Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Żniwa prawie zakończone

2017-08-27 16:00:00 (ost. akt: 2017-08-27 11:12:44)

Autor zdjęcia: Alexsandre Antoinet

W powiecie nidzckim żniwa przebiegają bez zakłóceń. Plony zostały zebrane prawie w 100%. Rolnicy dobrze wykorzystali pogodę.

Mimo iż padały deszcze, to rolnikom z naszego powiatu udało się zebrać plony niemal w całości. W 100% z pól zebrano rzepak. Na ukończeniu jest zbiór jęczmienia ozimego i żyta. Edward Rozmus uprawia pszenżyto, jęczmień, grykę.

— Ten rok w rolnictwie na naszych terenach był sprzyjający. Przede wszystkim było mokro, a to jest najważniejsze — mówi rolnik. Dodaje, że plony były wyższe od przeciętnych. Edward Rozmus jest zadowolony z przebiegu żniw. Do zbioru pozostała tylko gryka.

— Wilgotność zebranego zboża, w moim przypadku, nie miała wpływu na żniwowanie, ponieważ posiadam suszarnię zbożową i własne magazyny zbożowe. Dlatego nie muszę sprzedawać zbiorów "na pniu". Mogę je przechować i poczekać na korzystniejszą cenę — mówi Edward Rozmus.

Podkreśla, że jego największą bolączką są szkody łowieckie, na które nie ma żadnego wpływu.

— Nadleśnictwo nic z tym nie robi, to takie państwo w państwie. Co roku straty wynoszą w granicach 50 tys. zł. Wysokość ta jest szacowana przez nadleśnictwo. Ja jednak uważam, że są one większe — mówi Edward Rozmus.

Dodaje, że wolałby, aby ich w ogóle nie było. Jacek Szczepkowski, rolnik z gminy Nidzica, również już kończy żniwa.

— Zebrałem rzepak, pszenżyto, jęczmień, żyto. Zboże było dość suche. Wykorzystywaliśmy każdy pogodny, słoneczny dzień — mówi rolnik.

Ze żniw zadowolony jest także rolnik ze Szczepkowa Borowego. Jak mówi, ma niewielkie gospodarstwo rolne. Uprawia jęczmień, żyto i owies.

— Ja zebrałem z pola wszystko w ciągu 2 dni. — Wykorzystałem słoneczne dni. Zboże było suche i nie mam problemu z jego sprzedażą — mówi rolnik.

Rolnicy z naszego powiatu najczęściej sprzedają zboże w Cefetrze i Centrali Nasiennej. — Wozimy tam, gdzie są korzystniejsze ceny — mówią. Do Cefetry przyjeżdżają również rolnicy z innych powiatów i województw.

— Zboże dostarczają do nas rolnicy także z Wieczfni Kościelnej, działdowskiego, mławskiego — mówi Mariusz Jaworski, pracownik Cefetry. Dodaje, że pod względem wilgotności jakość zboża jest średnia, ale w porównaniu z poprzednimi latami jest lepiej.
roz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages