środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Pies staruszek

2017-09-02 10:00:00 (ost. akt: 2017-09-01 13:05:39)

Autor zdjęcia: Angelika Smolińska

Długość życia psów jest bardzo różna, jednak generalizując rasy mniejsze przeważnie żyją dłużej niż psy ras większych. I tak na przykład, sznaucer średni może dożywać do 13-15 lat podczas gdy spotkanie doga niemieckiego w wieku nastoletnim jest już bardzo wyjątkowym wydarzeniem.

Jednak na to jak będzie wyglądała starość naszych podopiecznych, kiedy zaczniemy obserwować jej pierwsze oznaki, mamy bardzo duży wpływ my, jako opiekunowie i właściciele naszych zwierząt.

Profilaktyka i (do) leczenie

Każde starania zaczęte od podstaw dają lepsze efekty w późniejszym okresie. Dlatego już od samego początku warto zadbać o dobrą profilaktykę m.in. przeciwkleszczową i przeciwpchelną, o szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym, odrobaczanie, prawidłowe dbanie o sierść/włos u ras, które tego wymagają, dbanie o higienę jamy ustnej, dobrą kondycję stawów oraz zapoznanie się z zasadami dobrego żywienia naszego psa i dobór odpowiedniej dla niego karmy.

Włosy, które rosną w kanale słuchowym predysponują naszego podopiecznego do częstszych zapaleń uszu a wrastające rzęsy mogą drażnić rogówkę w konsekwencji zmniejszając jej przejrzystość i jakość widzenia.

Choroby zakaźne, choroby przenoszone przez kleszcze, w tym śmiertelna Babeszjoza, jeśli już się pojawią mimo, że uda je się wyleczyć powodują duże spustoszenie w organizmie, uszkadzając narządy wewnętrzne czy układ nerwowy.

Obecność płytki nazębnej jest nie tylko przyczyną brzydkiego zapachu z pyszczka, ale i przekłada się bezpośrednio na stan dziąseł i serca. Zła dieta może być przyczyną zatruć, a nawet operacji w celu usunięcia przyczyny zatkania jelit, w lżejszych przypadkach przekłada się na problemy dermatologiczne u psa.

Ważne, aby jeśli już zdecydujemy się na leczenie, sumiennie doprowadzić je do końca. Niedoleczone choroby często przeradzają się w formy przewlekłe lub nawracają w krótkim czasie, wymagając zastosowania silniejszych leków i przez dłuższy czas, co zawsze jest dużym stresem dla psa i nie jest obojętne dla całego ustroju.

Im bardziej uda nam się uchronić naszego zwierzaka przed wydarzeniami jak powyższe w młodości, tym silniejszy będzie jego organizm, żeby zmierzyć się z postępem czasu.

Pod kontrolą

Jako właściciele najlepiej znamy naszych podopiecznych. Uważamy, że piesek wiekowy może leżeć na kanapie, nie chcieć chodzić na spacery czy bawić się piłeczką. Jednak nie zawsze jest to spowodowane starością. Czasem zmiany w gospodarce hormonalnej: choroby tarczycy, nadnerczy czy gruczołów płciowych mogą tak bardzo doskwierać naszemu pupilowi.

Zmiany w zachowaniu, wyglądzie czy na ciele psa są zawsze warte konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli nasz psiak cierpi z powodu jakiegoś schorzenia lub zachorował we wcześniejszym okresie również warto dopytać się podczas wizyty jakie badania kontrolne można u niego wykonać w przyszłości aby monitorować kondycję jego organizmu.

Podczas wizyt profilaktycznych można poprosić o sprawdzenie stanu uzębienia, okrywy włosowej czy oczu i rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie stanu zdrowia.

Pierwsze badania stanu i kondycji zwierzaka bez względu na wcześniejszą historię leczenia, należy przeprowadzić u ras małych ok. 6-8 roku życia, a u psów ras dużych i olbrzymich ok 5-6 r.ż. Obejmują one podstawowe badanie kliniczne i pobranie krwi w celu określenia podstawowych parametrów morfotycznych i oceny funkcjonowania narządów wewnętrznych.

Na ich podstawie lekarz podejmuje decyzje co do dalszego postępowania, umawia na kolejną wizytę kontrolną lub zaleca badania dodatkowe.

Komfort

Z wiekiem, tak jak jest i to u nas ludzi, zaczynają naszym psom doskwierać bóle stawowe, pogarsza się wzrok, słuch, trawienie, serce nie jest już tak sprawne jak wcześniej.

Mimo iż już staruszek, ówczesna medycyna pozwala nam w wielu sytuacjach na podtrzymanie komfortu życia zwierzęcia. Możemy wspomóc farmakologicznie serce czy stawy, zmniejszając tym samym postępującą niewydolność czy ból towarzyszący poruszaniu się, dobrać lekkostrawną dietę lub taką, której stosowania wymaga dane schorzenie, a nawet usunąć zaćmę.

Wraz z postępem, który widzimy wokół nas w codziennym życiu, wydłuża się nasze życie, ale i życie naszych podopiecznych, a więc i okres starości. Skorzystajmy zatem z postępu medycyny i zadbajmy o to, aby w miarę możliwości był to radosny okres życia dla naszego pupila.

lek wet Joanna Kopczyńska , Wioletta Kasprowicz
specjalista chorób psów i kotów w Przychodni Weterynaryjnej Amigo Vet

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages