Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Polecam! Bel-Ami Guy de Maupassant

2017-09-13 19:00:00 (ost. akt: 2017-09-13 16:07:42)

Autor zdjęcia: halian Rozalska

Bel-Ami jest powieścią francuskiego autora Guy de Maupassant. Ten utwór należy do klasyki literatury francuskiej i wywodzi się z naturalizmu.

Powieść wydana została w 1885 roku. Akcja rozpoczyna się 28 czerwca 1880 roku. Główny bohater Georges Duroy, pochodzący z burżuazyjnej rodziny, jest podoficerem, który służył w Algierii.

Po powrocie Georges pracuje na kolei w Paryżu. Zarabia niewiele, prowadzi ubogie życie. Pewnego dnia spotyka swojego znajomego, z którym służył w wojsku Charles'a Forestier'a.

Jest on redaktorem gazety "Francuskie Życie". Charles współczuje koledze i zatrudnia go w redakcji. Życie głównego bohatera zmienia się. Szybko pokazuje swój talent dziennikarski.

Zaczyna obracać się w wyższych kręgach towarzyskich. Staje się wpływowym człowiekiem. Wkrótce wszystkie drzwi stoją przed nim otworem i tylko od niego zależy jak to wykorzysta.

Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że są łatwiejsze sposoby na zarobienie pieniędzy niż ciężka praca, dlatego, wykorzystując swoją urodę i znajomości, podejmuje grę o sukces.

Dzięki sprytowi i różnym podstępom zdobywa zaufanie wielu wpływowych kobiet, które wykorzystuje dla swoich celów. Takie życie podoba mu się coraz bardziej. Przekonał się, że sam niewiele musi robić, bo zrobią to za niego zakochane kobiety.

Wystarczy im tylko mówić, że je kocha. Bardzo łatwo udaje mu się z nimi rozstawać, gdy już do niczego nie są mu potrzebne. Taki sposób życia spowodował jednak osłabienie przyjaźni z Charles'em. Przyczyną była zazdrość.

Georges chce zemścić się na swoim koledze. Jak i czy to zrobi? Tego dowiesz się jak przeczytasz książkę. A warto, bo czyta się ją bardzo dobrze.

Napisana jest lekkim i łatwym językiem. Poza tym, autor doskonale opisuje zachowanie ówczesnej paryskiej burżuazji w kontekście polityki kolonialnej, kapitalizmu i wpływu kobiet.

Chciałbym również zwrócić uwagę na tytuł utworu: "Bel - Ami", który jest pseudonimem Georges'a Duroy. Na język polski można przetłumaczyć jako "uwodziciel" i to doskonale podsumowuje historię głównego bohatera powieści.

Alexandre Antoinet, student LEA Dijon Université de Bourgogne

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages