Rolników czekają duże zmiany

2017-08-25 07:00:00(ost. akt: 2017-08-24 15:20:20)
Podczas Panoramy Pól w Bałcynach dr Marta Damszel, fitopatolog z UWM w Olsztynie, przedstawiała rolnikom jak rozpoznawać choroby zbóż i jak im zapobiegać

Podczas Panoramy Pól w Bałcynach dr Marta Damszel, fitopatolog z UWM w Olsztynie, przedstawiała rolnikom jak rozpoznawać choroby zbóż i jak im zapobiegać

Autor zdjęcia: Anna Uranowska

1 września przestaną istnieć Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR). Ich zadania przejmie nowo utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Zmiany czekają również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która będzie pełnić funkcję głównej instytucji płatniczej.
W Polsce działają obecnie trzy agencje rolne: Agencja Rynku Rolnego (ARR) oraz Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). W najbliższych tygodniach dwie z nich – ARR oraz ANR – przestaną istnieć.

Większość ich zadań przejmie nowo utworzony Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który rozpocznie działalność 1 września tego roku.

Wprowadzenie takich zmian ma na celu zmniejszenie liczby instytucji zajmujących się rolnictwem i ograniczenie kosztów ich funkcjonowania. Ponadto ma poprawić i uprościć jakość obsługi.

Poza centralą Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie mieć oddziały terenowe w każdym województwie. Zadaniami Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które zostaną przeniesione z Agencji Nieruchomości Rolnych będzie gospodarowanie nieruchomościami rolnymi Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Kompetencje KOWR

Nowo powstała instytucja będzie gospodarować zasobem na dotychczasowych zasadach m.in. w drodze wydzierżawienia albo sprzedaży nieruchomości rolnych na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych, oddania mienia na czas oznaczony do odpłatnego korzystania

osobom prawnym lub fizycznym, oddania na czas oznaczony administratorowi całości lub części mienia w celu gospodarowania, zamiany nieruchomości.

W kompetencji nowo powstałej instytucji będzie wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących prywatnego obrotu gruntami rolnymi (UKUR), udzielanie bezzwrotnej pomocy finansowej na utrzymanie infrastruktury na terenach wiejskich,

współpraca z samorządami w zakresie nieodpłatnego przekazywania gruntów. Nowo utworzony podmiot będzie również odpowiadał m.in. za wsparcie dla pszczelarzy (dotychczas w kompetencjach ARR),

realizację programu dla szkół, wsparcie działań promocyjnych producentów na rynku wewnętrznym i za granicą, systemy jakości, monitoring rynku cukru oraz interwencyjne zakupy i sprzedaż produktów rolnych na poszczególnych rynkach (np. masła, odtłuszczonego mleka w proszku, zbóż i mięsa).

ARMiR będzie główną instytucją płatniczą

Od września zmiany organizacyjne czekają również Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która stanie się jedyną agencją płatniczą dla Wspólnej Polityki Rolnej UE w Polsce. ARiMR w każdym województwie ma oddziały regionalne, a w każdym powiecie swoje biura.

Dlatego ta zmiana ma ułatwić rolnikom sięganie po pomoc finansową. W jednostkach ARiMR będą obsługiwane instrumenty finansowe i pomocowe dla producentów z różnych sektorów.

Od początku przyszłego roku ARiMR będzie również realizować zadania związane z obsługą mechanizmu „Materiał siewny”.

Od 1 stycznia 2018 roku rolnicy będą mogli składać wnioski obszarowe oraz wnioski dotyczące materiału siewnego w jednej instytucji w biurach powiatowych ARiMR, co ułatwi im dostęp do korzystania z pomocy finansowej Unii Europejskiej.
zl, ARMiR

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zmiana #2313844 | 89.228.*.* 25 sie 2017 07:01

    szyldu, i tak bedzie , pozostana dziedziczne etaty rodzinne

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5