Piątek, 24 stycznia 2020. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Droga nad przepaścią

2017-08-22 16:00:00 (ost. akt: 2017-08-22 11:01:21)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Nowa droga ekspresowa S7 została uroczyście otwarta, ale mieszkańcom Szerokopasia została droga, jak mówią, nad przepaścią.

Jedziemy na miejsce. Musimy pokonać 3 ronda i wreszcie zjazd z ostatniego w kierunku Szerokopasia. Na każdym rondzie oznakowanie, jedzie się bez problemu. Ale droga prowadząca do wsi już nie jest taka dobra.

— Przede wszystkim jezdnia jest wąska i w dodatku dwukierunkowa. Jak jedzie jakaś ciężarówka to trudno się wyminąć, a nie bardzo jest gdzie zjechać, bo i pobocza nie ma — mówi sołtys Szerokopasia.

Taka sytuacja byłaby jeszcze do przyjęcia. O wiele większym problemem jest głęboki, na kilka metrów, rów po prawej stronie jezdni.

— Nie jest on zabezpieczony żadnymi barierkami. Mieszkańcy boją się, że zwłaszcza zimą, będzie to bardzo niebezpieczny odcinek. Łatwo jest wpaść w poślizg i wpaść do tego rowu, Jeśli napada dużo śniegu to nie będzie widać skraju jezdni — dodaje sołtys.

Idziemy trochę dalej do kolejnego zjazdu z ronda, Droga szeroka, wszędzie barierki zabezpieczające, namalowany pas rozdzielający jezdnię. Ale okazuje się, że prowadzi ona tylko do jednego domu, a potem kończy się.

—Tamtędy nikt, oprócz jednej mieszkanki, nie jeździ. W dodatku ta pani jeździ rowerem i jest jedyną uczestniczką ruchu na tej drodze. Nie mamy nic przeciwko temu, ale dlaczego droga do naszej wsi nie została tak wykończona — zastanawia się sołtys.

Drogę wybudowano zgodnie z przepisami


Dlaczego tak jest wyjaśnia rzecznik prasowy GDDKiA Roman Grzelka. Z jego wyjaśnień wynika, że droga dojazdowa do miejscowości Szerokopaś DS 6 ma szerokość przypisaną do jej klasy technicznej (D - dojazdowa), co jest zgodne z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne.

— Dotychczasowa istniejąca droga do Szerokopasia ma szerokość jezdni 4,20m i też jest dwukierunkowa. Nowy odcinek od ronda ma min. szer. 5,00 m a na łuku, przy zejściu z ronda jest poszerzony. Pobocza z destruktu są o szerokości 1,00 m po obu stronach. Głębokość rowu niezabezpieczona barierkami nie przekracza 2,5 m, a głębokość 1,5-2,0 m występuje na bardzo krótkim (kilkunastometrowym) odcinku — mówi Roman Grzelka.

Dodaje, że wysokość skarpy we wnioskowanej lokalizacji nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego, ani nie ma wymogu stosowania barier wynikających z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne.

— Zatem we wnioskowanej lokalizacji nie planuje się dostawienia barier ochronnych. Droga do „jednego domu” ma takie same parametry i zabezpieczenia, ale z ronda „wychodzi” z ostrego łuku przez co namalowana tam podwójna, ciągła linia i dłuższe poszerzenie daje takie wrażenie, że jest wykonana lepiej, szerzej i bezpieczniej.

Droga DS6 wykonana zgodnie z Projektem. We wnioskowanym miejscu nie występuje zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a droga została wybudowana zgodnie z obowiązującymi przepisami — zapewnia rzecznik prasowy.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec #2313951 | 94.254.*.* 25 sie 2017 10:19

  Zróbcie oznakowanie do Janowca Kościelnego bo dużo osób myli się

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wawa #2312436 | 83.9.*.* 23 sie 2017 11:36

  Wystarczy jechać przepisową prędkością i na trzeźwo a droga będzie wystarczająco szeroka. I

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zobaczycie #2312157 | 77.114.*.* 22 sie 2017 22:38

  jaka bedzie na tatary, szeroka z chodnikiem oswietlona

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. użytkownik #2312119 | 88.199.*.* 22 sie 2017 21:46

   o po nocach trudno mówić przy tych dojazdówkach,ponieważ za linią ciągłą jest urwisko,po którym trudno pieszo i rowerem przemieszczać,czyli o takich użytkownikach dróg nikt w projekcie nie myślał,ktoś też te drogi odbiera,Ale pewnie nimi nie jeździ

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Ja #2312000 | 37.248.*.* 22 sie 2017 19:35

   Podobny problem jest na drodze do Robaczewa-rowy glebokie waziutkie pobocza strach jezdzic...

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages