Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Spór o wysokość bonifikat

2017-09-15 07:00:00 (ost. akt: 2017-09-14 14:42:42)

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości wnioskowali o zwiększenie bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych. Projekt uchwały wywołał burzliwą dyskusję i chociaż został ostatecznie odrzucony, radni nie wykluczyli dalszych rozmów na ten temat.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej, w punkcie dotyczącym porządku obrad, radny Tadeusz Danielczyk wnioskował o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały dotyczącego ustalenia zasad sprzedaży lokali mieszkalnych oraz określenia warunków udzielania bonifikat i wysokości stawek procentowych przy sprzedaży lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Nidzica, zbywanych na rzecz najemców.

W projekcie uchwały radni klubu PIS zaproponowali bonifikaty w wysokości 93% w budynkach na terenie miasta i 95% w budynkach na terenie wiejskim. Obowiązująca uchwała, z lutego 2017, zakłada bonifikaty w wysokości 60% dla budynków, które są w dobrym stanie, 80% dla tych, które wymagają większych nakładów finansowych i 90% dla budynków na terenach wiejskich.

— Nowy projekt zakłada sprzedaż lokali za 7% i 5% wartości, nie biorąc pod uwagę ich stanu technicznego. Zastanawiam się czy w odczuciu społecznym i pod względem prawnym, tak wysokie bonifikaty nie będą odbierane jako niegospodarność.

Obecne stawki obowiązują do grudnia. Proponuję rozważyć możliwość wprowadzenia zapisu o sytuacjach wyjątkowych z punktu widzenia społecznego, w którym rada każdorazowo mogłaby decydować o zwiększeniu bonifikaty na dany lokal — argumentował Tadeusz Danielczyk.

Wpływy do budżetu są znacznie mniejsze,
a remonty mieszkań kolosalne


Głos w tej sprawie zabrał radny Józef Kotwicki. — Proces zbywania mieszkań na rzecz najemców zatrzymał się. W poprzedniej kadencji stwierdziliśmy, że będziemy za wszelką cenę starali się sprzedać jak najwięcej mieszkań po cenach jak najniższych.

Wpływy do budżetu są znacznie mniejsze, a remonty mieszkań kolosalne. Nie należy sprzedawać mieszkań w nowym budownictwie, te sprawy chcielibyśmy traktować indywidualnie. Aby przyciągnąć mieszkańców do kupna lokali musimy zaproponować im dobre ceny — argumentował przewodniczący klubu PIS. Burmistrz Jacek Kosmala zaznaczył, że temat był szeroko omawiany na komisjach.

— Nowych mieszkań w ogóle nie wystawiamy do sprzedaży, bo gmina ma w swoich obowiązkach zapewnić takie lokale. Jeżeli ktoś kupi dom w Grzegórzkach z bonifikatą 90% za 3 300 zł, to nikt chyba nie powie, że jest to wygórowana cena. Po drugie, owszem możliwe byłyby te bonifikaty, gdybyście państwo wskazali nam skąd wziąć pieniądze na budowę kolejnych mieszkań, a mamy taki obowiązek.

Nieprawdą jest także, że została wstrzymana sprzedaż tych mieszkań. W ostatnim miesiącu złożonych zostało 19 wniosków o wykup. Sprzedają się te mieszkania, gdzie najemcy płacą regularnie. Osoby posiadające zaległości, muszą je spłacić, jeżeli chcą wystąpić o kupno lokalu — mówił Jacek Kosmala.

Dodał, że nie uważa, by tak duża bonifikata była sprawiedliwa, bo byliby nie w porządku wobec tych rodzin, które wzięły kredyty na 30 lat na kupno domu.

Chcą wypracować model dobry dla wszystkich

Radny Waldemar Pszczółkowski podkreślił, że z punktu widzenia gospodarki mieszkania własnościowe są bardziej zadbane. Stanisław Rabczyński zaznaczył jednak, że zgodnie z ustawą o samorządzie, gmina nie może wyzbywać się całkiem swoich zasobów, bo musiałaby budować nowe lokale.

Głos zabrał radny Waldemar Pyracki. — Myślę, że powinniśmy w pierwszej kolejności zaproponować wykup mieszkań tym, którzy mają duże zaległości czynszowe, by ich zmobilizować — proponował. Radny Marek Kierzkowski podkreślił, że należałoby popracować nad tą uchwałą i wypracować model, który będzie satysfakcjonował wszystkich.

Radny Józef Kotwicki poparł ten pomysł, podkreślając, że jeżeli będą sensowne sugestie to radni klubu PIS podejmą temat. 6 radnych zagłosowało za uchwałą, 9 osób było przeciw, 4 wstrzymały się od głosu. Józef Kotwicki w imieniu mieszkańców podziękował za głosowanie.

zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. za 7%?! #2329326 | 88.156.*.* 16 wrz 2017 16:30

  Mieszkanie za 7-5% wartości?! JAJA JAK MELONY! Mieszkania jak każdy inny towar, produkt powinien być sprzedawany za cenę RYNKOWA, czyli co najmniej za taką jaką poniósł ten, kto je budował + zysk ok. 10% i ANI GROSZA MNIEJ! Jeżeli taniej, to KTO DOPŁACI?! Ja nie mam zamiaru godzić się na finansowanie mieszkań dla bolszewickich nierobów BOMISIÓW!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nożna #2329126 | 16 wrz 2017 08:24

  W Nidzicy jest radnym ,i w radzie sportu ale sport rozwija w Janowcu ciągle wyciąga najlepszych zawodników do Orła zamiast wspomagać nidzicki sport może na tym się zna jak ekonomii handlu mieszkaniami? Tam nie może być radnym ale co robi w radzie sportu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Piłka #2329040 | 94.254.*.* 15 wrz 2017 22:59

  Może p Pyracki zostanie p radnym w Janowcu bardzo p proszę

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. slusznie #2328756 | 15 wrz 2017 15:11

  masz przedmówco racje widać jak nasi radni potrafią myśleć i rozwiązywać problemy .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. panie pyracki #2328679 | 83.15.*.* 15 wrz 2017 13:56

  lepiej pan pomyśl zanim cos powiesz , nie maja na czynsz a na wykup mają mieć kasę?::)

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages