Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Rekordziści na mieszkanie socjalne czekają 10 lat

2017-08-16 07:00:00 (ost. akt: 2017-08-14 14:17:45)

Problem mieszkaniowy w Nidzicy jest ogromny. Do Urzędu Miejskiego tylko w ostatnich trzech latach wpłynęło ponad 100 podań osób ubiegających się o przydział lokalu. Niektórzy czekają już nawet 10 lat.

O mieszkanie komunalne mogą ubiegać się osoby, których nie stać na kupno własnego mieszkania z powodu zbyt niskich dochodów. Mieszkania socjalne przyznawane są natomiast w nietypowych sytuacjach.

Trafiają do nich na ogół osoby, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej oraz te, które posiadają nakaz sądowy. Bywają także przypadki szczególne, jak te w których mieszkańcy gminy w wyniku nieszczęśliwego wypadku, jak pożar czy powódź tracą cały swój dobytek.

W takich awaryjnych sytuacjach gmina może wynająć lokal od osób trzecich i przeznaczyć go dla osób dotkniętych tragedią. Kryteria przyznawania mieszkań socjalnych są jasno określone w regulaminie. Zakwalifikowane wstępnie wnioski podlegają opiniowaniu przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

— Z racji specyfiki naszej pracy najczęściej dobrze znamy osoby ubiegające się o przydział mieszkania. Nie my jednak o tym decydujemy, jesteśmy jedynie ciałem opiniującym — mówi Danuta Kamińska, przewodnicząca komisji. Wniosków przybywa, a mieszkania rzadko się zwalniają.

— Najczęściej dzieje się to wtedy, gdy lokator po prostu umiera. Mieliśmy też sytuację, w której mieszkanka zrzekła się lokalu, ponieważ poprawiła się jej sytuacja finansowa. Problem mieszkaniowy dotyczy nie tylko Nidzicy ale także wielu innych miast w Polsce — mówi burmistrz Nidzicy, Jacek Kosmala.

Lokale w pierwszej kolejności
przydzielane są dla mieszkańców Nidzicy


Na Sienkiewicza stanął nowy budynek socjalny. — Wspólnie z komisją zdecydowaliśmy, że mieszkania będą przeznaczone dla matek samotnie wychowujących dzieci, wśród których znajdują się dzieci niepełnosprawne, czyli dla osób najbardziej potrzebujących, po to by poprawić warunki ich życia — tłumaczy burmistrz Nidzicy.

Budynek zostanie oddany do użytku jak zostanie doprowadzony do niego prąd. Jesienią tego roku pojawią się jeszcze cztery mieszkania socjalne przy ul. Żeromskiego.

— Ponadto w najbliższym czasie podpiszemy umowę na budowę 100 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Cały proces inwestycyjny powinien zakończyć się w przeciągu najbliższych dwóch lat. Zakładam, że część z tych mieszkań przejmie gmina i przekaże je na mieszkania komunalne oraz socjalne.

Wierzę, że powstanie tych mieszkań pomoże rozładować problem lokalowy w Nidzicy — zapewnia Jacek Kosmala. Podkreśla, że lokale zostaną przekazane w pierwszej kolejności osobom zamieszkującym teren gminy.

— Po opublikowaniu mapy lokalizacji Mieszkań Plus rozdzwoniły się telefony. Kontaktowali się z nami mieszkańcy innych miejscowości z pytaniami o wolne pomieszczenia. Odpowiadałem im, że w pierwszej kolejności z nowych lokali będą korzystali nasi mieszkańcy.

Jeżeli zostaną wolne mieszkania chcemy przeznaczyć je dla pracowników nowych zakładów pracy spoza Nidzicy oraz dla lekarzy przyjeżdżających do nas do pracy z innych miast, a nawet krajów. Dla tej ostatniej grupy mamy nadzieję będą to mieszkania przechodnie na czas aklimatyzacji w naszym mieście — wyjaśnia Jacek Kosmala.

Osoby zalegające z czynszem
mogą odpracować dług


Z osobami, które nie dbają o mieszkania socjalne bądź są uciążliwymi lokatorami gmina może rozwiązać umowę. Po skierowaniu sprawy do sądu i uzyskaniu wyroku następuje eksmisja takich lokatorów. Umowa może być przepisana na dzieci po śmierci rodziców, jeżeli te od urodzenia zamieszkują lokal i nie mają dochodów.

Dużym problemem jest brak szacunku dla gminnego mienia. Mieszkania często nie są szanowane, mimo że w regulaminie wyraźnie jest zaznaczone, że najemca zobowiązany jest dbać o konserwację, a także powinien dokonywać drobnych napraw oraz odnawiać mieszkanie przynajmniej co 5 lat.

Osoby, które zalegają z czynszem maja możliwość odpracowania długu poprzez pracę na rzecz miasta. — Są to na ogół proste prace, np. przy sprzątaniu. Niestety, mieszkańcy rzadko korzystają z tej możliwości. W ciągu dwóch lat zgłosiły się do nas dwie osoby, w tym mężczyzna, który chciał odpracować dług za syna — mówi burmistrz Nidzicy.

zl

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ziomek #2320073 | 88.199.*.* 3 wrz 2017 23:37

  Dziwna sprawa z tym przydzielaniem mieszkaniań, jeszcze ,,komuna-lnych" , jednocześnie państwowych w Nidzicy ! O mieszkanie komunalne mogą ubiegać się osoby, których nie stać na kupno własnego mieszkania z powodu zbyt niskich dochodów ? ,,chcemy przeznaczyć je dla pracowników nowych zakładów pracy spoza Nidzicy oraz dla lekarzy przyjeżdżających do nas do pracy z innych miast, a nawet krajów. Dla tej ostatniej grupy mamy nadzieję będą to mieszkania przechodnie na czas aklimatyzacji w naszym mieście..... O, zgrozo , p burmitrzu ! Do Nidzicy po wojnie przyjechali wykształceni lekarze ,i mieszkają do dnia dzisiejszego ,,na państwowym garnuszku w mieszkaniach ,,komuna"-lnych ! A , niektórzy radni w Nidzicy , byli tacy bieddni ? , że nie stać było na mieszkanie w spóldzielni ? Mieszkają sobie tanio i nie musieli oszczędzać na swoje lokum przez całe życie ! A, mieszkania byłe ,,komuna'-lne w trzech blokach czteropiętrowych, kto doprowadził do sprzedaży państwowego mienia dla tych uboższych ? Były one pobudowane w połowie lat 60-tych . Wprowadzeni tam mieszkańcy mieszkają już około pół wieku , czy przez ten okres czasu nie mogli odłożyć na mieszkanie sfinansowane samodzielnie ? Wszyscy wówczas pracowali , kto jest winien tego zaniedbania odsprzedając komomunalne mieszkania ? Po wypasionych samochodach widać jackie tam mieszka ubogie społeczeństwo !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ale #2308419 | 77.114.*.* 16 sie 2017 17:44

  burmistrz nie miałby czego rozdawać ... przecież już powiedział komu da , i nawet nie wspomniał o komisji mieszkaniowej

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. metoda #2308183 | 16 sie 2017 08:49

  Nie wiele osób było i jest stać na kupno mieszkanie, też nie miałam mieszkania nikt mi nie dał socjalu poszłam do pracy ,pożyczka i pół życia spłacałam mieszkanie. Jak ktoś zakłada rodzinę musi pomyśleć gdzie będzie mieszkać a nie mówić jakoś tam będzie.Jak już tak trzeba tych mieszkan niech miasto wykupi w budynkach budujacych na zielonym wzgórzu i na Ogrodowej i wynajmować przydzielającym bez prawa przekazywania innym .,nie budować domki socjale.

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages