Czwartek, 21 czerwca 2018. Imieniny Alicji, Alojzego, Rudolfa

6 tysięcy dowodów do wymiany

2017-08-09 07:00:00 (ost. akt: 2017-08-08 15:02:33)

W tym roku około 6.000 nidziczan będzie musiało wymienić stary dowód osobisty na nowy. To efekt masowej wymiany zielonych książeczkowych dowodów na plastikowe w 2007 roku.

— W roku 2016 wydano ponad 2 700 dowodów osobistych. W tym roku już ponad 2 200 dowodów. Obecnie przyjmowanych jest ok. 25-30 wniosków dziennie — informuje Paweł Koziński, kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej.

Dodaje, że wniosek o wydanie dowodu można złożyć w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. — Z tej możliwości korzystają w naszym urzędzie mieszkańcy okolicznych gmin. Okresowo mogą być kolejki. Czas oczekiwania na nowy dokument wynosi aktualnie maksymalnie trzy tygodnie. Wniosek należy złożyć miesiąc przed upływem terminu ważności dokumentu — przypomina Paweł Koziński.

Nie wszyscy pamiętają o wymianie

Przykładem jest Hanna, mieszkanka Nidzicy, która o zakończeniu terminu ważności swojego dokumentu dowiedziała się przypadkiem.

— Pewnego dnia poszłam do banku i okazało się, że nie mogę wypłacić pieniędzy. Powód? Skończyła się ważność dowodu. Nie patrzę na datę w dowodzie, dlatego byłam bardzo zdziwiona — mówi kobieta. Podobną przygodę miała koleżanka pani Hanny, Kalina.

— Czytałam w internecie artykuł o dowodach osobistych i coś mnie tknęło. Sprawdziłam datę na swoim dokumencie i okazało się, że dowód powinnam wymienić już kilka miesięcy temu — mówi nidziczanka. Osobom, których dowody mają ważność najczęściej nie spieszy się do ich wymiany.

— Na nowym dowodzie brakuje adresu zameldowania. To sprawia, że przy załatwianiu formalności potrzebne jest dodatkowo zaświadczenie o zameldowaniu, a takie każdorazowo kosztuje 17 zł — mówi kobieta. Wbrew pozorom zaświadczenie nie jest konieczne przy załatwianiu różnego rodzaju formalności.

— Podczas przyjmowania klientów nie sprawdzamy adresów zameldowania. Gdyby jednak ktoś był zainteresowany wzięciem kredytu, ma obowiązek wypełnić oświadczenie, w którym podaje swój adres zamieszkania, a sam dokument potwierdza własnoręcznym podpisem. Jednak zaświadczenie z urzędu samo w sobie nie jest do tego konieczne — tłumaczy pracownik jednego z nidzickich banków.

Wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie

Olga, która kilka tygodni temu wychodziła za mąż koniecznością wymiany dowodu na nowy też nie jest zachwycona. — Przede wszystkim to zdjęcie. Przodem i przybliżone jak w paszporcie. Do tej pory nie miałam kiedy tego zrobić. Na szczęście starym dowodem osobistym mogę się cieszyć jeszcze przez trzy miesiące — mówi.

Od 1 marca 2015 roku wniosek o wydanie dowodu można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Wniosek można także złożyć elektronicznie. W systemie ePUAP funkcja składania wniosku jest widoczna jako główna. Nie trzeba więc już stać w kolejce. Usługa jest bezpłatna.

zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages