Piątek, 23 października 2020. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Gdy mojemu pupilowi nieładnie pachnie z pyszczka

2017-08-27 10:00:00 (ost. akt: 2017-08-25 10:07:31)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Policja

Psu lub kotu nieładnie pachnie z pyszczka? Najbardziej odczuwalnym znakiem złego stanu jamy ustnej u psa jest nieświeży oddech. Część właścicieli bagatelizuje ten sygnał, wychodząc z błędnego założenia, że jest to sytuacja normalna i nie wymagająca interwencji. Tymczasem nieprzyjemny zapach z psiego pyska oznacza, że w jamie ustnej bytują szkodliwe bakterie, a proces uszkodzenia dziąseł bądź zębów postępuje. Powodem może być choroba przyzębia. Warto wtedy obejrzeć zęby i dziąsła. Często przyczyną jest ich zły stan i narastający kamień nazębny.

Na zewnętrznej powierzchni zębów odkłada się większa ilość osadu niż od strony języka i podniebienia; w znacznym stopniu dotyczy to zębów szczęki niż żuchwy.

Choroba przyzębia (paradontoza) jest częstym problemem, gdyż występuje u 80% psów. Zaczyna się w drugim roku życia, a szczególnie podatne na nią są małe rasy, ważące poniżej 8 kg: pekińczyki, yorkshire terriery, lhasa apso, jamniki, beagle, szpice małe i miniaturowe oraz chihuahua, gdyż w ich małych szczękach zęby są stłoczone.

Stany zapalne w obrębie jamy ustnej są dla czworonoga często bardzo bolesne, a bakterie przedostające się do krwioobiegu mogą uszkadzać narządy wewnętrzne: serce, mózg i nerki. Gromadząca się na zębach płytka bakteryjna powoduje zapalenie dziąseł, które nieleczone, przechodzi w formę przewlekłą. Objawem jest zaczerwienienie, wysięk i obrzęk.

Choroba przyzębia – przebieg

Paradontoza jest procesem złożonym. Narastający osad powoduje że namnażają się niebezpieczne bakterie beztlenowe. Sole wapniowe znajdujące się w ślinie osadzają się na płytce, tworząc kamień formujący się powyżej i poniżej linii dziąseł.

Kamień ma szorstką powierzchnię, na której dalej gromadzi się płytka. Zapalenie dziąseł rozwija się w ciągu tygodnia i przebiega chronicznie, jeśli kamień nie zostanie usunięty. Dziąsła w stanie zapalnym mogą być przerośnięte lub zanikać. Dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych, wytworzenia się kieszonek dziąsłowych, ubytków szkliwa.

Wnikające pod dziąsła bakterie powodują głębsze zmiany, jak uszkodzenie więzadeł okołozębowych i kości dookoła korzeni zębów oraz ropne zapalenie korzeni. W wyniku uszkodzenia tkanki łącznej i kości żuchwy zęby obluzowują się, ruszają, a następnie wypadają. W ekstremalnych sytuacjach żuchwa może się złamać.

O stanie chorobowym w jamie ustnej psa świadczą :

osad na zębach,
rozchwianie bądź utrata zębów,
zaczerwieniona, pokryta nadżerkami błona śluzowa,
powiększone migdałki,
pojawienie się problemów z gryzieniem,
nadmierny ślinotok.

Jeśli zaobserwujemy u psa wymienione objawy, udajmy się z nim do lekarza weterynarii. Specjalista oceni stan jego jamy ustnej i zębów oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Zwierzak u dentysty

Aby złagodzić podrażnienia i ból, na kilka dni przed planowanym zabiegiem dentystycznym podaje się zwierzęciu leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Następnie, za pomocą specjalistycznego skalera, lekarz weterynarii usuwa kamień nazębny lub zęby dotknięte chorobą.

Tego rodzaju zabiegi przeprowadzane są pod narkozą. Oczywiście przynoszą one ulgę zwierzęciu. Należy jednak pamiętać, że nie stanowią wystarczającego zabezpieczenia, na przykład przed ponownym narastaniem płytki nazębnej. W tym przypadku ważna jest profilaktyka.

Po przeprowadzonym leczeniu konieczne jest systematyczne usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej. Najefektywniejszym sposobem jest szczotkowanie zębów specjalną szczoteczką, która pozwala na ich równoczesne oczyszczanie z obu stron.

Nie wszystkie jednak zwierzęta przyzwyczaić W tej sytuacji można zastosować preparaty do higieny jamy ustnej, które nanosi się przy pomoc aplikatora na dziąsła, zęby i język. Innym rozwiązaniem jest dodawanie specjalnego preparatu do wody pitnej lub karmy psa lub kota.

Dobra dieta

Istotną częścią profilaktyki chorób dziąseł i zębów jest także stosowanie odpowiedniej diety pozwalającej na ograniczenie przyrostu płytki nazębnej. Sucha karma, w postaci krokietów dostosowanych do wielkości psiej szczęki, pozwala na zredukowanie bakteryjnych osadów.

Receptura karmy również nie jest bez znaczenia. Odpowiednie składniki, takie jak fosforan wapnia ograniczają odkładanie się płytki nazębnej. Dobór karmy jak i profilaktyka powinny ustrzec nasze zwierzęta przed narastającym kamieniem nazębnym.

Lek wet Joanna Kopczyńska
Specjalista chorób psów i kotów


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages