Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

„Wybrany moment z historii” – Europejskie Dni Dziedzictwa w Szkole Podstawowej Nr 2

2017-09-12 09:00:00 (ost. akt: 2017-09-11 20:11:25)

Autor zdjęcia: PIOTR KOSCIJANCZUK

W ramach jesiennych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zorganizowanych przez nauczycieli historii i plastyki warsztatach edukacyjnych z historii regionu.

Przygotowano pięć stanowisk edukacyjnych. Podczas zajęć w szkolnej izbie regionalnej uczniowie przenieśli się do czasów, gdy nikt nie śnił o elektryczności i bieżącej wodzie, a życie upływało w rytmie pór dnia i roku. Tu poznali uroki życia dawnych mieszkańców wsi naszego regionu.

Na stanowisku związanym ze strojem ludowym – regionalnym warmińskim i mazurskim dzieci zapoznały się z podstawowymi jego elementami, mogły je dotknąć, ubrać, dowiedziały się jak produkowało się sukno, a następnie uczestnicy warsztatów otrzymali do wypełnienia karty pracy dotyczące strojów.

Przy kolejnym stanowisku staraliśmy się podkreślić rolę gwary w naszym życiu, którą należy zachowywać i kultywować. Opracowaliśmy wspólnie „Mały słownik gwary warmińskiej i mazurskiej”.

Przy czwartym stanowisku uczestnicy zajęć poznali technikę wykonywania kwiatów bibułowych, a następnie samodzielnie je wykonali. Sztuczne kwiaty były jednym z tradycyjnych elementów zdobniczych chałup wiejskich. Często stawały się małymi dziełami sztuki zdobniczej o wysokim poziomie artystycznym.

Warsztaty zakończył wirtualny spacer po nidzickim zamku, który od wieków majestatycznie wznosi się nad miastem.

Warsztaty były częścią szerszego projektu, którego celem jest edukacja regionalna, popularyzowanie dziedzictwa kulturowego i pobudzenie lokalnej społeczności do wpływu na rozwój regionu w oparciu o dorobek kulturowy i tradycję.

Warsztaty przeprowadzili nauczyciele historii p. Joanna Marcjanik i p. Adama Gorzka oraz nauczyciel plastyki p. Iwona Bober.

Joanna MarcjanikCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Piotr2014

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages