Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Uczniowie szkół średnich nie mają czym dojechać do szkoły

2017-09-18 07:00:00 (ost. akt: 2017-09-17 18:19:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Rozpoczął się rok szkolny i zaczęły się problemy z dojazdem uczniów do szkół średnich. W tej sprawie zadzwoniła do naszej redakcji mama ucznia uczęszczającego do technikum.

— Kurczę, nikt nie chce nam pomóc. Nasze dzieci z Bolejn, które skończyły gimnazjum, nie mają czym dojeżdżać do szkoły. Jeżdżą rowerami blisko 20 km, deszcz, zimno. My rodzice wolne z pracy bierzemy, by dziecko dowieźć do szkoły. To karygodne, by powiat nic nie robił w tej sprawie — mówi pani Ewa.

Dodaje, że dzieci mokre i wychłodzone siedzą na lekcji. Nie pomaga im to w skupieniu się na nauce. A co będzie zimą, ślisko i lód. — Droga z Bolejn do Nidzcy jest wąska i kręta. To grozi wypadkami — mówi mama. Rodzice nie mogą brać wolnego codziennie, żeby dowieźć dzieci do szkoły.

W takiej sytuacji są wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy mieszkają w Bolejnach, Orłowie, Wietrzychowie, Żelaźnie, Łynie, Wolce Orłowskiej. Na tej trasie nie ma żadnego innego autobusu oprócz tego, który dowozi dzieci do szkoły podstawowej i gimnazjum.

— Czy nie można by dogadać się z gminą w kwestii dowozów. Rodzice chętnie wykupią bilety miesięczne — dodaje pani Ewa.

Zgodnie z obowiązującym prawem, zapewnienie dojazdu do szkoły, to zadanie własne gmin i dotyczy uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

Jednak władze powiatu, pomimo, że nie jest to ich obowiązek, podejmują też działania umożliwiające młodzieży w dotarciu do szkół ponadpodstawowych.

Na terenie Powiatu Nidzickiego przestała funkcjonować regularna linia autobusowa Bolejny - Łyna – Nidzica oraz Januszkowo-Michałki-Rączki-Nidzica.

Młodzież z tych terenów ma problem z dotarciem do szkoły. Starosta Grzegorz Napiwodzki już w pierwszych dniach września rozpoczął rozmowy z gminą Nidzica na temat możliwości dowożenia tych uczniów autobusami szkolnymi.

Równocześnie rozpoczął negocjacje z PKS Mława na temat możliwości uruchomienia stałej linii autobusowej na trasie Bolejny - Łyna – Nidzica oraz Januszkowo-Michałki-Rączki-Nidzica.

— Mam deklarację dyrektora PKS Mława, że zrobią wszystko, aby takie linie, w porozumieniu z gminą Nidzica, zostały uruchomione. Liczę, że problem dojazdu naszych uczniów zostanie całkowicie rozwiązany do końca września — informuje wicestarosta Lech Brzozowski.
roz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. uczeń #2337060 | 37.47.*.* 26 wrz 2017 19:19

  Czy oni załatwią te autobusy?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ? #2331889 | 83.13.*.* 20 wrz 2017 10:32

  Od kilkunastu lat o tej samej porze Starosta podejmuje działania żeby zapewnić transport uczniom z powiatowych szkół i zawsze kończy się to na tym, że pada propozycja żeby gmina woziła dzieci za darmo.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ale jaja #2331095 | 19 wrz 2017 09:09

  internat został zlikwidowany za starostwa Rabczyńskiego na dom mieszkalny . dlaczego o dowozie starostwo nie myslało w miesiacu lipcu tylko teraz

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nie problem #2330876 | 77.114.*.* 18 wrz 2017 20:48

   ci uczniowie nidzickich szkól średnich pojdą tam gdzie bedzie internat a pan starosta zlikwiduje nasze szkoly

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wot #2330233 | 83.9.*.* 18 wrz 2017 09:10

   "Wicestarosta liczy, że problem dojazdu naszych uczniów zostanie całkowicie rozwiązany do końca września." Wcześniej nie umiał liczyć?

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages