środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Boją się o swoje oszczędności

2017-10-30 07:00:00 (ost. akt: 2017-10-29 20:15:43)

Autor zdjęcia: Mateusz Ładziński

Klienci Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Rafineria" boją się, że stracą oszczędności swojego życia. SKOK nie zatwierdził jeszcze sprawozdania finansowego za 2016 rok. Powołany został także zarządca komisaryczny.

Pani Agata z Nidzicy ma obawy, że nie odzyska prawie 40 000 zł. — Całą noc nie spałam. Zostałam okradziona — mówiła zrozpaczona kobieta, która zgłosiła się do naszej redakcji.

Ze łzami w oczach przyznaje, że w odzyskanie pieniędzy nie wierzy, jednak chciałaby przestrzec innych, by nie popełnili tego błędu, co ona.

— Myślałam, że czasy Amber Gold mamy już za sobą — mówiła. Jej przypadek nie jest odosobniony. Do naszej redakcji zgłaszają się ludzie, którzy założyli lokaty Udziałowiec w SKOK Rafineria. Jak się okazuje, istnieje ryzyko, że praktycznie 30% tej kwoty już nie odzyskają.

— Mam 80 lat. W Kasie jestem od momentu jej powstania, czyli ok. 10 lat. Nigdy wcześniej nie spotkały mnie żadne nieprzyjemności, pracownicy zawsze dobrze wywiązywali się ze swoich obietnic.

Dlatego tym bardziej jest mi ciężko, że u schyłku mojego życia, kiedy chciałam odłożyć parę groszy na ostatnie lata, spotyka mnie coś takiego — mówi mieszkanka Nidzicy.

Warunkiem zawarcia umowy lokaty terminowej było pisemne zadeklarowanie wykupu ponadobowiązkowych udziałów członkowskich w Kasie.

Z reguły wystarczy wykupić minimalny udział - do kilkudziesięciu złotych, aby korzystać z lokat oraz kredytów, choć za dodatkowe udziały proponowane są oferty z bardziej atrakcyjnym oprocentowaniem.

Zgodnie z umową lokaty terminowej zwykłej, ich wartość nie mogła być jednak niższa niż 42,86% wkładu oszczędnościowego. Pani Agata wpłaciła na lokatę 90,325.40 zł, natomiast 38 780 zł to dodatkowa kwota wykupu ponadobowiązkowych udziałów.

Umowa została zawarta na 12 miesięcy. Po tym czasie skończył się czas trwania lokaty, pani Agacie SKOK wypłacił 94,488.54 zł.

Problem pojawił się, gdy chciała, by bank oddał jej pieniądze za wykupione udziały. Jak twierdzi, usłyszała, że ich nie odzyska.

W deklaracji wykupu ponadobowiązkowych udziałów czytamy ,,(...) zwrot wpłat na udziały ponadobowiązkowe następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego kasy za rok, w którym członek wystąpił z żądaniem zwrotu tych udziałów.

Kasa zobowiązana jest wypłacić udziały w ciągu 30 dni, licząc od dnia zatwierdzenia sprawozdania, o którym mowa wyżej.

Członkowi nie przysługuje prawo żądania zwrotu udziałów, jeżeli udziały te zostały przeznaczone na pokrycie strat kasy". Wspomnianego sprawozdania finansowego za rok 2016 do tej pory nie zatwierdzono.

Jednak o słabej kondycji finansowej może świadczyć powołanie 13 czerwca 2017 roku zarządcy komisarycznego czyli osoby, której zadaniem jest odwrócenie niebezpieczeństwa grożącego bankowi i jego klientom oraz przywrócenie stanu banku sprzed kryzysu.

Zapytałyśmy zarządcę komisarycznego Elżbietę Staniszewską- Antoniak czy osoby zakładające lokaty terminowe zwykłe były informowane o fakcie, że mogą nie odzyskać pieniędzy za zakupione udziały oraz czy klienci mają szansę na odzyskanie swoich pieniędzy.

— Przystąpienie do Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo- Kredytowej "Rafineria" wiąże się z obowiązkiem zaakceptowania wszystkich aktów wewnętrznych, w tym statutu kasy.

Osoby przystępujące zobowiązane są do wpłacenia wkładu członkowskiego oraz zadeklarowania i wpłacenia co najmniej jednego udziału, którego wysokość określa statut. Pozostałe zakupione przez członka udziały stanowią udziały ponadobowiązkowe, co oznacza, że ich zakup jest w pełni dobrowolny i należy do decyzji członka — informowała Elżbieta Staniszewska-Antoniak.

Jak wspomniałam wcześniej, w przypadku lokaty terminowej zwykłej wartość zadeklarowanych i wpłaconych ponadobowiązkowych udziałów członkowskich nie mogła być niższa niż 42,86% wartości lokaty.

Zapytałyśmy zatem zarządcę komisarycznego dlaczego ustalony został tak duży procent, dlaczego ponadobowiązkowe udziały nie mogły stanowić chociażby 1% wartości kwoty lokaty i czy zdaniem SKOK-u takie działanie jest uczciwe i ukierunkowane na dobro klienta.

Zadałyśmy również pytanie jak hasło umieszczone na stronie internetowej ,,Kasa kieruje się zasadą wzajemnej pomocy, a nie zysku za wszelką cenę" ma się do sytuacji, w której klienci nie mogą odzyskać znacznej części oszczędności swojego życia.

Zarządca komisaryczny podkreśla, że każda osoba przystępująca do SKOK Rafineria została zapoznana z wewnętrznymi regulacjami kasy, w szczególności statutem, co potwierdziła stosownym oświadczeniem.

— Statut oraz pozostałe dokumenty udostępnione są na stronie internetowej i każdy zainteresowany ma możliwość zapoznania się z dokumentacją.

Procedura zwrotu wpłat na udziały ponadobowiązkowe nie jest procedurą stworzoną i stosowaną wyłącznie przez SKOK i zgodnie z prawem nie może nastąpić przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego.

Mając na uwadze powyższe, każda z osób, które zawarły umowę została zapoznana z procedurami dotyczącymi członkostwa w SKOK, w szczególności procedurą związaną ze zwrotem wpłat na udziały ponadobowiązkowe — podkreśla Elżbieta Staniszewska-Antoniak.

Na pytanie, ile wynosi prowizja pracowników, zachęcających klientów do skorzystania z tego typu lokat, nie uzyskałyśmy odpowiedzi. Lokata Udziałowiec nie jest już dostępna w ofercie SKOK-u.

— Nie posiadamy również żadnej innej oferty tego rodzaju — mówi zarządca. Na pytanie, jak wygląda sytuacja finansowa SKOK-u usłyszałyśmy, że obecnie, zgodnie z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego trwa badanie sytuacji społeczno- ekonomicznej kasy.


*Imiona osób występujących w tekście zostały zmienione. Prawdziwe dane do wiadomości redakcji.

zl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Horacy #2363694 | 176.221.*.* 30 paź 2017 19:39

  A nie lepiej było wnukom dać pieniądze niż lokować w Skokach?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Skok #2363692 | 88.156.*.* 30 paź 2017 19:38

  Kto chce miec taniej tak ma ! Jak z frankami bierz kredyt w walucie ktorej zarabiasz a nie płacz

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zigi #2363108 | 188.166.*.* 30 paź 2017 08:38

  Co trzeba mieć w głowie żeby wpłacać pieniądze do czegokolwiek innego poza bankiem? A SKOKi nie są czasem objęte BFG?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages