Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Chcesz zachować ciągłość 500+? Złóż wniosek do końca miesiąca!

2017-08-29 10:00:00 (ost. akt: 2017-08-29 09:03:56)
fot. 2
Ruszył Program 500+

fot. 2 Ruszył Program 500+

Od 1 sierpnia 2017r. należy składać wnioski o przyznanie środków z programu "Rodzina 500+" na kolejny okres zasiłkowy. Od początku sierpnia 2017r. można się także ubiegać o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Wniosek o świadczenie wychowawcze można składać w siedzibie MOPS w Nidzicy na parterze w pokoju nr 1,2 i 4 lub przesyłać listem poleconym oraz drogą elektroniczną pod warunkiem posiadania certyfikowanego podpisu elektronicznego, bądź profilu zaufanego poprzez system: Emp@tia (informacje na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Platformę Usług Elektronicznych ZUS, ePUAP. Istnieje również możliwość złożenia wniosku za pośrednictwem serwisu internetowego swojego banku (bankowości elektronicznej).


Od 1 stycznia do 30 czerwca 2017 r. wypłacono 7.235.669,04 zł na 2.409 dzieci.


Sprawdź terminy

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu 2017 r. daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia 500+. W praktyce oznacza to, że przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata za październik nastąpi do 31 października. Jeśli wniosek zostanie złożony we wrześniu, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpią nie później niż do 30 listopada.

Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku nastąpi do ostatniego dnia lutego następnego roku. Wnioski składane od lutego będą rozpatrywane na bieżąco. W przypadku złożenia wniosku w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

Zatem złożenie wniosku później niż w październiku skutkować będzie tym, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku - bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Nowe obowiązki dla części beneficjentów


Osoby, które osiągają przychody rozliczane zryczałtowanymi formami, czyli karta podatkowa, czy ryczałt ewidencjonowany będą musiały dołączyć zaświadczenie z urzędu skarbowego. Przy pozostałych dochodach osoby składają tylko wniosek, a gmina sama sprawdza dochody, łącząc się z urzędem skarbowym.

Ważna zmiana dla samotnych rodziców
Osoby samotne, aby otrzymać świadczenie 500+, będą musiały mieć zasądzone alimenty. Taka zasada obowiązuje w zasiłku rodzinnym od 13 lat, od początku systemu obowiązywania. Teraz wprowadzono ją do programu „Rodzina 500+”. Osoby samotne, które z różnych powodów nie mają zasądzonych alimentów, powinny jak najszybciej pójść do sądu złożyć wniosek o powództwo alimentacyjne i bardzo ważne jest, żeby przy tym wniosku złożyły również wniosek o zabezpieczenie powództwa. Wówczas w terminie do 30 dni sąd takie zabezpieczenie wydaje. I to już będzie wystarczające do otrzymania świadczenia z programu „Rodzina 500+” .

PAMIĘTAJ
Do programu „Rodzina 500+” można dołączyć w każdym momencie. Wniosek o świadczenie składa się raz do roku. Podstawowym kryterium do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko jest kryterium dochodowe, które nie może przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie bądź - jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 1200 zł. Na drugie i kolejne dziecko świadczenie to nie jest uzależnione od dochodu rodziny.


Do 21 sierpnia złożono 686 wniosków o przyznanie świadczeń z Programu 500+.


MOPS


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages