśmy, szczególnie w latach 2007-2013, dużo środków unijnych i krajowych na inwestycje na terenie wszystkich gmin.

Udało się wyremontować lub przebudować wiele km dróg, przeprowadzić termomodernizację wielu obiektów, które generowały wysokie koszty utrzymania, w tym nidzickiego szpitala, przychodni, budynku starostwa, straży pożarnej, powiatowego zarządu dróg, szkół ponadgimnazjalnych. Naszym priorytetem zawsze było i jest nadal doposażenie służby zdrowia, inspekcji, straży, szkół w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt.

Drugi okres programowania stwarza możliwości na pozyskanie środków na świadczenie wysokiej jakości usług w dziedzinie zdrowia, szkolnictwa i administracji. Staramy się z tej szansy skorzystać i piszemy wiele projektów, których realizacja rozpocznie się już może w najbliższych miesiącach. Nadal priorytetem zostaje dostępność komunikacyjna zarówno w mieście jak i w poszczególnych gminach.

Jestem szczególnie zadowolony, że dzięki staraniom Zarządu Powiatu inwestycja przebudowy dróg wojewódzkich nie skończy się na Nidzicy, ale będzie kontynuowana. Dzięki temu powstanie bardzo dobre połączenie z lotniskiem w Szymanach. Na uwagę zasługuje też fakt, że udało się do Planu Zagospodarowania Przestrzennego i do Strategii Rozwoju Województwa wpisać obwodnicę Nidzicy.

Podsumowując okres bycia wicestarostą, muszę stwierdzić, że każdy rok przynosił nowe wyzwania i nowe możliwości. Był to także okres owocnej współpracy ze starostami, burmistrzami, wójtami, członkami zarządu, radnymi oraz pracodawcami.

Wysokość środków finansowych, jakimi dysponuje samorząd powiatowy nie jest stała. W jakich działach budżetu jest najtrudniejsza sytuacja finansowa?

Kto zna realia finansowania jednostek samorządu terytorialnego wie, skąd powiat czerpie dochody i że różnią się one od dochodów gmin.

Budżet powiatu składa się głównie z dotacji i subwencji i niewielkich dochodów własnych, ale staramy się w sposób odpowiedzialny i racjonalny wydatkować to czym dysponujemy.

Zarząd Powiatu stara się, by budżet powiatu był przede wszystkim realny do wykonania, bo trzeba pamiętać, że musi on być gwarancją stabilności finansowej.

Wszelkie inwestycje realizowaliśmy i nadal będziemy realizować przy udziale środków zewnętrznych. Są to nie tylko środki z Unii Europejskiej, ale i z funduszy norweskich, funduszu ochrony środowiska, programów rządowych, oraz środki partnerów tj. samorządu województwa, samorządów gminnych czy pracodawców.

Dzięki temu udało nam się zmniejszyć zadłużenie powiatu, co w znacznym stopniu przyczyni się do absorpcji środków unijnych w najbliższych latach. Powiaty mają ograniczone budżety, a potrzeby we wszystkich obszarach są bardzo duże.

Jest Pan jednocześnie radnym i wicestarostą. Dlaczego nie zrzekł się Pan funkcji radnego? Czy pełnienie funkcji radnego i wicestarosty nie kolidują ze sobą?

Jestem radnym powiatowym i wicestarostą i nie jest to nic nadzwyczajnego. Ustawa o samorządzie powiatowym nie zabrania tego, ani też nie nakazuje, aby tego rodzaju funkcje były rozdzielone tak, jak to jest zapisane w ustawie o samorządzie gminnym.

Radni powiatu są wybierani w wyborach powszechnych zaś starosta, wicestarosta, członkowie zarządu są wybierani na podstawie wyboru, dlatego też wybór na radnego uważam jako mandat od wyborców i zrzeczenie się go uważałbym za zlekceważenie moich wyborców.

Pełnienie tych funkcji jednocześnie w żadnym przypadku nie koliduje ze sobą, a wręcz przeciwnie pomaga mi w prawidłowym sprawowaniu mojej funkcji. Pełniąc funkcję wicestarosty mam możliwość większego i stałego kontaktu z sołtysami oraz mieszkańcami powiatu i jednocześnie wsłuchiwaniu się w ich problemy i na bieżąco ich rozwiązywanie.

Taki układ sprawia także, że nie jestem tylko wykonawcą woli rady, ale mam wpływ na decyzję przez nią podejmowane. Dzięki temu mogę realizować postulaty zgłaszane przez wyborców.
roz


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. reno14 #2299074 | 83.9.*.* 1 sie 2017 11:36

    RADNI-BEZRADNI,są niepotrzebni-a podatnik płaci-za co?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. ken #2298415 | 31 lip 2017 12:30

    nidzickie bydło tak potrafi likwidować takie posty i blokować wpisy niech gnida się podpisze co napisał.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. Polewka #2298282 | 94.254.*.* 31 lip 2017 09:10

    Po co odpowiadacie wogule na te pytania ? Jestescie w miarę inteligętnymi ludzmi i nie donyslacie sie ze chodzi tylko o to zeby was opluwalu i krytykowali

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  4. do tyle #2297705 | 77.253.*.* 29 lip 2017 21:23

    Przecież go nie wybrali! Funkcje dostał od starosty

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. wstyd #2297098 | 109.241.*.* 28 lip 2017 18:36

      ile czasu ten człowiek będzie jeszcze pełnił funkcje publiczne

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5