Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Trzy pytania do radnego Ryszarda Kumelskiego

2017-08-23 07:00:00 (ost. akt: 2017-08-22 13:43:55)
fot. 5 Ryszard Kumelski

fot. 5 Ryszard Kumelski

Przez cały rok możecie oceniać swoją władzę. Stawiajcie TAK, jeśli samorządowcy dobrze pracują, NIE - jeśli nie realizują obietnic wyborczych. W Naszej Gazecie Nidzickiej publikujemy krótkie rozmowy z samorządowcami. Dziś rozmawiamy z radnym rady powiatu Ryszardem Kumelskim.

Od 1 września 2017 r. nie będzie naboru do klasy I gimnazjum przy ZSO w Nidzicy. Czy zwiększy się liczba klas I liceum?

W związku z reformą oświaty od 1 września 2017 r. nie prowadzi się naboru do klasy pierwszej gimnazjum. Obecni uczniowie klas szóstych staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Tak rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów.

Dotychczasowe gimnazjum wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Nidzicy włącza się do trzyletniego Liceum Ogólnokształcącego w Nidzicy. Gimnazjum zakończy działalność 31 sierpnia 2017 r. W liceum w latach szkolnych 2017/2018 - 2018/2019 prowadzone będą klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu likwidacji tych klas w związku z zakończeniem przez uczniów tego cyklu kształcenia.

31 sierpnia 2019 roku będzie ostatnim dniem funkcjonowania tych szkół w ustroju szkolnym.Trudno jest w chwili obecnej stwierdzić czy zwiększy się nabór do klasy pierwszej liceum, gdyż nabór jeszcze trwa. Z wstępnych informacji wynika, że liczba chętnych do klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w ZSO jest dużo większa niż w poprzednim roku szkolnym.

Czy wiąże się to z redukcją zatrudnienia?

Likwidacja gimnazjum nie ma wpływu na redukcję zatrudnienia. Nauczyciele, jeżeli straciliby pracę to ze względu na niż demograficzny. O tym czy jakiś nauczyciel straci pracę, czy też będzie miał zmniejszoną liczbę godzin możemy rozmawiać dopiero na koniec miesiąca sierpnia, kiedy będzie skończony nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Pamiętajmy, że sierpień to okres, kiedy młodzież zmienia swoje decyzje oraz jest to okres poprawek. Jeszcze się może wiele zmienić.

Jak reforma oświaty będzie przebiegała w szkołach średnich?

Reforma, o której rozmawiamy, przeprowadzana jest na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Prawo oświatowe i ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Zakłada, że od 1 września 2017 r., w przypadku szkół ponadgimnazjalnych, zmiany nastąpią tylko w Zasadniczej Szkole Zawodowej, gdyż przekształca się ona w branżową szkołę I stopnia, w której nauka trwa trzy lata. Pierwsi absolwenci ukończą tę szkołę w 2020 r., i będą mogli kontynuować naukę w branżowej szkole II stopnia.

W szkołach średnich największe zmiany nastąpią jednak dopiero w 2019 r. Dotychczasowe trzyletnie liceum ogólnokształcące stanie się czteroletnim liceum ogólnokształcącym, a dotychczasowe czteroletnie technikum zostanie przekształcone w pięcioletnie technikum. Nadal też będą funkcjonowały klasy trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. Dopiero od września 2020 r. rozpocznie się stopniowe wygaszanie trzyletniego liceum ogólnokształcącego i czteroletniego technikum.

roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. BOISKO/??????????? #2321571 | 6 wrz 2017 08:02

  Panie radny jest Pan przewodniczącym oświaty w Radzie Powiatu. Co Pan powie na temat boiska przy LO czy teraz tam w tej szkole będzie przedszkole? bo to co zostało wybudowane jest raczej placem zabaw nie boiskami do realizacji podstawy programowej z wychowania fizycznego w liceum ,.Coś niesamowitego co powstało ,wasza komisja musiała nad tym dziwnym tworem dyskutować.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Co za pytania ? #2313899 | 25 sie 2017 08:55

  ale co może powiedzieć o oświacie jak on dawno już w niej nie pracuje i nie ma nic do czynienia a komisja oświaty rady powiatu jak się interesuje jak tymi klatkami boiskowymi przy LO kompromitacja już jeden wybieg pobudowali na górce zamknięte na klucz i klapa nikomu nie dostępne .Może pytanka na temat młyna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. jakie dokonania #2313438 | 89.228.*.* 24 sie 2017 14:01

   ma jako radny, n ic o nich nie przeczytalem, czyzby radny bezradny?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. a pytan #2312895 | 77.114.*.* 23 sie 2017 20:45

   niewygodnych w stylu co pan zrobił nie będzie?:))) aa o tak to chyba rodzina Jacka i gazeta musi być .....

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. fr #2312715 | 80.53.*.* 23 sie 2017 17:08

   Pan Kumelski ostatnio promuje bardzo Jacka Kosmalę i to za wszelką cenę, nic dziwnego bo Kosmala załatwił pracę na hali widowiskowo - sportowej dla jego córki. tak radni i burmistrz kręcą własne klocki

   Ocena komentarza: warty uwagi (35) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Pokaż wszystkie komentarze (14)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages